Rekuperatoriaus balansavimas: kodėl tai atlikti svarbu?

Nors patalpų vėdinimo problemą vis dar dažnai bandoma išspręsti nuolat atidarytais langais arba natūralios traukos principu – kai šiltas, jau panaudotas oras pašalinamas per ištraukimo angas ir ortakius pastato viršuje, o naujo oro įsileidžiama per orlaides ar atidarytus langus, rekuperacinės vėdinimo sistemos naujakurių tarpe sulaukia vis daugiau dėmesio. Tiesa, svarbu pabrėžti, jog vien aukštos kokybės rekuperacinės sistemos įsigyjimas negarantuoja, jog namuose užsitikrinsite nuolatinę išvalyto oro kaitą minimaliomis elektros sąnaudomis.

Ypač svarbiais darbais laikomi tinkamas vėdinimo sistemos suprojektavimas, įrengimas ir net rekuperatoriaus balansavimas, nuo kurių iš esmės priklauso rekuperatoriaus veikimo efektyvumas. Todėl dalinamės esminiais žingsniais, kuriuos atlikti svarbu norint užsitikrinti efektyvų vėdinimo sistemos darbą savo būste.

1. Patalpų panaudos įvertinimas

Bene svarbiausias dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš pradedant bet kokius vėdinimo sistemos projektavimo bei įrengimo darbus – realios patalpų panaudos įvertinimas. Tik pagal ją galima nuspręsti, kaip dažnai ir koks oro kiekis patalpose turėtų būti pakeičiamas švariu, iš lauko atkeliaujančiu oru. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

Nors renkantis rekuperacinę sistemą jos techniniuose parametruose nurodoma, kokio dydžio patalpoms rekuperatorius yra skirtas, šis rodiklis vėdinimo sistemų specialistų labiau vertinamas kaip apytikslis orientyras nei tikslus skaičiavimas, kuriuo būtina vadovautis. Jų teigimu, orą naudoja žmonės, o ne kvadratiniai metrai, todėl būtina atkreipti dėmesį į patalpomis nuolat besinaudojančių žmonių skaičių bei tai, kokiomis veiklomis jie patalpose užsiims. Jei rekuperacinę sistemą renkatės namams, kuriuose dirbate ir laisvalaikį leidžiate pasyviai, prireiks mažesnio galingumo rekuperatoriaus nei, pavyzdžiui, to paties dydžio salei, kurioje vyks fizinės treniruotės.

2. Vėdinimo sistemos projektavimas

Svarstant apie kokybišką patalpų vėdinimą vertėtų žinoti, kad, visų pirma, prieš pradedant darbus, turėtų būti paruošiamas projektas, kuris užtikrintų vėdinimo sistemos įrengimo darbų nuoseklumą ir tinkamą jų atlikimą. Dažnu atveju bandant sutaupyti vėdinimo sistemos projekto sąskaita, patalpose įrengiamas nepakankamas arba perteklinis vėdinimas, abiem atvejais patiriant papildomų nuostolių. 

Vėdinimo sistemos projektavimas

Tam, kad vėdinimo sistemos projektas konkrečiam pastatui būtų parengtas, o vėliau įgyvendintas tinkamai, jo rengimą bei išpildymą rekomenduojame patikėti tik savo sritį gerai išmanantiems specialistams. Jie ne tik tinkamai apskaičiuoja vėdinimo sistemoje judančio oro kiekius, srautus, oro judėjimą konkrečiose patalpose, atstumus tarp oro paėmimo ir šalinimo angų, ortakių skersmenį, atlieka skaičiavimus, bet ir nurodo reikalingą rekuperatoriaus galią, todėl prietaisą savo būstui išsirinkti tampa gerokai lengviau.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog tam, kad vėdinimo sistema būtų įrengta iš tiesų tinkamai ir efektyviai, ji privalo būti projektuojama atsižvelgiant į pastato geografinę padėtį, jo šilumines, orinio sandarumo, architektūrines ir konstrukcines ypatybes. Svarbiais faktoriais šiuo atveju tampa ir šilumos, drėgmės, teršalų išsiskyrimas patalpose, kuriuos lemia patalpose esantys įrengimai, reali patalpų panauda bei pastato konstrukcijos, interjere naudojamos ar planuojamos naudoti medžiagos. Rengiant tokį projektą ne mažiau atsižvelgiama ir į klimato sąlygas,  lauko oro kokybę bei kitus, iš pirmo žvilgsnio ne itin svarbiais galinčius pasirodyti aplinkos veiksnius bei specifinius pastato paskirties reikalavimus.

