Rekuperatoriai, vėdinimo sistemos - VENTEK

Kokią įtaką vėdinimo sistemai turi rekuperatoriaus difuzoriai?

Projektuojant individualią vėdinimo sistemą bene daugiausiai dėmesio skiriama pasirinktos sistemos energijos sąnaudoms ir techiniams rekuperatoriaus parametrams, tačiau tai ne vieninteliai dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį norint, kad vėdinimo sistema jūsų namuose veiktų maksimaliai efektyviai. Renkantis profesionalią vėdinimo sistemą vertėtų pasidomėti visomis ją sudarančiomis dalimis, į kurias įeina ir kokybiški, aukštos klasės rekuperatoriaus difuzoriai, galintys turėti įtakos ne tik efektyviam oro išvalymui, bet ir vėdinimo sistemos veikimo garsui.

Kodėl reikalinga efektyvi vėdinimo sistema?

Nepaisant to, kaip dažnai vėdinamos namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų patalpų orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą, neprarandant namuose esančios šilumos. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras. Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi kokybiškos vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Todėl vėdinimo sistemoje esantis rekuperatorius naują, iš lauko į patalpas patenkantį orą šildo energija, gauta iš jau panaudoto oro.

Vis dėlto, švarus, iš lauko atkeliaujantis oras, prieš patekdamas į patalpas, visų pirma, pereina filtrus ir šilumokaitį, o vėliau yra paskirstomas rekuperatoriaus difuzorių, kurie atsakingi ir už panaudoto patalpų oro surinkimą. Todėl norėdami džiaugtis kokybiška, tyliai veikiančia patalpų vėdinimo sistema, vertėtų pasidomėti ne tik rekuperatoriaus galimybėmis, bet ir visomis ją sudarančiomis dalimis.

Kokybiškų rekuperatoriaus difuzorių įtaka sistemos efektyvumui

Iš pirmo žvilgsnio ne itin svarbiais vėdinimo sistemoje galintys pasirodyti rekuperatoriaus difuzoriai, atlieka vieną svarbiausių funkcijų – užtikrinti efektyvų švaraus oro paskirstymą ir panaudoto oro surinkimą įvairios paskirties patalpose. Dažniausiai rekuperatoriaus difuzoriai yra skirstomi pagal atliekamą funkciją: oro šalinimo, oro tiekimo, oro tiekimo-šalinimo, tačiau taip pat skiriasi ir jų montavimo būdas.

Oro šalinimo ir tiekimo difuzoriai dažniausiai pasižymi aeodinaminiu oro srauto reguliavimu ir yra montuojami pritaikant specialų rėmą arba tiesiai į ortakį. Pavyzdžiui, lubiniai sūkuriniai difuzoriai, kurie pasižymi aukštu indukcijos lygiu – skirti aukštų patalpų oro kaitai, todėl juos galima naudoti patalpose, kurių lūbų aukštis siekia iki 4 m. Ne rečiau naudojami plyšiniai difuzoriai išsiskiria tuo, jog šių nėra galimybės montuoti ant įtempiamų lubų, nes pastarieji yra montuojami kartu su pajungimo dėže, o tai reikalauja papildomos vietos.

Vis dėlto ieškant, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savi patalpose, dauguma pardavėjų svarbių rekuperatoriaus difuzorių skirtumų neakcentuoja, rekuperatorinei sistemai pritaikydami bet kokio tipo prietaisus, tačiau vertėtų žinoti, jog įtakos sistemos veikimo kokybei jie taip pat turi. Vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas bei pačios sistemos efektyvumas priklauso ne tik nuo techninių rekuperatoriaus parametrų, bet ir nuo vėdinimo sistemoje naudojamų difuzorių, o tiksliau – jų tvirtinimo būdų. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų įrengimo srityje užtikriname, jog rekuperatoriaus garsas bus didesnis tada, kai difuzorius bus priglaistomas.

Patikimiausi rekuperatoriaus difuzoriai

Mūsų atstovaujamas, profesionalios vėdinimo įrangos gamintojas Zehnder siūlo net keletą difuzorių, kurių techninės savybės – puikiai derinamos su estetika ir moderniu dizainu. Aukštos kokybės rekuperatoriaus difuzoriai užtikrins, jog patalpose išvalytas, švarus oras bus paskirstytas kokybiškai, o profesionali vėdinimo sistema neskleis nemalonių, ją naudoti trukdančių garsų.

