Lanksčių ortakių sistema: kodėl verta rinktis?

Specialistams jau kurį laiką kalbant apie didelę vėdinimo sistemos reikšmę naujos statybos namuose, klausimas, ar verta tokią įsirengti, tampa praktiškai nediskutuotinas. Tačiau, siekiant užtikrinti maksimaliai efektyvų tokios sistemos veikimą, ypatingą dėmesį ją renkantis reikėtų skirti ortakių sistemai  –  vėdinimo sistemos daliai, atsakingai už švaraus oro paskirstymą ir panaudoto oro surinkimą iš patalpų. Specialistų teigimu, kad ir kokią efektyvią vėdinimo sistemą savo namuose nuspręstumėte įsirengti, maksimaliai švarų patalpų orą minimaliomis energijos sąnaudomis padės užtikrinti tik jos suderinimas su aukščiausios kokybės lanksčių ortakių sistema. Kokie yra pagrindiniai jos privalumai ir, kodėl būtent šią sistemą reikėtų pasirinkti? Apie tai plačiau pakalbėti nusprendėme šiame įraše.

Plieniniai ir plastmasiniai ortakiai: pagrindiniai skirtumai

Prieš nusprendžiant, kokia ortakių sistema, sujungta su profesionaliu vėdinimo įrenginiu, galėtų būti labiausiai tinkama jūsų būsto atveju, vertėtų žinoti esminius ortakių skirtumus. Egzistuoja dvi pagrindinės ortakių rūšys – dideliu tvirtumu pasižymintys plieniniai ir  lankstūs, iš plastiko pagaminti ortakiai.

lanksčios ortakių sistemos

Visų pirma, nors ilgus metus naudoti plieniniai ortakiai pasižymi išskirtiniu tvirtumu bei ilgaamžiškumu, renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis. Svarbu pabrėžti, jog dažniau valyti plieninių ortakių sistemą yra gana sudėtinga dėl joje sumontuotų sklendžių. Maža to, lanksti ortakių sistema, dėl išskirtinių medžiagų savybių plieninę, gerokai lenkia higieniškumu, turinčiu tiesioginės įtakos per sistemą nuolat keliaujančio oro kokybei. Lankstūs, antibakteriniai ortakiai pasižymi nešvarumams atspariu paviršiumi, todėl šie, kaip ir vamzdžiais keliaujančios dulkės, vėdinimo sistemoje nesikaupia.

Antra, plieninius ortakius lyginant su lanksčių, iš plastiko pagamintų ortakių sistema, galime teigti, jog pirmieji pasižymi pakankamai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija. Nors turint omenyje, kad ortakiai montuojami po vidine namo apdaila, ortakių skleidžiamas triukšmas gali pasirodyti ne itin svarbus, taip galvoti – klaidinga. Neretai pasitaiko situacijų, kai profesionalią ir efektyvią vėdinimo sistemą tiesiog nustojama naudoti dėl nuolat iš ortakių sklindančio, erzinančio triukšmo.

Gerokai sudėtingesniu procesu galima įvardinti ir plieninių ortakių montavimą, kuris, lyginant su lanksčių ortakių sistema, užtrunka kur kas ilgiau ir reikalauja daugiau patirties bei specifinių žinių. Dėl tos pačios priežasties plieninės ortakių sistemos kur kas daugiau vietos palieka ir rangovų klaidoms. Pastarosios gali ne tik lemti dideles išlaidas už patalpų vėdinimui sunaudotą elektros energiją, bet ir perteklinės priežiūros poreikį. Pasitaiko ir atvejų, kai atliktus darbus tiesiog reikia perdaryti, todėl, sugalvoję įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą, ortakių išvedžiojimą patikėkite tik savo srities profesionalams.

