Entalpinis rekuperatorius – tinkamiausias pasirinkimas lietuviškam klimatui

Patalpose praleidžiant didžiąją dalį savo laiko, švarus ir subalansuotos drėgmės oras turi itin didelę reikšmę mūsų savijautai. Pakankamos oro drėgmės svarbą nesunku suprasti vien atsižvelgiant į tai, kaip greitai pajuntame per sauso oro namuose problemą. Taip yra todėl, kad, jei ne pakankamai švarų namų orą dar galime toleruoti, tai nesubalansuota oro drėgmė teikia ypač didelį diskomfortą užsiimant bet kokia veikla.

Per sausas ar per drėgnas oras ne tik trukdo kokybiškai pailsėti, jis turi didelę įtaką kasdienei mūsų savijautai bei produktyvumui. Todėl, nors rinkdamiesi profesionalią vėdinimo sistemą savo namams klientai bene daugiausiai dėmesio skiria šilumogrąžai, svarbu nepamiršti atsižvelgti ir į drėgmės grąžinimo funkciją. Ja pasižymintis entalpinis rekuperatorius leidžia sukurti tobulas sąlygas ir visapusišką komfortą bet kokiai veiklai namuose.

Nors vėdinimo sistemų specialistai jau kurį laiką kalba apie rekuperatoriaus su entalpijos funkcija būtinumą, vis dar ne retai pasitaiko atvejų, kai įsirengus paprastą rekuperacinę sistemą drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių drėkintuvų pagalba. Nors tokiu būdu siekiama sutaupyti, vėdinimo sistemų specialistai tvirtina, jog tokiu būdu švaraus patalpų oro ir drėgmės užtikrinimui dažniausiai išleidžiama daugiau. Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius patalpas vėdina nuolat, vienintelis garantuotas drėgmės subalansavimo sprendimas – entalpijos funkcija pasižyminti rekuperacinė sistema. Ji grąžina didžiausią procentą oro drėgmės, o kartu ir pasižymi daugybe papildomų privalumų.

Visų pirma, įsigiję vėdinimo sistemą su drėgmę grąžinančia rekuperacine sistema, užsitikrinsite maksimalų prietaiso efektvumą. Ne paslaptis, jog entalpinis rekuperatorius pasižymi itin aukštu šilumos grąžinimo koeficientu. Paprastai šios rūšies prietaisai šaltuoju metų laiku šildymo sąskaitas leidžia sumažinti net iki 50%. Jie taip pat pasižymi galimybe tobulai subalansuoti patalpų drėgmę – gali grąžinti net iki 73% drėgmės.

Antra, būtina pabrėžti, kad entalpinis rekuperatorius pasižymi plokštelėmis, pagamintomis iš polimerinės membranos, dengtos specialiu antibakteriniu sluoksniu. Jos leidžia užtikrinti, kad iš vienos membranos pusės į kitą gali judėti tik vandens garų molekulės, kurios yra ženkliai mažesnės nei dalelės, iš kurių susideda mikrobai, dujos, teršalai ir nemalonūs kvapai. Tokiu būdu užtikrinamas dar kokybiškesnis oro išvalymas.

Trečia, verta paminėti, jog įsirengus rekuperatorių su drėgmės grąžos funkcija, prietaisui nėra reikalingas kondensato nuvedimas. Didžioji dalis drėgmės yra grąžinama atgal į patalpas, todėl nėra susiduriama su užšalusio vandens problema. Šio prietaiso dėka, ilgais žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės, todėl ir klimatas namuose tampa gerokai komfortiškesnis.

Paskutiniu, tačiau ne mažiau svarbiu privalumu įsirengus entalpinį rekuperatorių galime laikyti kur kas mažesnes elektros sąnaudas. Kondensato nesusidarymas vėdinimo sistemos viduje stipriai atitolina apsaugos nuo užšalimo poreikį, todėl sistemoje esantis tenas pradeda veikti tik prie -10 ºC.

