Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats? 5 dalykai, kuriuos privalote žinoti

Rekuperacinių sistemų srityje besispecializuodami jau ne vienerius metus ne retai iš klientų sulaukiame klausimo „Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats?“. Atsižvelgiant į tai, kad kiekviena vėdinimo sistemomis prekiaujanti įmonė kartu su rekuperacine sistema dažniausiai suteikia ir vėdinimo sistemos projektą, rekuperacinę sistemą savo namuose įsirengti patiems visiškai įmanoma. Tiesa, tam, kad rekuperatorius būtų įregtas kokybiškai ir veiktų efektyviai, prieš pradedant įrengimo darbus įsitikinkite, kad:

Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats?

1. Tinkamai įvertinote patalpų panaudą

Patalpų panauda – bene svarbiausias dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš pradedant bet kokius vėdinimo sistemos projektavimo darbus, nes tik ją apskaičiavus teisingai galėsite būti tikri dėl įrengtos vėdinimo sistemos efektyvumo. Tik pagal realią patalpų panaudą galima nuspręsti, kaip dažnai ir koks oro kiekis patalpose turėtų būti pakeičiamas švariu, iš lauko atkeliaujančiu oru. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

Ieškant atsakymo į klausimą „Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats?“, nepamirškite įvertinti ir tai, jog, nors renkantis rekuperacinę sistemą jos techniniuose parametruose nurodoma, kokio dydžio patalpoms rekuperatorius yra skirtas, šis rodiklis vėdinimo sistemų specialistų labiau vertinamas kaip apytikslis orientyras nei tikslus skaičiavimas, kuriuo būtina vadovautis. Vėdinimo sistemų ekspertų teigimu, atsižvelgiant į tai, jog orą naudoja žmonės, o ne kvadratiniai metrai, tiesiog privalu atkreipti dėmesį į patalpomis nuolat besinaudojančių žmonių skaičių bei tai, kokiomis veiklomis jie patalpose užsiims. Jei rekuperacinę sistemą renkatės namams, kuriuose dirbate ir laisvalaikį leidžiate pasyviai, prireiks mažesnio galingumo rekuperatoriaus nei, pavyzdžiui, to paties dydžio salei, kurioje vyks fizinės treniruotės.

2. Išsirinkote kokybišką ortakių sistemą

Nepaisant to, ar nuspręsite rekuperatorius pasidaryti pats, ar jų įrengimą patikėsite profesionalams, norint, kad patalpose įrengta vėdinimo sistema veiktų iš tiesų kokybiškai, ne mažai dėmesio reikėtų skirti teisingam ortakių pasirinkimui bei išplanavimui. Nepriklausomai nuo būsto dydžio, oro padavimo ortakiai turi būti montuojami visuose miegamuosiuose (pagrindiniame miegamajame reikėtų rinktis didesnį oro srautą galinčius generuoti prietaisus). Siekiant itin efektyvios oro kaitos, oro padavimo ortakiai turėtų būti montuojami ir svetainėje bei virtuvėje. Kalbant apie oro ištraukimo ortakius, šiuos būtina įsirengti vonioje, tambure, koridoriuje, spintoje ir virtuvėje. Padavimo ir ištraukimo ortakių kiekis turi sutapti, ne mažiau svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo.

Dėmesio! Tam, kad pati vėdinimo sistema ir ortakiai būtų išplanuoti teisingai, jų projektavimą rekomenduojame profesionalams patikėti ir tuo atveju, jei nusprendėte rekuperatorius pasidaryti pats. Neturint reikiamų žinių ir patirties, tinkamai susiplanuoti oro padavimo taškus ir srautus – praktiškai neįmanoma.

Ne mažiau nei teisingai suplanuoti ortakių sistemą svarbu žinoti ir tai, jog pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis, kokius ortakius montuoti konkrečių savo patalpų atveju, verta atkreipti dėmesį į tai, jog metalinių ortakių paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikinių, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis. Maža to, valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. 