Galiausiai paskutinis, bet ne mažiau svarbus aspektas – ortakių kaina. Nors būtina pabrėžti, kad metaliniai ortakiai dažniausiai tarnauja ilgiau nei lankstieji (dėl šios priežasties jie vis dar dažnai montuojami didesniuose komerciniuose pastatuose), juos transportuoti ir sumontuoti patalpose kainuoja kur kas brangiau. Lyginant su plieniniais ortakiais, lanksčių ortakių sistema taip pat užima gerokai mažiau vietos, kas leidžia sutaupyti ne mažai lubų aukščio, o tai ypač svarbu kalbant apie mažesnius, privačius pastatus.

Metaliniai ortakiai Plastikiniai ortakiai
šiek tiek pigesnikaina šiek tiek didesnė
mažiau sandarūssistema yra labai sandari
montavimas reikalauja erdvėssumontavus užima daug mažiau lubų aukščio
sudėtingesnis montavimas, ribotas lankstumasmontavimo darbai vyksta greičiau, neribotas lankstumas
oro kiekio pralaidumas didesnisribotas oro pralaidumas
vidus padengtas padengtas lipnia antikorozine mase, 
idealus paviršius rinktis dulkėms
vidus yra antistatinis, todėl nesirenka dulkės
Ortakių palyginimas

Lanksčių ortakių sistema: pagrindiniai privalumai

lanksčių ortakių sistema

Rinkoje gausu tą pačią funkciją atliekančių oro paskirstymo sistemų, tačiau, jas lyginant tarpusavyje, lanksti ortakių sistema pasižymi išskirtiniais privalumais. Pirmasis ir vienas svarbiausių – ji priskiriama centralizuotos rūšies ventiliacijai, todėl, priešingai nei įsirengus decentralizuotą sistemą, visose pastato patalpose oro tiekimas ir šalinimas užtikrinamas centriniu oro paskirstymo įrenginiu ir viena ortakių sistema. Dėl šios priežasties, centralizuota oro paskirstymo sistema gali generuoti gerokai didesnius oro srautus, ji veikia tyliau bei gali užtikrinti didesnę šilumos grąžą, kuri tampa itin reikšminga kalbant apie energijos sąnaudas žiemą.

Antrasis, tačiau taip pat svarbus dalykas, laikomas viena svarbiausių šio tipo ortakių savybių – jų lankstumas, dėl kurio stipriai sumažėja pačių vamzdžių patalpose užimama vieta. Nesunku suprasti, jog montuojant daugiau vienos užimančią, nelanksčią vėdinimo sistemą, patalpų erdvė gerokai sumažėja, o tai tampa ypač svarbu nedidelių pastatų atžvilgiu.

Verta paminėti ir tai, jog lanksčių ortakių sistema taip pat gali atlaikyti gana dideles apkrovas, todėl gali būti montuojami ir po lubomis arba grindimis. Dažnai lankstūs ortakiai į grindis netgi įbetonuojami, tokiu būdu apskritai nekeičiant patalpų erdvės. Aukštesnės kokybės plastikinius ortakius taip pat galima įleisti į perdangos liejinio, grindinio šildymo betono ar išorinį pastato šiltinimo sluoksnį. Šią sistemą taip pat gerokai lengviau sumontuoti, montavimo darbai užtrunka trumpiau, o visa tai turi ne mažai įtakos ir galutinei sistemos kainai.

Antibakteriniai ir antistatiniai ortakiai

Kiekvienam yra tekę patirti akimirką, kai liečiant daiktą gaunamas nestiprus elektros smūgis. Tai vadinama statiniu elektros krūviu, kuris atsiranda ant medžiagos arba jos viduje atsiradus elektros krūvių disbalansui. atsiranda elektros krūvių disbalansas. Daugelyje pramonės sričių statinė elektra gali būti pavojinga ir žalinga įrangai, ne išimtis ir vėdinimo sistema.