Zehnder ComfoValve Luna difuzorių serija yra idealus sprendimas tobulam patalpų oro klimatui. Abu vožtuvai stebina puikiai suderintu plonu ir diskretišku dizainu, o ypač tyliai veikiantys oro srautų vožtuvai atitinka griežčiausius triukšmo ir našumo reikalavimus. Unikalus rekuperatoriaus difuzorių dizainas puikiai įsilieja į bet kokį interjero stilių, leidžiant juos priderinti bet kokiose patalpose, užtikrinant teisingą švaraus ir kokybiško oro paskirstymą.

rekuperatoriaus difuzoriai

Oro ištraukimo difuzorius Zehnder ComfoValve Luna E125

Zehnder ComfoValve Luna E125 yra oro ištraukimo difuzorius, skirtas naudoti privačiuose namuose ir butuose. Šio tipo difuzorius gali būti montuojamas tiek sienose, tiek lubose. Dideliu privalumu tampa tai, jog šios rūšies ištraukimo ir tiekimo difuzoriai pasižymi vienoda išvaizda, todėl puikiai įsilieja į bet kokį namų stilių.

Atsižvelgiant į tai, jog rekuperatoriaus difuzoriai Zehnder ComfoValve Luna E125 efektyvumas siekia net iki 75 m³/h, šio tipo prietaisai gali būti naudojamas ir didesnėse patalpose. Zehnder ComfoValve Luna E125 difuzorius pasižymi fiksavimo mechanizmu, kuris apsaugo lubas nuo pažeidimų ir suteršimo bei integruotu guminiu sandarikliu, užtikrinančiu difuzoriaus sandarumą jo veikimo metu.

  • Difuzoriaus storis siekia tik 30 mm (nepriklausomai nuo balancinės padėties).
  • Šį difuzorių galima sumontuoti, balansuoti ir prižiūrėti be jokių įrankių.
  • Po dangteliu galite pažymėti parinktus difuzoriaus nustatymus.
  • Šis prietaisas pasižymi fiksavimo mechanizmu, kuris apsaugo lubas nuo pažeidimų ir suteršimo.
  • Diskretiškas ir nesenstantis dizainas – didelis difuzoriaus privalumas.

Rekuperatoriaus difuzoriai Zehnder ComfoValve Luna E125 garantuoja aukštą klientų pasitenkinimo lygį, nes yra pagamintas naudojant kruopščiai atrinktas, aukštos kokybės medžiagas, atsparias UV spinduliams, įbrėžimams bei yra lengvai valomas.

Nepaprastai efektyvaus ir tylaus veikimo dėka, rekuperatoriaus difuzoriai Zehnder ComfoValve Luna atitinka griežčiausius reikalavimus, susijusius su triukšmu, našumu ir dizainu, taip pat užtikrina maksimalų gyvenimo komfortą.

Zehnder ComfoValve Luna S125 rekuperatoriaus difuzoriai

Oro tiekimo difuzorius Zehnder ComfoValve Luna S125

Oro tiekimo difuzorius Zehnder ComfoValve Luna S125 užtikrina efektyvią patalpų ventiliaciją, generuodamas iki 45 m³/h oro srautą. Dėl savo optimizuoto veikimo vožtuvas atitinka efektyvumo bei skleidžiamo triukšmo reikalavimus ir yra tinkamas montuoti tiek lubose, tiek sienose. Dideliu privalumu tampa tai, jog šios rūšies ištraukimo ir tiekimo rekuperatoriaus difuzoriai pasižymi vienoda išvaizda, todėl puikiai įsilieja į bet kokį namų stilių.

Šio tipo difuzorius pasižymi fiksavimo mechanizmu, kuris apsaugo lubas nuo pažeidimų ir suteršimo bei integruotu guminiu sandarikliu, užtikrinančiu difuzoriaus sandarumą jo veikimo metu. Šio tipo rekuperatoriaus difuzoriai yra reguliuojami pagal reikiamą oro kiekį, oro tūrio nustatymas užtikrinamas specialiai šiam tikslui sukurtu saugikliu, todėl negali būti pakeistas netyčia. Nepaisant įvairių tūrio srauto nustatymų, šio difuzoriaus vožtuvas išsikiša vos 30 mm, todėl puikiai įsilieja į bet kokį interjerą.

