Oro vedinimo sistema: 4 patarimai, kurie padės išsirinkti efektyvią sistemą

Ne retai susiduriame su nuomone, jog savo būste įsirengus profesionalią vėdinimo sistemą tampa paprasta atskirti, kaip vėdinamos bet kokios kitos patalpos vos į jas užėjus. Todėl nesunku įsivaizduoti, kiek įtakos toks akivaizdžiai jaučiamas oro kokybės skirtumas gali turėti kasdienei mūsų savijautai, sveikatai ir produktyvumui. Tačiau, net ir suprantant užteršto oro problemą, mūsų šalyje profesionalios vėdinimo sistemos vis dar nėra itin populiarios, todėl patalpų vėdinimo problemą dažniausiai bandoma išspręsti nuolat atidarytais langais arba įsirengus pigų, nežinomo tiekėjo oro vėdinimo sistemos variantą. Vis dėlto, kiek tokia oro vėdinimo sistema yra iš tiesų efektyvi, galima nesunkiai pasakyti peržvelgus pagrindinius jos parametrus.

Kodėl reikalinga oro vėdinimo sistema?

oro vėdinimo sistema

Nepaisant to, kaip dažnai vėdinamos namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų kambario orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą, neprarandant namuose esančios šilumos. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras. Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi kokybiškos vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Todėl vėdinimo sistemoje esantis rekuperatorius naują, iš lauko į patalpas patenkantį orą šildo energija, gauta iš jau panaudoto oro. Taigi, švarus, iš lauko atkeliaujantis oras, prieš patekdamas į patalpas, visų pirma, pereina filtrus ir šilumokaitį.

Kaip išsirinkti efektyvią vėdinimo sistemą?

Nors renkantis vėdinimo sistemą dažnai girdime, kad gera oro vėdinimo sistema brangiai kainuoja, vertėtų nepamiršti, kad tokia sistema taip pat gerokai mažina ir šildymo išlaidas. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos ji ženkliai skirsis savo veikimo efektyvumu. Remiantis mokslininkų atliktais tyrimais, tam, kad patalpų oras būtų pakankamai švarus ir atitiktų visus, mūsų sveikatai būtinus reikalavimus, jis privalo keistis ne rečiau nei vieną kartą per tris valandas.

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl šiandien su jumis dalinamės 4 svarbiais patarimais, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis oro vėdinimo sistemą savo namams.

1. Drėgmės šalinimo ir grąžinimo funkcijos

Gerai žinoma, jog pabaigus bet kokias statybas pastato sienose, grindyse ir lubose dar lieka ne mažai drėgmės, kuri, siekiant išsaugoti kokybiškas medžiagas, privalo būti pašalinta vos baigus darbus. Ar santykinė patalpų oro drėgmė yra iš tiesų per didelė, galima nesunkiai pamatuoti specialiai tam skirtu prietaisu – drėgmės lygis neturėtų būti didesnis nei 60 proc.

Vis dėlto, ne retai pasitaiko ir atvejų, kai drėgmės kaip tik trūksta (optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų).Tai, kad namuose oras yra per sausas, nesunkiai suprasite ir labiau atkreipdami dėmesį į kasdien pasitaikančias situacijas. Pavyzdžiui, pirmasis ženklas, kad namuose esančiame ore trūksta drėgmės, galėtų būti dažni statiniai elektros krūviai, kuriuos pajaučiate liesdamiesi prie įvairių paviršių. Drėgmės trūkumą galite pastebėti ir atidžiau apžiūrėję baldus iš medžio drožlės plokščių ar dažytus paviršius, nes įvairūs jų įtrūkimai taip pat rodo sumažėjusią oro drėgmę. Ne mažiau aiškus signalas yra ir neįprastai sausėjanti mūsų pačių oda. 

Nors perteklinės ar per mažos drėgmės problemą dažnai bandoma spręsti įsigijant drėgmės surinktuvus arba oro drėkintuvus, dažniausiai šių prietaisų poveikis – laikinas – optimali patalpų drėgmė palaikoma tol, kol prietaisas veikia, dėl to ženkliai išauginamos ir nuolatinės elektros sąnaudos. Šią problemą nesunkiai išspręsti padės namuose įrengta profesionali oro vėdinimo sistema, jei rinkdamiesi, kokią sistemą įsigyti, atkreipsite dėmesį į jai būdingus drėgmės grąžinimo parametrus. 

Svarstantiems, ar namuose verta įsirengti rekuperatorių su entalpiniu (drėgmę grąžinančiu) šilumokaičiu, vertėtų žinoti ir tai, jog vasaros metu, kai oro temperatūra tiek patalpose, tiek lauke yra panaši, drėgmę grąžinantis šilumokaitis veiks kaip visi. Tačiau, kai patalpose bus vėsiau nei lauke arba norėsite šį pojūtį sukurti, tam ypač padės atvirkštinis drėgmės grąžinimo procesas. Rekuperatorius neleis drėgnesniam lauko orui patekti į patalpas, tokiu būdu padėdamas pasiekti komfortišką klimatą patalpose.