Vis dėlto, pasirinkę lanksčius ortakius, kurie dar žinomi, kaip antistatiniai ortakiai, galite išvengti galimos rizikos bei papildomų išlaidų. Vienas didžiausių pavojų, kurį statinė elektra kelia įprastuose ortakiuose – didesnė gaisro tikimybė. Tokiuose ortakiuose bei ant jų paviršiaus susidarančios kibirkštys gali nesunkiai užsidegti tiek aplink esančias medžiagas, tiek patį vamzdį. Ugnis gali greitai išplisti ne tik stipriai sugadindama turtą, bet ir sukeldama rimtą pavojų jūsų bei artimųjų sveikatai.

Kita svarbi priežastis įsirengti antistatinius ortakius – oro kokybė. Šio tipo ortakiai dažniausiai pasižymi ir antibakterinėmis savybėmis. Kadangi tiekimo ortakiai taip pat surenka orą iš supančios aplinkos, jų kokybė turi didelės įtakos ne tik elektros krūvio, bet ir dulkių bei kitų nešvarumų kaupimuisi ortakių viduje. Antistatiniai ir antibakteriniai ortakiai leis sumažinti statinio krūvio kiekį ir išlaikyti darbo efektyvumą, tuo pačiu užtikrindami švaraus oro tiekimą į patalpas.

Ortakių sistemos pritaikymas konkrečioms patalpoms

Net ir nusprendus, jog lanksčių ortakių sistema yra geriausias pasirinkimas jūsų patalpų atžvilgiu, vertėtų žinoti apie plačias jos pasirinkimo galimybes. Ši sistema taip pat gali būti skirstoma net į keletą rūšių: standžius, pusiau standžius ir visiškai lanksčius ortakius. Tai, kuriam tipui ortakiai yra priskiriami, iš esmės priklausomo nuo techninių jų savybių ir paskirties.

Pirmasis, standžių ortakių tipas, dažniausiai naudojami kaip didesnės ortakių sistemos dalis arba kaip atskiras ortakių komponentas, įrengiamas siekiant sumažinti pasipriešinimą ortakyje bei vingių skaičių. Standūs ortakiai gaminami tiek iš plastiko, tiek iš išplėsto polipropileno (EPP) ir yra itin universalūs – tinkami daugumai įrenginių. EPP standūs ortakius ypač rekomenduojami naudoti tuomet, kai vėdinimo įrenginys yra lauke arba eina per nešildomas patalpas, pavyzdžiui, palėpę. Standūs ortakiai, kaip ir pati lanksčių ortakių sistema, taip pat užtikrina antistatinę bei antibakterinę apsaugas, o aukštos kokybės gaminių atveju – jie taip pat yra ir antipirenai (pagal EU-82 – DIN 4102 standartus).

Antroji ortakių rūšis – pusiau standūs ortakiai yra laikomi bene geriausiu vamzdžių tipu. Geros kokybės pusiau standūs ortakiai pasižymi galimybe užtikrinti itin optimalų vėdinimo sistemos veikimą (tai yra nulinio nuotėkio vėdinimo sistema), todėl yra geriausias pasirinkimas tais atvejais, kai nusprendžiama vėdinti visas namų patalpas. Aukštos kokybės pusiau standžioms ortakių sistemoms būdingas ir ypač didelis gniuždymo lygis, kai kurios iš jų gali atlaikyti iki 13 kN/m2 jėgą. Standžios ortakių sistemos taip pat dažniausiai suteikia montuotojui universalumo, nes leidžia perjungti ovalų ir apvalų ortakį, nepatiriant hidraulinio slėgio nuostolių ar sistemos veikimo klaidų. Tokios vėdinimo sistemos priežiūra taip pat yra lengvesnė, nes pusiau standžios ortakių sistemos yra antistatinės ir antibakterinės, todėl jas itin lengva valyti jau sumontavus.

