Lanksti ortakių sistema ir jos privalumai

Šiais laikais norint užtikrinti kokybišką ir švarų orą naujos statybos namuose sunkiai apsieinama be papildomų įrengimų. Taip yra todėl, kad stipriai išaugus energetinio efektyvumo reikalavimams naujos statybos pastatai tapo sandaresni nei bet kada anksčiau. Tai reiškia, jog iki šiol pro ne visai sandarias namų sienas cirkuliavęs ir nuolat besikeičiantis oras, dabar be specialios oro paskirstymo sistemos į patalpas patenka tik pro pastato langus ar duris. Atsižvelgiant į šią situaciją bei nuolatinį patalpų naudojimą, užtikrinti kokybišką, sveikatai nekenksmingą orą patalpose be papildomų, vėdinimui skirtų įrengimų tampa praktiškai neįmanoma. Taigi, vis populiaresnės tampa profesionalios, mechaniniu būdu orą paskirstančios sistemos, o vienas pasaulyje naujausių vėdinimo standartų – lanksti ortakių sistema vis didesne paklausa pasižymi ir mūsų šalyje.

Lanksti ortakių sistema

Kodėl reikalinga oro paskirstymo sistema?

Nepaisant to, kaip dažnai vėdinamos namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų, vienoda temperatūra ir drėgme pasižymintį kambarių orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog 3 valandų vėdinimo efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat.

Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios oro paskirstymo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau pašildytas oras, kuris vėliau tolygiai paskirstomas po visas pastato erdves. Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas.

Kaip veikia lanksti ortakių sistema?

Nors egzistuoja daugybė oro paskirstymo sistemų rūšių, dažniausiai pritaikomų pagal individualaus pastato techninius duomenis ir klientų pageidavimus, rinkoje šiuo metu itin didele paklausa pasižymi įvairaus ploto patalpų vėdinimui naudojama lanksti ortakių sistema. Jos veikimo principas praktiškai nesiskiria nuo kitų vėdinimo sistemų: specialių ortakių pagalba iš patalpų yra ištraukiamas jau panaudotas, užterštas oras, kai vidų tuo pat metu per kitus ortakius įleidžiamas naujas. Pagrindinį darbą šiame procese atlieka – ortakiais orą varinėja specialūs kolektoriai. Lanksti ortakių sistema susideda iš dviejų pagrindinių kolektorių, į kuriuos sueina oro šalinimo ir oro tiekimo ortakiai. Kiekvienam ortakiui sueinant į jam skirtą kolektorių, panaikinamas telefonijos efektas, taip pat gerokai lengviau tampa ir tinkamai sureguliuoti oro srautus.

Lanksčios ortakių sistemos privalumai

Nors rinkoje gausu tą pačią funkciją atliekančių oro paskirstymo sistemų, lanksti ortakių sistema pasižymi išskirtiniais privalumais. Ne vienerius metus besispecializuodami vėdinimo sistemų srityje gerai išmanome visus šių sistemų niuansus, todėl lanksčią ortakių sistemą, kaip itin efektyvią ir pasižyminčią išskirtinėmis savybėmis, klientams rekomenduojame itin dažnai.

Visų pirma, lanksti ortakių sistema priskiriama centralizuotos rūšies ventiliacijai, todėl, priešingai nei įsirengus decentralizuotą sistemą, visose pastato patalpose oro tiekimas ir šalinimas užtikrinamas centriniu oro paskirstymo įrenginiu ir viena ortakių sistema. Dėl šios priežasties centralizuota oro paskirstymo sistema gali generuoti gerokai didesnius oro srautus, ji veikia tyliau ir gali užtikrinti didesnę šilumos grąžą, kuri tampa itin reikšminga kalbant apie energijos sąnaudas žiemą. Tiesa, norime priminti, jog siekiant užtikrinti aukšto lygio šilumos grąžą, ypač svarbu pasirinkti ir kokybišką rekuperatorių. Ne vienerius metus atstovaudami profesionalius vėdinimo sistemų įrenginius gaminančią, vokiečių kompaniją Zehnder, galime rekomenduoti analogų neturinčius mini rekuperatorius ComfoSpot 50 ir ComfoAir 70.