Vis dar ne retai pasitaiko atvejų, kai klientų entalpinis rekuperatorius nedomina dėl neva savaime tinkamo patalpų drėgmės lygio. Čia svarbu akcentuoti, kad optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų. Specialistų teigimu, toks drėgmės procentas savaime patalpose pasitaiko tik retkarčiais. Dažnu atveju, siekiant užtikrinti subalansuotą drėgmę, patalpas reikia arba papildomai drėkinti, arba perteklinę drėgmę jose papildomai sumažinti.

Atsakyti į klausimą, ar jūsų namuose drėgmės lygis yra tinkamas, nesunkiai padės įsigytas specialus, patalpų drėgmei matuoti skirtas prietaisas.  Vis dėlto, kad namuose oras yra per sausas, nesunkiai suprasite ir pajutę dažnus statinius elektros krūvius, liesdamiesi prie įvairių paviršių. Drėgmės trūkumą galite pastebėti ir atidžiau apžiūrėję baldus iš medžio drožlės plokščių ar dažytus paviršius, nes įvairūs jų įtrūkimai taip pat rodo sumažėjusią oro drėgmę. Ne mažiau aiškus signalas yra ir neįprastai sausėjanti mūsų pačių oda. Tais atvejais, kai drėgmės patalpose yra per daug, apie problemą išduos kampuose besikaupiantis pelėsis, iš vidaus rasojantys langai ar drėgnos sienos.

Kaip pastebėti oro drėgmės trūkumą?

Netinkamas drėgmės lygis namuose lemia ne tik mūsų savijautą ir produktyvumą, jautresniems žmonėms dėl šios priežasties ne retai išsivysto ir įvairūs kvėpavimo takų sutrikimai, kuriuos bandoma gydyti vaistais, nepašalinant ligų simptomus sukeliančios priežasties.

Remiantis specialistų rekomendacijomis, optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų, todėl atsakyti į klausimą, ar jūsų namuose drėgmės lygis yra tinkamas, nesunkiai padės įsigytas specialus, patalpų drėgmei matuoti skirtas prietaisas.  Vis dėlto, kad namuose oras yra per sausas, nesunkiai suprasite ir labiau atkreipdami dėmesį į kasdien pasitaikančias situacijas. Pavyzdžiui, pirmasis ženklas, kad namuose esančiame ore trūksta drėgmės, galėtų būti dažni statiniai elektros krūviai, kuriuos pajaučiate liesdamiesi prie įvairių paviršių. Drėgmės trūkumą galite pastebėti ir atidžiau apžiūrėję baldus iš medžio drožlės plokščių ar dažytus paviršius, nes įvairūs jų įtrūkimai taip pat rodo sumažėjusią oro drėgmę. Ne mažiau aiškus signalas yra ir neįprastai sausėjanti mūsų pačių oda.

Kodėl verta rinktis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu?

Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Vis dėlto svarstantiems, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savo namuose, tokio varianto visiškai nerekomenduojame. Šiuo atveju nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršija naudą, nes tik šilumogrąžos funkciją turintis rekuperatorius dažniausiai teikia ne tik šiltesnį, bet ir sausesnį orą.

Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius patalpas vėdina nuolat, vienintelis ilgalaikis ir garantuotas drėgmės subalansavimo patalpose sprendimas –  profesionali vėdinimo sistema, kurioje įmontuotas entalpinis rekuperatorius. Šis rekuperatorius ne tik grąžina ypač didelį procentą oro drėgmės, bet ir turį didžiausią šilumos gražinimo koeficientą, o, esant neigiamai lauko temperatūrai, dirba įprastu rėžimu.

Entalpinis rekuperatorius

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Šis entalpinis rekuperatorius yra tikras flagmanas savo klasėje – jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Entalpinis rekuperatorius

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojamas priešpriešinių srovių entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu

Egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę kokybiško oro kaitą. Tačiau, nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, ne kiekviena jų pasižymi vienodomis oro drėkinimo savybėmis, kurios, sprendžiant per didelės drėgmės arba sauso oro namuose problemą, tampa ypač svarbios. 

