Rekuperacinė sistema ir jos privalumai

Dauguma žinome, koks svarbus nuolatinis patalpų vėdinimas yra mūsų produktyvumui ir sveikatai. Tačiau, griežtėjant energetinio efektyvumo reikalavimams, naujai statomi būstai ir kiti pastatai tampa vis sandaresni, o nuo 2021 metų jie jau privalo atitikti ir A++ klasės reikalavimus. Vis dėlto, užtikrinant aukščiausio lygio pastatų sandarumą, patalpose palaikyti nuolatinę oro kaitą tampa gana sudėtinga – priešingai nei senos statybos namuose, oras per sienas ir langus naujuose pastatuose necirkuliuoja, todėl nuolatiniam patalpų vėdinimui būtina ieškoti kitų būdų. Viena populiariausių išeičių – naujos statybos namuose įrengiamas mechaninis vėdinimas, kuriame integruota rekuperacinė sistema. 

rekuperacine sistema

Kas yra rekuperacinė sistema?

Rekuperacinė sistema – tai sistema, išsprendžianti sandaraus namo vėdinimo problemas ir tuo pačiu metu leidžianti dar kartą panaudoti iki 95% šilumos, kuri išmetama iš patalpų šalinant jau panaudotą orą. Sistemoje įmontuotas rekuperatorius iš vidaus šalinamą orą keičia lauko oru, o šio proceso metu gaunamą energiją panaudoja naujo oro pašildymui ir tokiu būdu mažina pačias energijos sąnaudas.

Kodėl naudinga rekuperacinė sistema?

Patalpų vėdinimas visais laikais buvo svarbus žmonių sveikatai. Nors ankščiau lauko oro užterštumas sulaukdavo gerokai daugiau dėmesio nei oro užterštumas patalpose, pastaraisiais metais atlikti tyrimai paskatino šiam klausimui skirti gerokai daugiau dėmesio. Jų rezultatai parodė, jog dažnu atveju  žalingų teršalų koncentracija patalpose gali būti ne tik lygi lauko teršalų koncentracijai, bet ir gerokai ją lenkti, todėl stipriai išaugo bendras patalpų vėdinimo poreikis. Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose pradėta įrenginėti rekuperacines sistemas.

Mechaninio vėdinimo sistemos, kuriose integruota rekuperacinė sistema, pasižymi ne vienu privalumu, suteikiančiu didelių pranašumų naujoms gyvenamosioms ar darbui skirtoms patalpoms. Vis dėlto, galima išskirti tris pagrindinius:

Kokybiškas oro valymas

Visų pirma, rekuperacinė sistema patalpose geriausiai užtikrina nuolatinę oro kaitą ir paties oro švarą. Naujausi tyrimai rodo, kad patalpas teršia ne tik dėl prasto vėdinimo nuolat besikaupiančios dulkės bei alergenai. Stovintis oras taip pat dažnai tampa puikia terpe pelėsiui, sukeliančiam rimtas kvėpavimo takų ligas, vystytis. Todėl, atsižvelgiant į tai, kaip oras, kuriuo nuolat kvėpuojame, veikia mūsų produktyvumą ir sveikatą, užtikrinti, kad patalpose jis atitiktų visas reikiamas, sveikatai saugias ir komfortabiliam darbui bei poilsiui tinkamas normas, tampa vis labiau būtina. 

Tiesa, kad ir kaip dažnai ar reguliariai vėdinate savo darbo bei namų patalpas, palaikyti švarų kambario orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog 3 valandų vėdinimo efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui.

Todėl, norint užtikrinti nuolatinę oro kaitą optimaliomis energijos sąnaudomis, būtina įsirengti mechaninį patalpų vėdinimą, su kuriuo kartu montuojama ir rekuperacinė sistema. Šios vėdinimo sistemos dėka, oras yra ne tik išvalomas, bet ir papildomas nauju deguonimi. Svarbu ir tai, jog jau panaudoto oro šalinimo metu gaunama energija yra dar kartą panaudojama sušildant naują, į patalpas atkeliaujantį orą, o tai leidžia stipriai sumažinant šildymui skirtos energijos sąnaudas.

Garantuota šilumos grąža

Apskaičiuota, jog rekuperacinė sistema, leidžianti iš patalpų šalinamo oro šilumą panaudoti pakartotinai, šildymo sąskaitas šaltuoju laikotarpiu sumažina net iki 50%. Tačiau, svarbu žinoti, kad tai, kiek šilumos energijos galima panaudoti pakartotinai, ypač priklauso nuo pasirinktos mechaninio vėdinimo sistemos kokybės. Todėl, renkantis vėdinimo sistemą, bene didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į vieną pagrindinių sistemos dalių – rekuperatorių, nuo kurios tiesiogiai priklauso, kiek vėdinimo sistema bus efektyvi bei tai, kiek energijos sunaudos pats vėdinimo procesas. 

