Koks rekuperatorius privalomas A+ ir A++ klasės namams?

Dar praeitais metais įsigaliojus naujiems energetinio efektyvumo reikalavimams, profesionali rekuperacinė sistema tapo neatsiejama naujų pastatų dalimi. Šie pokyčiai įtakos turėjo ir galingesnių šilumokaičių paklausai rinkoje – daugiau dėmesio pradėta skirti šilumogrąžą užtikrinančių prietaisų efektyvumui ir techninėms jų galimybėms. Tiesa, kartu stipriai išaugus ir kokybiškų prietaisų pasiūlai, išsirinkti tinkamiausią sprendimą savo namams tapo tik dar sunkiau. Jei prieš keletą metų užtekdavo patikrinti rekuperacinių sistemų galingumą, šiandien prietaisai pasižymi daugeliu papildomų, jų vertei įtakos turinčių savybių, tokių, kaip galimybė grąžinti drėgmę, ypač tylus prietaiso veikimas, moderni valdymo sistema, leidžianti prietaisą sureguliuoti itin detaliai.

Atsižvelgiant į tai, jog, neskaičiuojant mūsų asmeninių poreikių, didesni energetinio efektyvumo reikalavimai tapo dar vienu papildomu kriterijumi renkantis rekuperatorių savo namams, prietaiso pasirinkimo procesas šiandien – dar sudėtingesnis. Vis dažniau iš savo klientų, pasimetusių techninėse prietaisų savybėse, sulaukiame ir klausimo – koks rekuperatorius privalomas A+ ir A++ klasės namams? Todėl šiame straipsnyje nusprendėme ne tik atsakyti į minėtą klausimą, bet ir išsamiai apžvelgti A+ ir A++ statinių klasių reikalavimus bei pateikti konkrečių rekuperacinių sistemų rekomendacijas.

Reikalavimai A+ ir A++ klasės namams?

Tam, kad galėtumėte išsirinkti savo statinio klasei tinkamą rekuperatorių, visų pirma, vertėtų žinoti esminius energetinio efektyvumo reikalavimus naujiems pastatams, įsigaliojusius dar praeitų metų pradžioje.

Bene pagrindinis reikalavimas, kuris A++  klasės pastatus skiria nuo A+ klasės statinių – didesnis energijos procentas, gaunamas iš savaime atsinaujinančių elektros energijos šaltinių. A++ klasės namų atveju, bent pusė 2021 metais iškilusio pastato metinių elektros sąnaudų turi būti iš savaime atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip biokuras, vėjas ar saulė. Todėl, jei A+ klasės namus vis dar galima šildyti naudojant tik neatsinaujinančius energijos išteklius, kaip elektra, dujos ar anglis, A++ namų klasei toks šildymo sprendimas nebus pakankamas.

Svarbu! Vis dar dauguma nuosavų namų statybomis susidomėjusių žmonių nėra susipažinę su faktu, kad daugiau nei pusė Lietuvos šilumos tinklų tiekiamos energijos – iš atsinaujinančių šaltinių. Todėl, jei naujus namus nuspręsite šildyti Lietuvos šilumos tinklų tiekiama energija, A++ klasės reikalavimus (minėto punkto dėl atsinaujinančių energijos šaltinių atžvilgiu) šie atitiks. 

Antras svarbus aspektas, nuo kurio atsakymas į klausimą, koks rekuperatorius privalomas arba rekomenduojamas jūsų namams, priklausys kur kas labiau – norminės šiluminės energijos sąnaudos. Kalbant apie A++ klasės pastatus, jų šiluminės energijos sąnaudos privalo būti bent 10 % mažesnės nei sąnaudos, taikomos A+ klasės pastatams. Būtent šioje vietoje reikšmę ir įgyja rekuperacinės sistemos efektyvumas.