Tam, kad vėdinimo sistemos projektavimas vėliau atneštų norimus rezultatus, ją reikėtų suprojektuoti taip, kad sistemos oro srautai galėtų būti sukonfigūruoti tinkamai. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida taip pat atsiranda, kai abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis yra nustatomas ties 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Vis dėlto beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas, todėl projektuojant vėdinimo sistemą ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, galėtų būti konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų). 

Bogai suprojektavus vėdinimo sistemą ir taip apribojant tinkamos konfigūracijos galimybes, vėdinimo sistema veiks garsiai, išaugs ir jos elektos energijos sąnaudos. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad vėdinimo sistemoje pasirinkus naudoti lanksčius plastikinius ortakius, juos konfigūruoti bus daug paprasčiau nei valcuotų ortakių sistemas.

3. Rekuperatoriaus įrengimas tinkamoje vietoje

Norint, kad patalpose įrengta vėdinimo sistema veiktų iš tiesų kokybiškai, ne mažai dėmesio reikėtų skirti ir teisingam ortakių pasirinkimui bei išplanavimui ir, žinoma, teisingos vietos rekuperatoriui parinkimo. Nors šiuo metu dauguma rinkoje paklausių, aukšta kokybe pasižyminčių rekuperatorių veikia ypač tyliai,esant galimybei, šiuos prietaisus vis tiek rekomenduojame įsirengti atskiroje patalpoje. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui. 

Turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, taip pat galėsite daugiau dėmesio skirti svarbiausioms rekuperacinės sistemos savybėms, tokioms kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės bei mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis.

Bene pagrindinis reikalavimas, kurį turi atitikti patalpos, kad jose būtų galima įrengti rekuperacinę sistemą – nuolat jose besilaikanti, ne žemesnė nei 15° C temperatūra. Todėl, jei rekuperacinei sistemai sugalvojote skirti vietos garaže ar palėpėje, visų pirma, įsitikinkite, kad šiose patalpose nuolatinė temperatūra nebūtų per žema. Dar vienas, gana svarbus dalykas – rekuperacinę sistemą reikėtų montuoti taip, kad priėjimas prie jos nebūtų itin komplikuotas. Nors šiais laikais dauguma profesionalių sistemų yra valdomos tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle, o jas nustačius pirmą kartą papildomai šių reguliuoti nereikia, pasitaiko situacijų, kai rekuperatoriams tenka atlikti profilaktinę priežiūrą ar panašius techninius darbus. 

Verta paminėti ir tai, kad mūsų darbų praktikoje ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl mažo gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju tinkamiausios vietos vėdinimo sistemai taip pat vertėtų paieškoti, net jei ši nebus idealiausias galimas pasirinkimas. Mūsų komandos gana dažnai svarstoma ir klientams siūloma alternatyvi vėdinimo sistemos įrengimo vieta – specialiai įrenginiui pritaikyta spinta. Ši ne tik paslepia prietaisą, negadindama gyvenamųjų patalpų interjero, bet ir leidžia panaudoti ne mažai garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių, tokiu būdu jūsų namuose užtikrinant komfortišką tylą.

Rekuperatoriaus montavimas

Kalbant apie ne mažiau svarbų vėdinimo sistemos įrengimo etapą – ortakių montavimą, būtina paminėti tai, jog, nepriklausomai nuo būsto dydžio, oro padavimo ortakiai turi būti montuojami visuose miegamuosiuose (pagrindiniame miegamajame reikėtų rinktis didesnį oro srautą galinčius generuoti prietaisus). Siekiant itin efektyvios oro kaitos, oro padavimo ortakiai turėtų būti montuojami ir svetainėje bei virtuvėje. Kalbant apie oro ištraukimo ortakius, šiuos būtina įsirengti vonioje, tambure, koridoriuje, spintoje ir virtuvėje. Padavimo ir ištraukimo ortakių kiekis turi sutapti, ne mažiau svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo.

Svarbu žinoti, jog rekuperacinių sistemų įrengimas gali būti atliekamas skirtinguose statybų etapuose, priklausomai nuo sistemos rūšies. Pavyzdžiui, priešingai nei rekuperatoriai su šilumogrąža, mini rekuperatoriai yra montuojami pabaigus visus remonto ir apdailos darbus, todėl gali tapti puikiu pasirinkimu norint užtikrinti kokybišką vėdinimo sistemą jau įrengtame bute. Tiesa, tai, kad šis, mažai vietos užimantis ir interjero negadinantis rekuperatorius vis tiek turės būti laidu prijungtas prie centrinio jo valdymo pulto ir elektros srovės šaltinio. Įrenginėjant rekuperatorių su šilumogrąža dar statybų metu, suteikiama galimybė vėdinimo sistemą patalpose paversti praktiškai nematoma, o tai suteikia didelį privalumą siekiant estetiškumo.