Nesunku pastebėti, jog pastaruoju metu įsirenginėjant profesionalias vėdinimo sistemas priešpriešinių srautų rekuperatoriai, dar skirtomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV), tampa bene paklausiausiu sprendimu bet kokio tipo būstui. Šios rūšies rekuperatoriai pasižymi paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių priešpriešiniais srautais teka oras – kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Tačiau priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai yra su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš išleidžiamo oro. Vėsesnio klimato šalims, o kartu ir mūsų regionui, būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas, todėl ne retai žiemos metu namuose yra įprasta naudoti papildomus oro drėkintuvus. Pasirinkus vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą.

Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir iki 78% drėgmės, joms nėra reikalingas ir papildomas oro pašildymas. Priešingai nei vėdinimo sistema su rotaciniu rekuperatoriumi, ši sistema nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C. Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas dažnai neįsijungia ir per visus metus. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai pasižymi mažiausiu jautrumu žemai temperatūrai, todėl šios vėdinimo sistemos puikiai veikia net ir esant -30 °C temperatūrai.

Entalpinio rekuperatoriaus privalumai

Nors daugeliu atvejų entalpinis rekuperatorius yra analogiškas standartiniam šilumokaičiui, keletas esminių skirtumų suteikia jam nemažą pranašumą rekuperatorių srityje ir leidžia užtikrinti maksimalų komfortą jūsų namuose.

1. Maksimalus efektyvumas

Įrenginiai su entalpiniais šilumokaičiais ne tik pasižymi itin aukštu šilumos grąžinimo koeficientu, bet ir gali grąžinti net iki 73% drėgmės. Todėl įsirengus profesionalią vėdinimo sistemą, kurioje įmontuotas entalpinis rekuperatorius, šaltuoju metų laikotarpiu šildymo sąskaitas galėsite sumažinti net iki 50%, kartu neatsisakydami ir tobulai subalansuotos namų drėgmės.

2. Garantuota higiena

Entalpinio šilumokaičio plokštelės pagamintos ne iš plastiko, o iš polimerinės membranos, dengtos specialiu antibakteriniu sluoksniu, kurio dėka užtikrinama, jog iš vienos membranos pusės į kitą gali judėti tik vandens garų molekulės. Šios molekulės yra ženkliai mažesnės nei dalelės, iš kurių susideda mikrobai, dujos, teršalai ir nemalonūs kvapai. Polimerinės membranos taip pat neįgeria drėgmės, todėl taip pat gali būti reguliariai plaunamos šiltu vandeniu.

3. Nereikalingas kondensato nuvedimas

Kadangi įsirengus entalpinį rekuperatorių didžioji dalis drėgmės yra grąžinama atgal į patalpas, standartinėmis gyvenimo sąlygomis kondesatas entalpiniame šilumokaityje nesusidaro. Dėl šios priežasties, įsirengus entalpinį rekuperatorių nėra susiduriama su užšalusio vandens problema, o ilgais žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės ir klimatas tampa ženkliai komfortiškesnis.

4. Mažesnės elektros sąnaudos

Įsirengus entalpinį rekuperatorių kondensato nesusidarymas vėdinimo sistemos viduje stipriai atitolina apsaugos nuo užšalimo poreikį, todėl sistemoje esantis tenas arba srautų disbalansas vidutiniškai pradeda veikti tik prie -10 ºC. Svarbu paminėti ir tai, jog šilumokaityje nesikaupiant drėgmei, jo efektyvumas išlieka tolygus ir prie žemos temperatūros, todėl, priešingai nei standartinio šilumokaičio atveju, elektros sąnaudos nedidėja.

Mūsų rekomendacija

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo bei projektavimo jūsų patalpose klausimais. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder, galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų, kurie taps nepakeičiami jūsų kasdienybėje.