Trečia, ne mažiau energetinio naudingumo reikalavimams (siekiant būstą priskirti aukščiausiai klasei) svarbus rodiklis yra ir šilumos nuostoliai per atitvaras. A+ klasės statinių atveju, šie nuostoliai gali būti net 15 % didesni nei nuostoliai, leidžiami A++ kategorijos statiniams.

Galiausiai, norint savo statinį priskirti A++ klasės kategorijai, nuo šiol  naujos statybos A++ pastatams yra taikomas ir pirminės energijos naudojimo apribojimas: nustatomos lubos tiek šildymui sunaudojamai energijai, tiek pirminei sunaudojamai energijai, į kurią įeina energija, naudojama vėdinimui, elektrai, vandens šildymui ir kitoms reikmėms. Dėl šios priežasties, norint, kad pastatas atitiktų A++ klasės energetinius reikalavimus, teks priimti iš tiesų efektyvius šilumos, vėdinimo, vėsinimo, apšvietimo ir kitų būtinųjų funkcijų sprendimus. Vienas tokių sprendimų – efektyvios, šilumos energiją grąžinančios rekuperacinės sistemos įsirengimas, kurios mažos sąnaudos neretai kompensuoja kitų prietaisų sunaudojamų pirminės energijos sąnaudų perviršį.

Ar rekuperatorius privalomas A+ ir A++ klasės namams?

Vis dar dažnai iš savo klientų girdime klausimą – koks rekuperatorius privalomas naujos statybos namams? Tiesa ta, jog nėra taisyklės, kuri įpareigotų savo naujuose namuose būtinai įsirengti vienokią ar kitokią rekuperacinę sistemą. Vis dėlto, sparčiai kylant energetinio efektyvumo reikalavimams, profesionalios rekuperacinės sistemos įsirengimas tiesiog tampa vienu iš paprasčiausių būdų užtikrinti, kad būstas pastaruosius reikalavimus atitiktų.

Svarbu paminėti ir tai, jog jei A+ klasės pastatuose vis dar galima išsiversti bet rekuperacinės sistemos, A++ pastatuose, dėl ypač aukšto patalpų sandarumo lygio, be nuolat veikiančios rekuperacinės vėdinimo sistemos dažniausiai jaučiamas ir šviežio oro trūkumas. Dėl šios priežasties sprendimą naujuose namuose įsirengti vėdinimo sistemą lemia ne tik reglamentuose nurodyti reikalavimai, bet ir paprasčiausias komforto trūkumas.

Vis dar dažnai sudvejoti tuo, ar rekuperatorius privalomas naujam būstui, verčia faktas, jog, A++ klasės statinys kainuoja vidutiniškai 10 – 25  % brangiau nei gali kainuoti mažesnei A+ energetinei klasei priskiriamas būstas. Tačiau, svarbu žinoti, jog išpildžius reglamentuose nurodytus A++ klasės reikalavimus, įskaitant efektyvius šildymo bei vėdinimo sprendimus, didesnės investicijos į šį statinį atsipirks vos per 4–8 metus. Maža to, tokio namo vertė nepakitusi išliks kur kas ilgesnį laiką nei to, kuris pasižymi gerokai mažesniu energetiniu efektyvumu, o tai taps dideliu privalumu nekilnojamą turtą vėliau nusprendus parduoti.

Galiausiai, nepaisant to, kiek svarbiu laikote A++ klasės sertifikatą savo būstui, tikrąją jo naudą pajusite savo naują statinį eksplotuodami. Tokį pastatą išlaikyti nėra brangu, o jam visa laiką būdingas ypač komfortiškas mikro klimatas, kuris stipriai veikia mūsų kasdienio gyvenimo kokybę bei produktyvumą. 

Kokį rekuperatorių rinktis A+ ir A++ klasės namams?