Ne mažesnis centralizuotos vėdinimo sistemos privalumas yra tai, jog šios sistemos atveju galima pasirinkti norimą ortakių rūšį. Tai reiškia, jog oro paskirstymo sistemą taip pat galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje. 

Lanksti ortakių sistema taip pat ypač dažnai lyginama su plienine ortakių sistema, kurią ši lenkia ne tik anksčiau minėtais privalumais, bet ir didesniu higieniškumu. Ši sistema savaime pasižymi antistatiniu paviršiumi, todėl jos vėdinimo sistemoje nesikaupia įvairūs nešvarumai ir dulkės, o tai turi didelę įtaką į patalpas patenkančio oro kokybei. Lanksti ortakių sistema taip pat užima gerokai mažiau vietos, kas leidžia sutaupyti ne mažai lubų aukščio. 

Apačioje pateikiame pirminį lanksčios ortakių sistemos ir plieninės ortakių sistemos palyginimą:

Plieniniai ortakiai Lankstūs ortakiai
šiek tiek pigesnikaina šiek tiek didesnė
mažiau sandarūssistema yra labai sandari
montavimas reikalauja erdvėssumontavus užima daug mažiau lubų aukščio
sudėtingesnis montavimas, ribotas lankstumasmontavimo darbai vyksta greičiau, neribotas lankstumas
oro kiekio pralaidumas didesnisribotas oro pralaidumas
vidus yra antistatinis, todėl nesirenka dulkės
Plieninių ir lanksčių ortakių palyginimas

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

Kiek vietos užima laksti ortakių sistema?

Žinome, kad renkantis vėdinimo sistemą jos užimama vieta klientams dažniausiai yra labai svarbi, o ypač tais atvejais, kai patalpos, kuriose šią planuojama montuoti, yra sąlyginai mažos. Taip yra todėl, jog montuojant daugiau vienos užimančią vėdinimo sistemą, patalpų erdvė gali šiek tiek sumažėti. Lyginant su kitomis vėdinimo sistemomis, lanksti ortakių sistema, dėl galimybės montuojamus ortakius išlankstyti, telpa sąlyginai nedidelėse patalpose.

Šio tipo ortakiai taip pat gali atlaikyti gana dideles apkrovas, todėl gali būti montuojami ir po lubomis arba grindimis, dažnai lanksti ortakių sistema į grindis netgi įbetonuojama, tokiu būdu apskritai nekeičiant patalpų erdvės. Aukštesnės kokybės plastikinius ortakius taip pat galima įleisti į perdangos liejinio, grindinio šildymo betono ar išorinį pastato šiltinimo sluoksnį. Šią sistemą taip pat gerokai lengviau sumontuoti, montavimo darbai užtrunka trumpiau, o visa tai turi ne mažai įtakos ir galutinei sistemos kainai.

Žvelgiant į bendrą situaciją, šiandien bene populiariausiu pasirinkimu galima laikyti 75 mm diametro lanksčius ortakius, tačiau projektuojant vėdinimo sistemą konkrečioms patalpoms galima riktis ir 50 mm, 90 mm ar ovalius 132×52 mm vėdinimui skirtus ortakius. Geriausia kaina šiuo metu taip pat pasižymi būtent 75 mm lankstūs ortakiai, nes jų ir jų komponentų pasiūla šiuo metu rinkoje taip pat yra didžiausia.  

Renkantis ortakių plotį svarbu žinoti, jog kuo didesnio diametro ortakius ketinate rinktis, tuo daugiau oro per vieną ortakį oro paskirstymo sistema galės tiekti. Vis dėlto didesnių ortakių pasirinkimas reiškia ir tai, jog įrenginėjant vėdinimo sistemą gali tekti šiek tiek sumažinti patį lubų aukštį, o nusprendus įsirengti mažesnio diametro ortakius, jų reikės išvedžioti daugiau. Dėl šios priežasties sprendimą, kokie ortakiai bus tinkamiausi jūsų vėdinimo sistemai, rekomenduojame patikėti savo sritį išmanantiems specialistams.

Lanksti ortakių sistema Zehnder Comfosystems

Šiuo metu vienas populiariausių pasirinkimų Zehnder Comfosystems oro paskirstymo sistema, pasižyminti itin aukšta veikimo kokybe. Tai kompleksinis gyvenamųjų pastatų oro paskirstymo sistemos sprendimas, kuris nedidelėmis energijos sąnaudomis ir montavimo išlaidomis užtikrins higienišką mikroklimatą bet kokio tipo pastate. 