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

  • Vėdinimo įrenginys su energijos ir drėgmės grąžos funkcija
  • Aukštas šilumogrąžos efektyvumas (iki 98%)
  • Drėgmės grąžinimas ( iki 73%)

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys yra tikras flagmanas savo klasėje. Jis yra ne tik išmanus, bet ir tuo pačiu labai paprastas naudoti. Lengvai montuojamas, tyliai veikiantis, kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis įrenginys taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

2. Aukšto lygio šilumogrąža

Apskaičiuota, jog vėdinant patalpas natūraliu būdu, prarandame apie penktadalį šilumos, todėl namuose įmontuotas rekuperatorius ne tik valo į patalpas patenkantį orą, bet ir leidžia gerokai sumažinti šildymo išlaidas. Tačiau tai, kiek šilumos energijos įsirengus rekuperacinę sistemą galima panaudoti pakartotinai, ypač priklauso nuo pasirinktos mechaninio vėdinimo sistemos kokybės. Todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo būstui, bene didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į šilumogrąžos parametrus. 

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje.

Žvelgiant bendrai, rekuperatoriai su šilumogrąžą gali grąžinti nuo 75 iki 95 procentų iš patalpos išeinančios šilumos. Vis dėlto rekuperatorius, kaip ir daugelis kitų prietaisų, dažniausiai pasižymi skirtingu naudingumo koeficientu, todėl šio proceso metu pats energijos taupymas arba rekuperacija dažniausiai taip pat nėra vienoda. Plokštelinio šilumokaičio naudingumo koeficientas paprastai siekia 70%, rotorinio – 85%, o kryžminio srauto šilumokaitis pasižymi didžiausiu, dažniausiai 95% siekiančiu naudingumo koeficientu. 

Zehnder ComfoAir Q 600ERV

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q 600ERV

Šiuo metu vienas rinkoje populiariausių modelių – išmanusis ComfoAir Q 600ERV rekuperatorius, galintis grąžinti net iki 98% šilumos ir net iki 73% drėgmės.  Kaip ir kiti mūsų atstovaujami vokiečių įmonės produktai, šis Zehnder rekuperatorius  pasižymi itin kokybišku ir tyliu veikimu bei inovatyviu dizainu. Jam nėra reikalingas kondensato nuvedimas, o naujos kartos našesni ir sandaresni filtrai leidžia orą išfiltruoti kaip niekad kruopščiai. Zehnder ComfoAir Q 600ERV taip pat turi plaunamas polimerines membranas ir deimanto formos šilumokaitį, leidžiantį sutaupyti ypač daug energijos. Patentuoti, specialios technologijos ventiliatoriai, galintys reguliuoti oro srautą iki 600 m3 (200 Pa), moduliuojama ByPass sklendė ir adaptyvus, energiją taupantis tenas suteikia papildomų privalumų, leidžiančių išsiskirti iš rekuperatorių gausos.

Šis, vokiškos kokybės įrenginys, yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti, labiausiai tinka patalpoms nuo 200 m2 iki 350 m2, yra lengvai valdomas tiek valdikliu ant įrenginio, išnešamu pulteliu arba mobilia programėle.

Vis dėlto tam, kad rekuperacinė sistema duotų geriausią įmanomą rezultatą, neužtenka pasirinkti rekuperatoriaus su didžiausiu naudingumo koeficientu. Ne mažiau svarbu ir tai, kad ji būtų pritaikyta konkrečioms patalpoms, tiksliai apskaičiuojant oro kiekius, srautus, bei įvertinant žmonių, kurie naudosis patalpomis, skaičių. 

3. Kokybiški filtrai ir ortakių sistema

Renkantis oro vėdinimo sistemą savo būstui, dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei. Oro vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis namo inžinerinėmis sistemomis, todėl jos efektyvumui įtakos turi ir kartu naudojama ortakių sistema, kurią projektuojant  prireikia bene daugiausiai profesionalumo.  

Pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje.

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

4. Profesionalus vėdinimo sistemos pritaikymas konkrečioms patalpoms 

Siekiat užtikrinti, jog jūsų patalpose įrengta oro vėdinimo sistema veiks maksimaliai efektyviai, ji turėtų  būti projektuojama atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis –  rengiant projektą būtinai vertinami patalpų dydžiai, techniniai duomenys, tokie kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės, galinčios lemti tai, kaip efektyviai veiks oro vėdinimo sistema. Ne mažiau renkantis tinkamą rekuperatorių svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo, klimato zona ir paties pastato geografinė padėtis.

Remiantis specialistų rekomendacijomis, patalpose oras turėtų pasikeisti bent vieną kartą per 3 val., o vėdinimo įrengino našumas turi būti lygus bent vėdinamų patalpų tūriui. Vis dėlto, statybos techninio reglamento A komforto klasė nurodo, kad net mažame bute, turinčiame tik vieną kambarį bei virtuvės ir vonios patalpas, per valandą turi pasikeisti mažiausiai 90 m3 oro. Atsižvelgiant į šias rekomendacijas nesunku apskaičiuoti, kiek ir kokio galingumo rekuperatorių reikės jūsų būste.

Tiesa, ne visi reikiamą šviežio oro kiekį skaičiuoja pagal būsto plotą, svarbu atsižvelgti ir į patalpų panaudą bei tai, kiek žmonių naudojasi patalpomis. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

Dėl šių priežasčių, kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais, kurie, remdamiesi savo ilgamete patirtimi, padės išsirinkti jums labiausiai tinkančią ir dideliu efektyvumu pasižyminčią oro vėdinimo sistemą. Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų.

X