Šių gamintojų produktams būdingas inovatyvumas, itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas, todėl pasirinkę PAUL ir Zehnder vėdinimo sistemas bei rekuperatorius su drėgmės grąžinimu, džiaugsitės net iki 93 % siekiančia šilumogrąža bei galimybe grąžinti net iki 78 % drėgmės. Visi mūsų atstovaujami rekuperatoriai gali būti su integruotais drėgmę grąžinančiais (entalpiniais) šilumokaičiais, kurie pasižymi keletu svarbių naujovių.

Naujos kartos filtrai

Sveikata, tai vienas svarbiausių geros savijautos faktorių, kuriam reikėtų skirti daugiausiai dėmesio. Dėl šios priežasties gaminant rekuperatorius ComfoAir Q naudojami naujo tipo filtrai, kurie dar efektyviau mažina dulkių patekimą į patalpas ar patį entalpinį rekuperatorių. Jie gali būti dviejų filtravimo lygių:  G4 ir F7. Inovatyvi rekuperatoriaus sistema visada praneš, kada šiuos filtrus reikia išvalyti ar keisti.

Išskirtinai efektyvūs ventiliatoriai

Moderniose ComfoAir Q vėdinimo sistemose montuojami galingi ir išskirtinai efektyvūs ventiliatoriai generuoja daugiau galios, naudojant mažiau elektros energijos. Ventiliatoriai dideli, tačiau jų galia yra fiksuota pagal rekuperatoriaus parametrus, tokiu būdu siekiant neviršyti garso lygio ir išlaikyti ilgaamžiškumą.

Unikalus deimanto formos šilumokaitis

Profesionalios ComfoAir Q vėdinimo sistemos pasižymi unikalaus dizaino, specialiai joms sukurtais šilumokaičiais, kurių dydis rekodinis tokios galios rekuperatoriui. Tai daro įtaką itin aukštam efektyvumui ir mažesniam oro pasipriešinimui. Šilumogrąžos paviršius šiame šilumokaityje siekia net 38 m.

Adaptyvus tenas

Kaip ir dauguma ComfoAir Q komponentų, vėdinimo sistemose naudojami elektriniai šildytuvai – taip pat analogų rinkoje neturintis gaminys. Dėka didelio paviršiaus ploto ir patentuotų delta formos aliuminio korio kanalų, oras sušildomas visas ir tolygiai – tam sunaudojant minimalų kiekį elektros energijos. Šis šildytuvas legvai sumontuojamas net po rekuperatoriaus paleidimo, todėl taps puikiu sprendimu net ir tiems, kurie jau spėjo savo namuose įsirengti rekuperacinę sistemą.

Moduliuojama apvedimo sklendė

Įvairių sensorių pagalba moduliuojama apvedimo sklendė ComfoAir Q sistemose leidžia parinkti komfortiškiausią galimą tiekiamo oro temperatūrą vasaros metu. ComfoAir Q modelio By-Pass‘o principas skiriasi nuo kitų įrenginių, nes čia naudojamas linijinis By-Pass‘o tipas. Svarbu, jog tokiu būdu sutaupoma vietos įrenginyje ir galima integruoti didesnį šilumokaitį.

Ypač tikslūs sensoriai

ComfoAir Q įrenginiai gali pasigirti didele, labai tikslių, sensorių įvairove. Temperatūros, drėgmės ir slėgių sensoriai tiksliai skaičiuoja ir kontroliuoja rekuperatoriaus darbą kiekvieną sekundę ir visa tai, kad pasiekti aukščiausią efektyvumą ir komfortą.

Geriau nei bet kas kitas žinome, kad kokybiškai atlikti vėdinimo sistemų montavimo darbai svarbūs ne mažiau nei tinkamai parinkta ir suprojektuota vėdinimo sistema, todėl savo darbuotojams keliame ypač aukštus reikalavimus. Mūsų meistrai vėdinimo sistemos bei rekuperatorių montavimo darbus atlieka itin greitai ir kokybiškai. Jie ne tik atsakys į visus jums kilusius klausimus apie vėdinimo rekuperatorių įrengimą, bet ir ras sprendimą kiekvienai kilusiai problemai. Todėl siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai