Plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius: kurį pasirinkti?

Nusprendus investuoti į efektyvų namų šildymą ir vėdinimą galinčią užtikrinti rekuperacinę sistemą, išsirinkti savo namams tinkamiausią rekuperatorių – ypač svarbu. Net ir atlikdamos iš esmės tą pačią funkciją rekuperacinės vėdinimo sistemos pasižymi skirtingais veikimo principais bei efektyvumu, todėl jų pritaikymas konkretaus būsto atveju  – pirmasis žingsnis norint užtikrinti komfortabilų klimatą optimaliausiomis energijos sąnaudomis. 

Atsižvelgiant į tai, kad rinkoje šiuo metu populiariausios dvi  rekuperacinių sistemų rūšys  – plokštelinis ir rotacinis rekuperatoriai, daugiausiai diskutuojama būtent apie šių sistemų privalumus ir trūkumus. Todėl šiame straipsnyje, remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų įrengime, nusprendėme atsakyti į klausimą – plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius yra vertas didesnio dėmesio renkantis rekuperacinę sistemą savo nuosavam būstui. 

Plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius: pagrindiniai skirtumai

Svarstant, kuri rekuperacinė sistema gali garantuoti maksimalų efektyvumą konkretaus būsto atveju, visų pirma, verta atkreipti dėmesį į esminius šių sistemų tarpusavio skirtumus, kurie turi tiesioginės įtakos šilumokaičių efektyvumui. Rotacinio rekuperatoriaus veikimas yra paremtas šilumos regeneracija, kai korėtas aliuminio būgnas besisukdamas absorbuoja šilumą iš patalpų šalinamo oro. Sukantis masyviam būgnui įšilusi šilumokaičio dalis pereina į tiekiamo oro srautą ir tokiu būdu sušildo šviežią, iš lauko atkeliaujantį orą. Priešingai nei rotacinis šilumokaitis, plokštelinis rekuperatorius veikia kur kas paprasčiau: rekuperatoriaus plokštelėms šilumokaitį suskaldžius į daugybę mažų kanalų (kas antrame kanale teka šiltas iš patalpų šalinamas oras). Per sieneles (plokšteles) šiluma yra perduodama iš šalinamo oro į tiekiamą orą.

Efektyvumas grąžinant šilumą ir drėgmę

Lyginant šių dviejų rekuperacinių sistemų efektyvumą, plokštelinį rekuperatorių galime apibūdinti kaip ganėtinai žema šilumogrąža pasižymintį šilumokaitį – vėdinimo metu jis gali grąžinti tik iki 80% šilumos energijos iš jau panaudoto oro. Nors vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais taip pat negalima įvardinti kaip didžiausia šilumogrąža pasižyminčių prietaisų, naujo oro sušildymui jos gali panaudoti net iki 90% šilumos energijos. Todėl svarstant – plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius būtų geresnis pasirinkimas jūsų būstui, gerai įvertinkite, kiek laiko per metus namuose naudojate šildymą.

Kalbant apie rekuperatorių efektyvumą, svarbu paminėti tai, jog rotacinio rekuperatoriaus atveju šaltuoju metų laiku greičiausiai bus reikalingas papildomas kanalinis oro šildytuvas, kuris taip pat naudoja tam tikrą kiekį elektros energijos. Jis reikalingas todėl, kad lauko temperatūrai nukritus žemiau 0,  rotacinio rekuperatoriaus grąžinamo oro temperatūra dažnai nukrenta net 5-7 °C, todėl, nenaudojant kanalinio oro šildytuvo, patalpos gali būti per daug atvėsinamos.

Kalbant apie drėgmės grąžinimo efektyvumą, svarbu akcentuoti, jog savo patalpose įsirengę rotacinį rekuperatorių su drėgmės trūkumu galite susidurti gana dažnai – jo pagalba atgaunama tik iki 40 % patalpų drėgmės, kai plokštelinis šilumokaitis gali grąžinti net iki 70-80% iš patalpų su panaudotu oru pašalinamos drėgmės. 

Užšalimo pavojus

Svarstant – plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius galėtų būti tinkamesnis jūsų būsto atveju, verta akcentuoti, jog, priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, rotaciniai pasižymi galimybe veikti prie itin žemos temperatūros. Tai reiškia, jog pasirinkus rotacinį rekuperatorių savo namams, žiemos metu vėdinimo sistemos neteks stabdyti privalomam jos atitirpinimui, todėl nenukentės ir patalpų oro kokybė. Temperatūrai nukritus iki tam tikro lygio, rotacinis rekuperatorius savo greitį mažina pats savaime, todėl jo užšalimo pavojus praktiškai neegzistuoja. Plokštelinio rekuperatoriaus atveju, gali būti, kad temperatūrai stipriai nukritus, visą vėdinimo sistemą teks stabdyti privalomam atitirpinimui.

Plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius: skirtingos rūšys

Renkantis plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius galėtų būti geresnis pasirinkimas jūsų būsto atveju, verta žinoti, jog abi šios rekuperacinių sistemų rūšys gali būti pagamintos iš skirtingų medžiagų, kurios turi tiesioginės įtakos tam tikroms rekuperacinių sistemų savybėms.

Plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius?

Pirmoji šilumokaičių rūšis – rotaciniai rekuperatoriai gali būti pagaminti iš aliuminio folijos ir vadinami kondensaciniais. Antroji, rotacinių rekuperatorių rūšis – sorbciniai, kurie gaminami iš specialios higroskopinės aliuminio folijos. Nors iš abiejų medžiagų pagaminta vėdinimo sistema šilumą gali grąžinti praktiškai vienodai – iki 80-85% šilumos energijos, tai negalioja rekuperatoriaus galimybėms grąžinti drėgmę. Šiuo atveju sorbcinis rotacinis rekuperatorius stipriai lenkia kondensacinį, rotacinį šilumokaitį. Jei rotacinis rekuperatorius į patalpas gali grąžinti tik 0-40% drėgmės iš panaudoto oro, sorbcinio rotacinio šilumokaičiu atveju drėgmės gali būti grąžinama net  70-75%.

Į dvi skirtingas rūšis gali būti skirstomi ir plokšteliniai šilumokaičiai, kurių esminius skirtumus taip pat lemia medžiagos, iš kurių šie pagaminti. Plastikinis plokštelinis šilumokaitis, pagamintas iš plastiko arba aliuminio plokštelių, pasižymi ypač aukštu efektyvumu – gali grąžinti net iki 70-85% šilumos energijos. Tačiau, didžiausias tokio šilumokaičio trūkumas – jis išvis negrąžina arba grąžina tik labai mažą dalį iš patalpų šalinamos drėgmės. Kalbant apie plokštelinį šilumokaitį, pagamintą iš polimerinės membranos plokštelių, jis ne tik pasižymi ypač aukšta šilumogrąža (90-95%), bet ir grąžina didžiąją dalį patalpų drėgmės – iki 70-80%. 

Kaip pasirinkti tinkamiausią rekuperatorių?

Nors optimaliausio vėdinimo sistemos sprendimo ieškantys klientai vis dar dažnai vėdinimo sistemą renkasi pagal žemesnę kainą, tai neturėtų būti pagrindinis kriterijus sprendžiant, kuri vėdinimo sistema yra tinkamiausia jūsų būstui. Tiesa ta, jog taupant pačiai rekuperacinei sistemai, dažnai įsigijamas mažesnio efektyvumo rekuperatorius. Žvelgiant į praktiką, iš tiesų efektyvios, aukštos kokybės sistemos, galinčios grąžinti didžiausią kiekį šilumos ir drėgmės – kainuoja ne pigiai, tačiau jų efektyvumas ilguoju laikotarpiu leidžia sutaupyti gerokai daugiau šildymo kaštų. Būtent todėl renkantis, plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius yra geriausias pasirinkimas jūsų būsto atveju, daugiausiai dėmesio skirti siūlome efektyvumo faktoriui. Tiesa, jis priklauso ne tik nuo rekuperatoriaus galingumo.

Visų pirma, atsižvelgiant į tai, jog rekuperatoriaus elektros sąnaudos tiesiogiai priklauso nuo patalpų, kurios bus vėdinamos, dydžio, įvertinkite kokio galingumo rekuperatoriaus reikės jūsų būsto atveju. Nesunku suprasti, jog galingesnė rekuperacinė sistema sunaudoja daugiau elektros, todėl, jei jūsų gyvenamos patalpos nėra didenės, ypač galingas rekuperatorius – ne pats tinkamiausias sprendimas siekiant sutaupyti. 

Antra, atsižvelgiant į tai, jog rekuperatoriaus elektros sąnaudos tiesiogiai priklauso nuo vidutinės temperatūros klimato zonoje, kurioje statomas namas, į šį faktoriu renkantis šilumokaitį savo patalpoms taip pat reikėtų atsižvelgti. Jei gyvenate sąlyginai šiltoje klimato zonoje, kurioje patalpų šildymas nėra reikalingas ištisus metus, rekuperatorius su mažese šilumogrąža taip pat gali būti svarstytinas pasirinkimas kokybiškam patalpų vėdinimui užtikrinti. Priešingu atveju, jei gyvenate ganėtinai atšiaurioje klimato zonoje, kurioje šildymas naudojamas praktiškai ištisus metus, didele šilumogrąža pasižymintis rekuperatorius padės ženkliai sumažinti šildymo kaštus. Pavyzdžiui, rotaciniai rekuperatoriai šiltesnio klimato zonose gali tapti itin rekomenduotinu pasirinkimu, tačiau, kalbant apie šaltesnę klimato zoną – pastarieji mažins greitį, kad neužšaltų, o nuo to stipriai kentės jų efektyvumas.

Trečia, atsižvelgiant į rekuperacinių sistemų eksplotaciją, pagrindiniu skirtumu tampa tai, jog plokštelinis šilumokaitis neturi judančių dalių, todėl, apart dulkių išvalymo, jam didesnė priežiūra nėra reikalinga. Rotacinio rekuperatoriaus atveju, rotoriaus būgnui nuolatos sukantis, dažniausiai pasitaikanti bėda – nutrūkęs diržas. Tiesa, garantiniu laikotarpiu gamintojas taisymu turėtų pasirūpinti pats, tačiau tai nepadeda išvengti neveikiančio rekuperatoriaus sukeltų nepatogumų.

Galiausiai – veikimo garsas – dar vienas svarbus aspektas, kuris ne visuomet įvertinamas taip gerai, kaip reikėtų. Nors dažniausiai šilumokaičio veikimo garsas nepriklauso nuo konkrečios jo rūšies, jis daug pasako apie pačios sistemos kokybę, o taip pat ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti. Renkantis kokybišką ir tyliai veikiančią sistemą savo būstui, rekomenduojama apsvarstyti visas galimybes rekuperatorių įsirengti atskiroje patalpoje. Tokiu būdu ne tik užtikrinsite maksimalią garso izoliaciją, bet ir rinkdamiesi pačią vėdinimo sistemą galėsite mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis, ir daugiau dėmesio skirsite jo funkcionalumo ir naudingumo parametrams, tokiems kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės.

Kodėl rotacinis rekuperatorius mažiau tinkamas Lietuvos klimatui?

Atsižvelgiant į aukščiau išvardintas pagrindines savybes, kurios svarbios renkantis rekuperacinę sistemą, pasirinkti rekuperatorius butui tampa kur kas lengviau. Svarstant dvi, bene populiariausias šilumokaičių rūšis – plokštelinis ar rotacinis rekuperatorius yra tinkamesnis konkretaus būsto atveju, akivaizdžiai išryškėja pirmojo pranašumai mūsų klimato zonoje.

Mažesnis efektyvumas

Tiek entalpinis plokštelinis, tiek kondensacinis plokštelinis rekuperatoriai mūsų klimato zonoje pasižymės gerokai didesniu efektyvumu nei bet kurios rūšies rotacinis rekuperatorius. Plokštelinis rekuperatorius gali atgauti iki 90% jau panaudotos šilumos energijos, kai rotacinis pasižymi tik 80% šilumogrąža. Kondensato nesusidarymas plokšteliniame šilumokaityje taip pat stipriai atitolina apsaugos nuo užšalimo poreikį. 

Iš pirmo žvilgsnio taip pat gali pasirodyti, jog rotacinis šilumokaitis žiemos metu, dėl jo veikimui nereikalingo pirminio šildytuvo ir neegzistuojančios užšalimo grėsmės, yra geresnis vėdinimo sistemos pasirinkimas. Tačiau svarbu akcentuoti, kad esant žemai temperatūrai rotacinis rekuperatorius naudoja pakankamai daug elektros, o tai itin didina šildymo kaštus. Plokšteliniame rekuperatoriuje nuo -10 ℃ pirminis šildytuvas mūsų klimato zonoje naudojamas ypač retai, o esant šiltesnei žiemai – vos kelias dienas per metus. 

Sudėtingesnė eksplotacija

Kalbant apie rekuperacinių sistemų eksplotaciją, pagrindiniu skirtumu tampa tai, jog  plokštelinis šilumokaitis neturi judančių dalių, todėl, apart dulkių išvalymo, jam didesnė priežiūra nėra reikalinga. Rotacinio rekuperatoriaus atveju, rotoriaus būgnui nuolatos sukantis, dažniausiai pasitaikanti bėda – nutrūkęs diržas. Tiesa, garantiniu laikotarpiu gamintojas taisymu turėtų pasirūpinti pats, tačiau tai nepadeda išvengti neveikiančio rekuperatoriaus sukeltų nepatogumų.

Mažas drėgmės grąžinimas

Patalpose, kuriose praleidžiame didelę dalį savo laiko, komfortabilus drėgmės lygis – ypač svarbus tiek mūsų sveikatai, tiek produktyvumui. Todėl, svarbu žinoti, jog pasirinkę rotacinį rekuperatorių savo patalpoms, su drėgmės trūkumu galite susidurti gana dažnai. Jo pagalba atgaunama tik iki 40 % patalpų drėgmės, o, lauko temperatūrai pakilus iki 0 ℃, drėgmė beveik neatgaunama. Daug efektyvesniu pasirinkimu drėgmės atgavimo atžvilgiu šiuo atveju galėtų būti entalpinis šilumokaitis, pagamintas iš polimerinės membranos plokštelių ir leidžiantis susigrąžinti iki 70-80% iš patalpų su panaudotu oru pašalinamos drėgmės.

Prastesnis sandarumas 

Rotacinės vėdinimo sistemos bute atveju galima pastebėti ir sąlyginai didesnį nesandarumą. Nors rotoriaus būgnas yra izoliuotas specialiais šepetėliais, kurie, šiam nuolat sukantis, turi riboti šalinamo oro patekimą į naujo, tiekiamo oro srautą, jo nesandarumas vis tiek siekia iki 5%. Plokšteliniam šilumokaičiui būdinga kur kas paprastesnė konstrukcija – dėl specialios polimerinės medžiagos kondensatas praktiškai nesusidaro, todėl tokiam rekuperatoriui nereikalinga kondensato nubėgimo sistema, o jo vidinis nesandarumas siekia tik iki 1%.


Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl teikiame profesionalias konsultacijas vėdinimo sistemos įrengimo bei projektavimo jūsų patalpose klausimais. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus Zehnder, siūlome efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų, kurie taps nepakeičiami jūsų kasdienybėje.