Atsižvelgiant į tai, jog A++ klasės namams taikomi aukštesni energetinio efektyvumo reikalavimai, akivaizdu, kad rekuperatoriai, tinkami šios klasės pastatams, puikiai tiks ir žemesnei energetinio efektyvumo klasei. Nors A+ klasei pastatai kartais gali būti priskiriami ir tuo atveju, kai juose įmontuotų rekuperatorių naudingumas siekia vos 75 %, o ventiliatorių elektrinė galia yra 0,55 Wh/m3, specialistai rekomenduoja šiuo klausimu netaupyti. Daugiau šilumos grąžinti galinti rekuperacinė sistema ne tik leis dar labiau sumažinti elektros energijos sąskaitas šaltuoju metų laiku. Žvelgiant į ateitį, nesunku nuspėti, jog energetinio efektyvumo reikalavimai pastatams tik augs, todėl, specialistų nuomone, investuoti į ilgalaikį sprendimą verta iš karto.

Kalbant apie tai, koks turėtų būti rekuperatorius privalomas jūsų A++ klasės būstui, visų pirma, verta pabrėžti, kad prietaisas turėtų pasižymėti mažiausiai 80 % siekiančiu naudingumu, o ventiliatorių elektrinė galia privalo būti ne mažesnė nei 0,45 Wh/m3. Pastarasis rodiklis dažniausiai nėra lengvai pasiekiamas, todėl čia iš tiesų reikės paieškoti prietaisų kokybės. Ilgus metus specializuodamiesi efektyvių vėdinimo sistemų srityje bei atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintoją Zehnder, galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius, pritaikytus konkrečiai jūsų statiniui. Tiek plokšteliniai, tiek rotaciniai šilumokaičiai pasižymi itin dideliu naudingumo koeficientu, todėl abi šios rekuperatorių rūšys gali būti naudojamos A+ ir A++ pastatuose, galima ir decentralizuota vėdinimo sistema su keramikiniais šilumokaičiais. Visą, mūsų siūlomų šilumokaičių pasirinkimą rasite ČIA.

Rekuperatoriaus rekomendacijos: kokią sistemą pasirinkti?

Ilgus metus specializuodamiesi profesionalių vėdinimo sistemų srityje gerai žinome, kokios rekuperacinių sistemų savybės rodo prietaiso kokybę ir rekuperatoriaus veikimo efektyvumą. Todėl, kalbant apie tai, koks gali būti rekuperatorius privalomas ar rekomenduojamas A+ ir A++ klasės pastatams, galime pasiūlyti net keletą profesionalių sistemų variantų:

Rekuperatorius A+/A++ namui iki 350 m2

Ar rekuperatorius privalomas A+ ir A++ klasės namams?

Jei ieškote iš tiesų kokybiško sprendimo didesnėms darbo ar namų patalpoms (iki 350 m2), rekomenduojame gerai apsvarstyti ypač didelį oro srautą generuojantį, vokiškos kokybės rekuperatorių Zehnder ComfoAir Q600 ERV, pasižymintį ne tik šilumogrąžos, bet ir entalpijos funkciją

Šis prietaisas pasižymi unikaliu efektyvumu, kuris atitinka tiek A+, tiek A++ klasės pastatui būtinus reikalavimus – gali grąžinti net iki 98% šilumos. Būtina paminėti ir dar vieną, itin svarbų prietaiso privalumą – entalpijos funkciją, kurios dėka jis gali grąžinti net iki 73% drėgmės. Šis rekuperatorius taip pat pasižymi ir itin lengvu valdymu – gali būti valdomas valdikliu, kurį rasite ant paties įrenginio, išnešamu pulteliu arba tiesiog mobiliąja programėle.

Zehnder ComfoAir Q600 ERV rekuperatorius privalomas ar rekomenduojamas didesnėms patalpoms, pasižymi ir našesniais bei sandaresniais filtrais, leidžiančiais orą išfiltruoti itin kruopščiai. Patentuoti, specialios technologijos ventiliatoriai užtikrina, kad prietaisas veiktų itin tyliai. Dėl šios priežasties namuose ar biure vyraujančios ramybės tikrai nereikės atsisakyti dėl švaraus patalpų oro, kaip dažnai nutinka įsirengus pigias rekuperacines sistemas. 