Lanksti ortakių sistema

Pagrindiniai Zehnder Comfosystems privalumai:

  • oro paskirstymo ortakių antistatinis ir higieninis vidinis paviršius
  • originalūs ir geriausios kokybės lankstūs plastiko ortakiai („Zehnder Flat 51“ – „Das Original“)
  • Vieno gamintojo kompleksinė sistema (nuo įrangos iki difuzorių) užtikrina mažesnę montavimo ir projektavimo riziką
  • Visą vėdinimo sistemą galima paslėpti konstrukcijose (betono liejiniuose, grindų šildymo izoliacijoje, fasadų ar stogo šiltinimo medžiagoje, sienų konstrukcijose)
  • Sistema yra sertifikuota ir kontroliuojama SKZ ir Vokietijos higienos instituto

Sistemą sudaro oro paskirstymo kolektoriai, difuzorių pajungimo dėžė ir oro tiekimo / išmetimo izoliuoti vamzdžiai. Dažniausiai gaminami trijų pagrindinių matmenų lankstūs plastikiniai ortakiai: 75 mm ir 90 mm skersmens apvalūs ortakiai ir 51×138 mm plokšti ortakiai.

Daugiau oro paskirstymo sistemos sprendimų rasite paspaudę ant nuorodos.

Kaip išsirinkti tinkamiausią vėdinimo sistemą?

Rinkoje egzistuojant itin dideliam oro paskirstymo sistemų pasirinkimui, gana dažnai atrodo, jog labai panašių, o kartais visai vienodų parametrų sistemų kaina skiriasi labai daug, todėl nusprendžiama rinktis pigesnį variantą. Vis dėlto praktika rodo, kad nuspręsti, kokią ortakių sistemą rinktis atsižvelgiant tik į techninius duomenis ir parametrus yra gana sudėtinga. Dėl šios priežasties prieš priimant sprendimą, visų pirma, siūlome susirinkti kiek įmanoma daugiau atsiliepimų ir rekomendacijų.

Antra, norint užsitikrinti aukščiausią ortakių sistemos kokybę, siūlome ne tik remtis rekomendacijomis, gerai įvertinti svarstomų įsigyti vėdinimo sistemų skirtumus, bet ir pasikonsultuoti su šias sistemas gerai išmanančiais specialistais. Tik profesionaliai parinkta oro paskirstymo sistema ir kokybiškai atlikti jos įrengimo darbai užtikrins įrengtos vėdinimo sistemos kokybę, funkcionalumą bei ilgaamžiškumą.

Jau ne vienerius metu specializuojamės vėdinimo sistemų srityje, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Esame oficialūs vėdinimo įrenginių gamintojų PAUL ir Zehnder atstovai Lietuvoje, todėl galime pasiūlyti efektyviausius ir patikimiausius vokiškus rekuperatorius iš pirmų rankų.

Renkantis vėdinimo sistemą svarbu nepamiršti ir to, jog vėdinimo sistemos efektyvumui įtakos turi ir teisingas jos pritaikymas konkrečiam pastatui. Tik gerai įvertinus individualius klientų poreikius, patalpų ir pastatų techninius duomenis, kylančias problemas, patalpose gyvenančių ar dirbančių žmonių skaičių, veiklos pobūdį bei įvairias aplinkos ypatybes, galima nuspręsti, kokia vėdinimo sistema galėtų tapti geriausiu sprendimu konkretaus pastato atvejui. 

Tam, kad galėtume pateikti efektyviausią ir geriausiai jūsų poreikius atitinkantį sprendimą, subūrėme ilgametę patirtį vėdinimo sistemų srityje sukaupusių specialistų komandą, kuri atsakys į visus jums kilusius klausimus ir ras sprendimą kiekvienai problemai. Todėl siūlome į mūsų įmonę kreiptis dar šiandien ir užsiregistruoti konsultacijai, kurios metu, pritaikydami sukauptą patirtį ir žinias, galėsime pasiūlyti konkrečius, iš tiesų efektyvius sprendimus, leisiančius išspręsti bet kokius vėdinimo sistemos klausimus. 

X