Dar vienas svarbus aspektas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš renkantis ortakius savo vėdinimo sistemai – jų lankstumas. Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, siūlome rinktis plastikinius ortakius, pasižyminčius didesnėmis lankstumo galimybėmis. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti maksimaliai švarų ir komfortišką orą.

Taigi, atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi gana reikšmingais trūkumais, tokiais kaip geriau dulkes pritraukiantis paviršius, sąlyginai žemas sandarumas, prastesnė garso izoliacija bei lankstumo trūkumas, plastikiniai ortakiai projektuojant naują vėdinimo sistemą galėtų būti labiau dėmesio vertas pasirinkimas. 

3. Pasirinkote konkrečiai jūsų patalpoms tinkamą rekuperatorių

Jei nusprendus vėdinimo sistemos įrengimą patikėti profesionalams tai už jus dažniausiai atlieka specialitai, sugalvojęs rekuperatorius pasidaryti pats prietaisų pasirinkimui skirti taip pat turėtumėte ne mažai dėmesio. Remiantis bendromis specialistų rekomendacijomis, patalpose oras turėtų visiškai pasikeisti bent vieną kartą per 3 valandas, nepaisant patalpų dydžio, o pats vėdinimo įrengino našumas turi būti ne mažesnis nei vėdinamų patalpų tūris. 

Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog tam, kad vėdinimo sistema veiktų iš tiesų tinkamai ir efektyviai, ji privalo būti projektuojama atsižvelgiant į pastato geografinę padėtį, jo šilumines, orinio sandarumo, architektūrines ir konstrukcines ypatybes. Svarbiais faktoriais šiuo atveju tampa ir šilumos, drėgmės, teršalų išsiskyrimas patalpose, kuriuos lemia patalpose esantys įrengimai, reali patalpų panauda bei pastato konstrukcijos, interjere naudojamos ar planuojamos naudoti medžiagos. Rengiant tokį projektą ne mažiau atsižvelgiama ir į klimato sąlygas,  lauko oro kokybę bei kitus, iš pirmo žvilgsnio ne itin svarbiais galinčius pasirodyti aplinkos veiksnius bei specifinius pastato paskirties reikalavimus.

Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats?
Ar galiu rekuperatorius pasidaryti pats?

Siekiant išgauti maksimaliai komfortabilų namų klimatą, kartu užsitikrinant ir vėdinimo sistemos efektyvumą, taip pat rekomenduojame atkreipti dėmesį į rekuperacinės sistemos technines galimybes. Pavyzdžiui, net ir įsirengus didelio galingumo rekuperatorių oras namuose gali būti tiesiog per sausas, jei prietaisas nepasižymės entalpijos funkcija. Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Vis dėlto svarstantiems, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savo namuose, tokio varianto visiškai nerekomenduojame, nes nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršys naudą.

Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius patalpas vėdina nuolat, vienintelis ilgalaikis ir garantuotas drėgmės subalansavimo patalpose sprendimas –  tokios vėdinimo sistemos projektavimas, kurioje būtų įmontuotas entalpinis rekuperatorius. Šis rekuperatorius ne tik grąžina ypač didelį procentą oro drėgmės, bet ir turį didžiausią šilumos gražinimo koeficientą, o, esant neigiamai lauko temperatūrai, gali dirbti įprastu rėžimu.

Būtina paminėti ir tai, kad šio tipo rekuperatoriui nėra reikalingas kondensato nuvedimas. Kadangi įsirengus entalpinį rekuperatorių didžioji dalis drėgmės yra grąžinama atgal į patalpas, standartinėmis gyvenimo sąlygomis kondesatas entalpiniame šilumokaityje nesusidaro. Dėl šios priežasties, įsirengus entalpinį rekuperatorių nėra susiduriama su užšalusio vandens problema, o ilgais žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės ir klimatas tampa ženkliai komfortiškesnis.

4. Parinkote rekuperatoriui tinkamiausią vietą

Remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų srityje, savo klientams rekomenduojame būsimą rekuperatoriaus vietą apsvarstyti dar prieš tai, kai pradedamas vėdinimo sistemos projektavimas. Nusprendus rekuperatorius įsirengti patiems, šis žingsnis taip pat jokiu būdu neturėtų būti praleistas. Nors šiuo metu dauguma rinkoje paklausių, aukšta kokybe pasižyminčių rekuperatorių veikia ypač tyliai, esant galimybei, šiuos prietaisus vis tiek rekomenduojame įsirengti atskiroje patalpoje. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui.

Turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, taip pat galėsite daugiau dėmesio skirti svarbiausioms rekuperacinės sistemos savybėms, tokioms kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės bei mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis.

Ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl riboto gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui taip pat galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju, siekiant palaikyti švarų buto patalpų orą, specialistai gana dažnai rekomenduoja įsirengti mini rekuperatorius, kurie užima sąlyginai mažai vietos. Ši vėdinimo sistema pasižymi ypatingu kompaktiškumu, todėl yra tinkama net ir nedidelio būsto atveju.

Tiesa, įsirengus mini rekuperatorius gyvenamuosiuose kambariuose, šiems veikiant didesniu intensyvumu skleidžiamas garsas prilygs kambaryje veikiančiam ventiliatoriui, kitaip vadinamam vėjeliu.  Viena išeičių – galimybė sumažinti rekuperatoriaus veikimo intensyvumą, kurio poreikis tiesiogiai priklauso nuo patalpų naudojimo. Šiuo atveju rasti papildomų, garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių – gana sudėtinga, nes estetiškai atrodanti ir nedaug vietos užimanti vėdinimo sistema su mini rekuperatoriais yra įrengiama tik atlikus visus buto apdailos darbus.

5. Užtikrinote tinkamą sistemos konfigūraciją

Tam, kad vėdinimo sistemos projektavimas vėliau atneštų norimus rezultatus, ją reikėtų suprojektuoti taip, kad sistemos oro srautai galėtų būti sukonfigūruoti tinkamai. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida taip pat atsiranda, kai abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis yra nustatomas ties 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Vis dėlto beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas, todėl projektuojant vėdinimo sistemą ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, galėtų būti konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų).

Bogai suprojektavus vėdinimo sistemą ir taip apribojant tinkamos konfigūracijos galimybes, vėdinimo sistema veiks garsiai, išaugs ir jos elektos energijos sąnaudos. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad vėdinimo sistemoje pasirinkus naudoti lanksčius plastikinius ortakius, juos konfigūruoti bus daug paprasčiau nei valcuotų ortakių sistemas.

Svarbu! Norint, kad būstas atitiktų statybos techninio reglamento A+ komforto klasės reikalavimus, per valandą jame turi pasikeisti mažiausiai 90 m3 oro, įskaitant ir tuos atvejus, kai pats būstas yra nedidelis.

Kodėl verta rekuperatoriaus įrengimą patikėti profesionalams?

Kad ir kokią gerą vėdinimo sistemą įsigytumėte, aukščiausią rezultatą išgausite tada, kai visas vėdinimo sistemos projektavimas bus atliktas tinkamai. Dėl šių priežasčių tiek projektuojant, tiek įsirengiant tokią sistemą rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais. Tam, kad pati vėdinimo sistema ir ortakiai būtų išplanuoti teisingai, jų projektavimą rekomenduojame profesionalams patikėti ir tuo atveju, jei nusprendėte rekuperatorius pasidaryti pats. Neturint reikiamų žinių ir patirties, tinkamai susiplanuoti oro padavimo taškus ir srautus – praktiškai neįmanoma.

Vėdinimo sistemose specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl vėdinimo sistemos projektavimas – tema, kuria galime suteikti profesionalią konsultaciją tiek apie vėdinimo sistemas išmanantiems, tiek visiškai šioje srityje naujiems klientams. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus Zehnder taip pat galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės vėdinimo sistemų įrenginius iš pirmų rankų. Tik konkrečiam pastatui parinkta, profesionaliai suprojektuota bei įrengta vėdinimo sistema leis užtikrinti iš tiesų komfortabilią gyvenimo ir darbo aplinką. Todėl, jei jus domina rekuperatoriaus montavimas ar kiti, su vėdinimo sistemomis susiję klausimai, siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai.

X