Rekuperatorius A+/A++ namui iki 260 m2

Zehnder ComfoAir Q450 ERV

Jei ieškote vėdinimo sistemos sprendimo mažesnėms patalpoms (iki 260 m2), galite rinktis išmanųjį Zehnder ComfoAir Q450 ERV, pasižymintį keletu esminių bruožų, kurie savo klasėje jį išskiria iš kitų prietaisų. Itin aukšta, iki 98% siekianti šilumogrąža ir galimybė grąžinti net iki 73% drėgmės – ne vieninteliai prietaiso privalumai. Ypač tylus rekuperatoriaus darbas leidžia užtikrinti aukščiausios kokybės namų orą netrikdant namų ramybės.

Šios rūšies prietaisui būdintas itin lengvas valdymas: tai galima daryti naudojant specialų valdiklį ant įrenginio, išnešamą pultelį arba specialiai Zehnder ComfoAir Q450 ERV sukurtą mobilią programėlę. Būtina prisiminti, jog nustačius rekuperatorių pirmąjį kartą, jo papildomai reguliuoti nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai išvykstate atostogų arba namuose susirenka didesnė grupė žmonių.

Rekuperatorius A+/A++ namui iki 200 m2

Rekuperatorius privalomas A+/A++ namui

Šiuo metu vienas rinkoje populiariausių, mažesnėms gyvenamosioms patalpoms skirtų modelių – išmanusis Zehnder ComfoAir Q 350ERV rekuperatorius privalomas arba rekomenduojamas aukštos energetinės klasės pastatuose. Prietaisas gali grąžinti net iki 98% šilumos ir pasižyminti entalpijos funkcija (gali grąžinti net iki 73% drėgmės). Kaip ir kitiems mūsų atstovaujamiems vokiečių įmonės Zehnder produktams, šios rūšies rekuperatoriui būdingas itin kokybiškas ir tylus veikimas. Ne mažesnis šio prietaiso privalumas – inovatyvus dizainas, ypač aktualus tuo atveju, kai rekuperatoriaus įrengimui neišeina skirti atskiros patalpos. Šis, vokiškos kokybės įrenginys (labiausiai tinkamas patalpoms nuo 35m2 iki 200 m) yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti – lengvai valdomas tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle. 


Kalbant apie tai, koks rekuperatorius privalomas ar rekomenduojamas galėtų būti A+ ir A++ klasės pastatui, būtina akcentuoti, jog Zehnder ComfoAir Q600 ERVZehnder ComfoAir Q450 ERV ir Zehnder ComfoAir Q350 ERV rekuperatoriai pasižymi inovatyviais sprendimais, kurie leis palaikyti optimalią patalpų drėgmę bei šilumą ir užtikrinti ypač švarų orą itin mažomis elektros energijos sąnaudomis. Jiems būdingi:

  • Naujos kartos filtrai, kurie leidžia užtikrinti dar didesnį prietaiso efektyvumą, užkertant kelią net ir smulkiausių dulkių patekimui į patalpas ar vėdinimo įrenginį;
  • Vėdinimo sistemose montuojami, galingi ventiliatoriai, generuojantys daugiau galios, tačiau naudojantys mažiau energijos;
  • Moduliuojama apvedimo sklende Zehnder ComfoAir Q sistemose, leidžianti parinkti komfortiškiausią galimą tiekiamo oro temperatūrą vasaros metu;
  • Jų unikaliame, deimanto formos šilumokaityje šilumogrąžos paviršius siekia net 38 m2, o tai lemia itin aukštą prietaisų efektyvumą;
  • Oras prietaisuose, dėka didelio paviršiaus ploto ir patentuotų delta formos aliuminio korio kanalų, yra sušildomas visas ir tolygiai – tam sunaudojant minimalų kiekį elektros energijos.