Paskutinė, tačiau ne rečiau naudojama lanksčių ortakių sistema, dažniausiai gaminama iš  PVC, PVC dengtos aliuminiu ar izoliuotu aliuminiu. Visiškai lankstūs ortakiai idealiai tinka tais atvejais, kai dėl vietos stokos arba dėl nepatogaus įrengimo negalima įrengti standžių ar pusiau standžių ortakių. Maksimalus lankstaus ortakio ilgis: 1,5 metro ašiniams ventiliatoriams, 6 metrai išcentriniams ventiliatoriams (iki 30 l/sek.). Kai lanksčių ortakių sistema eina per nešildomas zonas, pavyzdžiui, palėpės patalpas, tokie ortakiai turi būti izoliuoti bent 25 mm medžiagos, kurios šilumos laidumas yra mažesnis arba lygus 0,04 W (m.K), kad susidarytų kuo mažiau kondensato.

Svarbu paminėti, jog lanksčių ortakių sistema gali būti įrengiama ir pastatuose, kurių aukštis yra ribotas, ankštose erdvėse, taip pat naudojami norint įrengti oro padavimo sistemą grindyse ar sienose. Tokių ortakių ir komponentų sujungimo vietose rekomenduojame naudoti tarpines, taip užtikrinant sistemos sandarumą.

Kodėl svarbus teisingas ortakių išvedžiojimas?

Nors už švarų orą patalpose iš esmės atsakinga kokybiškai veikianti vėdinimo sistema, jo paskirstymo procese ortakiai atlieka nepakeičiamą vaidmenį. Dėl šios priežasties, kad ir kokią efektyvią vėdinimo sistemą įsigytumėte, galutinis patalpų vėdinimo rezultatas ne mažiau priklausys ir nuo pasirinktų, panaudotą patalpų orą surenkančių ir naują, išvalytą orą po patalpas paskirstančių ortakių kokybės. Jų veikimo principas – ypač paprastas: lanksčių ortakių sistema iš patalpų yra ištraukiamas jau panaudotas, užterštas oras, o į vidų, tuo pat metu tik per kitus ortakius, yra įleidžiamas naujas, išvalytas oras. Pagrindinį darbą šiame procese atlieka – ortakiais orą varinėja specialūs kolektoriai, kurių parametrai yra taip pat svarbūs renkantis profesionalią vėdinimo sistemą.

Lygiai taip pat, kaip ir ortakių kokybė, galutiniam rezultatui svarbus profesionalus ortakių išvedžiojimas bei sureguliavimas namo patalpose. Kiekvienas namas yra unikalus ir pasižymi tam tikrais specifiniais reikalavimais, todėl svarbu akcentuoti tai, kad pats rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas jame turėtų būti atliktas pagal individualiai namui paruoštą projektą. Vis dėlto, remiantis praktika, paduodamo ir ištraukiamo oro ortakių skaičius daugumoje namų dažniausiai sutampa, o per vieną ortakį projektuojamas maksimalus oro kiekis yra 27 m3/h. 

Kalbant apie įprasto dydžio miegamojo erdvę, skaičiuojama, jog vienam žmogui yra reikalingas vienas paduodamojo oro ortakis (ne difuzorius), todėl vaikų kambariuose dažniausiai išvedama po vieną ortakį, suaugusiųjų miegamajame – po du. Kalbant apie pagrindinę namų patalpą – svetainę, ortakių poreikis čia labiausiai priklauso nuo realios patalpų panaudos ir svetainės kvadratūros, tačiau dažniausiai tokioje patalpoje įrengiami 3 arba 4 oro padavimui skirti ortakiai. Svarbu paminėti ir tai, jog oras reguliariai turi keistis ir pagalbinėse patalpose, tokiose, kaip tambūras, virtuvės zona, vonios, koridorius ar net speciali patalpa spintai, todėl jose taip pat įrengiami oro ištraukimo prietaisai.

Šiuo metu bene populiariausios, profesionalios vėdinimo sistemos, su kuriomis rekomenduojame derinti lanksčias ortakių sistemas  – Zehnder ComfoAir Q vėdinimo prietaisai.