4. Rekuperatoriaus balansavimas

Rekuperatoriaus balansavimas turi būti atliekamas po oro vėdinimo sistemos sumontavimo ir difuzorių sudėjimo. Atliekant šį darbą užtikrinama, jog oro padavimo ir ištraukimo srautai patalpose sutaps, nes kitu atveju patalpos bus vėdinamos netinkamai – tiekiamo oro temperatūra bus neteisinga ir stipriai mažės pačios vėdinimo sistemos naudingumas.

rekuperatoriaus balansavimas
Įrenginys, kuriuo atliekamas rekuperatoriaus balansavimas

Verta žinoti, jog rekuperatoriaus balansavimas yra atliekamas anemometro pagalba, kuris leidžia greitai ir tiksliai nustatyti oro įleidimo ir išleidimo angomis keliaujančius oro srautus. Prietaisas nustato ne tik anga keliaujančio oro srauto greitį, bet ir kryptį, taip pat tūrinį srautą ir temperatūrą. Nors iš pirmo žvilgsnio šis darbas gali atrodyti gana nesudėtingas, norint užsitikrinti tinkamą jo atlikimą ir aukščiausio lygio oro vėdinimo sistemos efektyvumą, būtina jį patikėti savo sritį gerai išmanantiems profesionalams.

Didžiausią dėmesį skiriame tam, kad mūsų projektuojamos rekuperacinės sistemos visapusiškai atitiktų klientų poreikius, todėl į mūsų projektavimo kainą jau yra įskaičiuotas ir rekuperatoriaus balansavimas. Šią paslaugą galime suteikti ir atskirai, susisiekite su mumis dar šiandien ir susitarsime dėl jums patogaus darbų atlikimo laiko.

Rekuperatorių įrengimo kaina

Ne paslaptis, jog prieš nusprendžiant įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą savo būste, reikėtų gerai įvertinti ne tik technines jo savybes, bet ir biudžetą, kurį galite skirti rekuperacinės sistemos savo patalpose įrengimui.

Visų pirmą, vertinant rekuperatorių įrengimo kainą, ypač svarbu, kokioje statybų stadijoje tai nusprendžiama daryti. Rekuperatorių su šilumogrąža kaina ypač išaugs tuomet, jei šią vėdinimo sistemą bus nuspręsta įsirengti jau pilnai įsirengus būstą – atlikus visus apdailos darbus. Įrengiant tokį rekuperatorių reikia padaryti ortakius, todėl ardomos lubos, po jomis montuojama vėdinimo sistema, taigi šiuo atveju papildomai kainuos ne tik ardymo darbai, bet ir  sienų rekonstrukcija po jų atlikimo.

Tokiu atveju, siekiant išvengti papildomų remonto išlaidų, bet norint įsirengti rekuperatorių su šilumogrąža, ne retai pasirenkamas variantas, kai ortakiai įrengiami palei lubas prie sienų, juos paslepiant iš gipskartonio sumontuojamose dėžutėse. Šiuo atveju taip pat reikia gerai apsvarstyti, kur geriausia montuoti rekuperatorių bei kaip trumpiausiu keliu iki jo pakloti ortakius.

Antras, vėdinimo sistemos įrengimo kainai ne mažiau įtakos turintis dalykas – pačios sistemos pasirinkimas. Gana dažnai sulaukiame klausimo, kodėl, tas pačias funkcijas atliekančios mechaninės vėdinimo sistemos kaina skiriasi net du ar tris kartus. Tiesa ta, jog kainai gana didelę įtaką daro vėdinimo sistemoje naudojamų medžiagų kokybė. Nors pasirinkus pigiausią vėdinimo sistemos variantą, mechaninė vėdinimo sistema savo funkciją taip pat atlieka, ieškantiems kokybės ir ilgaamžiškumo, rekomenduojame nesidairyti į pigiausius variantus. Tikėtina, jog pigesnių, mažiau kokybiškų vėdinimo sistemų eksplotacinės išlaidos ir galimų problemų kiekis šaltuoju periodu skirsis drastiškai.

Jei norite sužinoti, kiek tiksliai kainuos jūsų pasirinkta vėdinimo sistema bei jos įrengimas jūsų patalpoms, rekomenduojame kreiptis į mūsų įmonę tiesiogiai. Tik atidžiai įvertinę techninius patalpų duomenis bei jūsų poreikius, galėsime pasiūlyti jums tinkamiausią sprendimą bei nurodyti tikslią darbų kainą ir jų atlikimo laiką.

X