Rekuperatorius, kaip ir daugelis kitų prietaisų, dažniausiai pasižymi skirtingu naudingumo koeficientu, todėl šio proceso metu pats energijos taupymas arba rekuperacija dažniausiai taip pat nėra vienoda. Plokštelinio šilumokaičio naudingumo koeficientas paprastai siekia 70%, rotorinio – 85%, o kryžminio srauto šilumokaitis pasižymi didžiausiu, dažniausiai 95% siekiančiu naudingumo koeficientu. Vis dėlto tam, kad rekuperacinė sistema duotų geriausią įmanomą rezultatą, neužtenka pasirinkti rekuperatoriaus su didžiausiu naudingumo koeficientu. Svarbu žinoti, jog konkrečiam pastatui tinkamiausią rekuperatorių parinkti galima dar pačioje darbų pradžioje tiksliai apskaičiuojant oro kiekius, srautus bei natūralų oro judėjimą patalpose. Ne mažiau renkantis tinkamą rekuperatorių svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo. 

Siekiat išgauti maksimalią šilumos grąžą, rekuperacinė sistema taip pat turėtų būti projektuojama atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis ir geografinę padėtį. Efektyvumui svarbus ir vietovei būdingas klimatas, pastato sandarumas, jam būdinga drėgmė bei kitos architektūrinės ypatybės. Todėl, kad ir kokio naudingumo rekuperatorių planuojate rinktis, siekiant didžiausios šilumos grąžos bei efektyvumo, dar prieš jį įsigyjant rekomenduojame pasikonsultuoti su profesionalais.

Nesudėtingas sistemos pritaikymas

Rekuperacinė sistema ne tik puikiai atlieka savo funkciją, bet ir pasižymi nesudėtingu pritaikymu bet kokio tipo patalpoms, o jos funkcionalumą galima reguliuoti pagal savo individualius poreikius

Visų pirma, išgirdus, kad mechaninė vėdinimo sistema susideda ne tik iš paties vėdinimo įrenginio, bet ir iš daugybės kitų dalių, tokių, kaip ortakiai, sklendės, triukšmo slopintuvai, difuzoriai, kartais baiminamasi, kad pati vėdinimo sistema užims per didelę dalį gyvenamojo ploto. Šiuo atveju vertėtų žinoti, kad mechaninio vėdinimo įrenginiai suprojektuojami atsižvelgiant į individualias patalpas, todėl pritaikomi taip, kad užimtų kuo mažiau vietos ir būtų kuo mažiau matomi.

Antra, integruota vėdinimo sistema ne tik išvalo orą, bet ir leidžia susikurti darbui ir poilsiui komfortabilią aplinką. Skirtingos rekuperatorių rūšys dažniausiai pasižymi ir šiek tiek skirtingu funkcionalumu, todėl, norėdami visapusiškai kontroliuoti klimatą savo namuose, į vėdinimo sistemos galimybes rekomenduojame atkreipti dėmesį dar ją renkantis. 

Trečia, gana dažnai girdime, jog mechaninę vėdinimo sistemą vengiama įsirengti dėl papildomo skleidžiamo garso, kuris trukdo tiek komfortabiliam poilsiui, tiek produktyviam darbui. Tačiau, verta žinoti, kad kokybiška ir profesionaliai įrengta rekuperacinė sistema garso neskleidžia, todėl dažniausiai su šia problema yra susiduriama įsigijus pigią įrangą arba netinkamai ją sumontavus.

Kaip išsirinkti rekuperatorių?

Nuolat brangstant šilumos energijai, o komforto poreikiams sparčiai augant, svarbu rasti ne tik efektyvų, bet ir ekonomišką vėdinimo sistemos variantą. Teisingai suprojektuota ir sumontuota mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija yra puikus pasirinkimas ne tik dėl savo ilgalaikiškumo. Reikalingą oro kiekį ir tinkamą mikroklimatą patalpose užtikrinsianti sistema patikimai atliks savo funkciją, skleis minimalų, praktiškai negirdimą triukšmą ir garantuos ypač mažas elektros sąnaudas. Kaip tokią sistemą išsirinkti?

priespriesiniu srautu rekuperatoriaus veikimas

Renkantis mechaninio vėdinimo sistemą savo patalpoms, svarbu atkreipti dėmesį į gana didelius kainų skirtumus, kurie dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ir apie pačios vėdinimo sistemos kokybę. Nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu (pavyzdžiui, naujo oro šildymui naudojamos energijos sąnaudas leis sumažinti minimaliai). 

Todėl, svarstant, kokia rekuperacinė sistema galėtų geriausiai atitikti jūsų poreikius, visų pirma, rekomenduojame atkreipti dėmesį į jos ekonomiškumą. Nors vėdinimo intensyvumas ir kiti rodikliai dažniausiai reguliuojami automatiškai, didelės mechaninės vėdinimo sistemos valdymo galimybės leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir tinkamiausią mikroklimatą. Ne mažiau atsakingai rinktis reikėtų ir mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški (F7 klasės) oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei. Vėliau, siekiant išlaikyti itin aukštą vėdinimo sistemos kokybę, tokį oro filtrą rekomenduojama keisti bent 1-2 kartus per metus, atsižvelgiant į vietovės oro užterštumą.

Trečias, tačiau ypač svarbus dalykas – mechaninės vėdinimo sistemos veikimo garsas. Nors renkantis vėdinimo sistemą daugiau dėmesio skiriama kitoms rekuperatorių savybėms, didelis vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Atstovaudami vokiškų rekuperatorių gamintojus PAUL ir Zehnder galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Šių gamintojų produktams būdingas itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas, todėl pasirinkus PAUL ir Zehnder rekuperatorius savo vėdinimo sistemai, ji pasižymės iki 98 %  siekiančia šilumogrąža bei galimybe grąžinti net iki 73 % drėgmės.

Kiek kainuoja rekuperacinė sistema?

Kaip ir daugelio kitų konstrukcijų, vėdinimo sistemų kaina priklauso nuo keleto faktorių, todėl, jei norite sužinoti, kiek tiksliai kainuos rekuperacinė sistema bei jos įrengimas jūsų patalpoms, rekomenduojame kreiptis į mūsų įmonę tiesiogiai. Tik atidžiai įvertinę techninius patalpų duomenis bei jūsų poreikius, galėsime pasiūlyti jums tinkamiausią sprendimą bei nurodyti tikslią darbų kainą ir jų atlikimo laiką.

Nors kiekvienos rekuperacinės sistemos įrengimo kaina susideda iš rekuperatoriaus, vėdinimo procesui reikalingų medžiagų ir darbų, tas pačias funkcijas atliekančios mechaninės vėdinimo sistemos kaina gali skirtis du, o kartais net tris kartus. Tokį skirtumą dažniausiai lemia ne tik paties įrenginio, bet ir medžiagų kaina bei vėdinimo sistemos įrengimo metu priimti sprendimai. 

Net ir pasirinkus pigiausią vėdinimo sistemos variantą, pati rekuperacinė sistema greičiausiai atliks tas pačias funkcijas, kaip ir brangiausios patalpų vėdinimo sistemos. Tačiau, ieškantiems kokybės ir ilgaamžiškumo, vertėtų žinoti, jog eksploatacinės pigesnių vėdinimo sistemų išlaidos ir galimų problemų kiekis šaltuoju periodu skirsis drastiškai. Greičiausiai dėl šių priežasčių rinkoje jau ilgus metus populiariausios išlieka vidutinės kainos vėdinimo sistemos.

Aukščiausio lygio vėdinimo sistemos efektyvumą gali užtikrinti tik iš kokybiškų medžiagų ir dalių pagaminta rekuperacinė sistema, kuri garantuos ne tik švarų orą, bet ir optimalias energijos, sunaudojamos oro šildymui, sąnaudas. Taip pat svarbu nepamiršti, jog, kad ir kokią vėdinimo sistemą išsirinktumėte, ne mažai įtakos jos veikimo kokybei turės ne tik gamintojų patikimumas, bet ir sumontavimas jūsų patalpose. Dėl ne iki galo atliktų darbų, vėdinimo sistema gali neveikti taip, kaip turėtų arba pasižymėti tam tikrais, naudojimui įtakos turinčiais defektais. 

Vėdinimo sistemų srityje besispecializuodami jau ne vienerius metus, galime pasiūlyti profesionalų rekuperatorių įrengimą. Geriau nei bet kas kitas žinome, kad kokybiškai atlikti vėdinimo sistemų montavimo darbai svarbūs ne mažiau nei tinkamai parinkta ir suprojektuota vėdinimo sistema, todėl savo darbuotojams keliame ypač aukštus reikalavimus. Mūsų meistrai vėdinimo sistemos bei rekuperatorių montavimo darbus atlieka itin greitai ir kokybiškai. Jie ne tik atsakys į visus jums kilusius klausimus apie vėdinimo rekuperatorių įrengimą, bet ir ras sprendimą kiekvienai kilusiai problemai.

X