  • Difuzorius Zehnder ComfoValve Luna S125 dėl savo novatoriškumo nesudaro skersvėjų ir pasižymi labai mažu triukšmo lygiu.
  • Šio difuzoriaus veikimo metu yra naudojamas ribotuvas, kuris leidžia užtikrinti optimizuotą oro srautą. 
  • Pasižymi galimybe užtikrinti higienišką ir švarų patalpų klimatą bei jų sandarumą.
  • Naudojant difuzorių Zehnder ComfoValve Luna S125 yra galimybė naudojant papildomą Zehnder oro blokatorių, kuris oro išleidimo kampą gali sumažinti iki 240 °.
  • Šis difuzorius leidžia užtikrinti aukštą klientų pasitenkinimo lygį, jo gamyboje naudojant kruopščiai parinktas, aukštos kokybės medžiagas, atsparias UV spinduliams bei įbrėžimams.

Papildomi faktoriai, lemiantys vėdinimo sistemos efektyvumą

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl šiandien su jumis dalinamės 3 svarbiais patarimais, į kuriuos vertėtų papildomai atkreipti dėmesį renkantis oro vėdinimo sistemą savo namams.

1. Drėgmės šalinimo ir grąžinimo funkcijos

Rinkdamiesi rekuperatorių savo vėdinimo sistemai būtinai atkreipkite dėmesį į jo galimybes grąžinti drėgmę. Nors perteklinės ar per mažos drėgmės problemą dažnai bandoma spręsti įsigijant drėgmės surinktuvus arba oro drėkintuvus, dažniausiai šių prietaisų poveikis – laikinas – optimali patalpų drėgmė palaikoma tol, kol prietaisas veikia, dėl to ženkliai išauginamos ir nuolatinės elektros sąnaudos. Šią problemą nesunkiai išspręsti padės namuose įrengta profesionali oro vėdinimo sistema, jei rinkdamiesi, kokią sistemą įsigyti, atkreipsite dėmesį į jai būdingus drėgmės grąžinimo parametrus. 

Svarstantiems, ar namuose verta įsirengti rekuperatorių su entalpiniu (drėgmę grąžinančiu) šilumokaičiu, vertėtų žinoti ir tai, jog vasaros metu, kai oro temperatūra tiek patalpose, tiek lauke yra panaši, drėgmę grąžinantis šilumokaitis veiks kaip visi. Tačiau, kai patalpose bus vėsiau nei lauke arba norėsite šį pojūtį sukurti, tam ypač padės atvirkštinis drėgmės grąžinimo procesas. Rekuperatorius neleis drėgnesniam lauko orui patekti į patalpas, tokiu būdu padėdamas pasiekti komfortišką klimatą patalpose.

2. Aukšto lygio šilumogrąža

Apskaičiuota, jog vėdinant patalpas natūraliu būdu, prarandame apie penktadalį šilumos, todėl namuose įmontuotas rekuperatorius ne tik valo į patalpas patenkantį orą, bet ir leidžia gerokai sumažinti šildymo išlaidas. Tačiau tai, kiek šilumos energijos įsirengus rekuperacinę sistemą galima panaudoti pakartotinai, ypač priklauso nuo pasirinktos mechaninio vėdinimo sistemos kokybės. Todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo būstui, bene didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į šilumogrąžos parametrus. 

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje.

Žvelgiant bendrai, rekuperatoriai su šilumogrąžą gali grąžinti nuo 75 iki 95 procentų iš patalpos išeinančios šilumos. Vis dėlto rekuperatorius, kaip ir daugelis kitų prietaisų, dažniausiai pasižymi skirtingu naudingumo koeficientu, todėl šio proceso metu pats energijos taupymas arba rekuperacija dažniausiai taip pat nėra vienoda. Plokštelinio šilumokaičio naudingumo koeficientas paprastai siekia 70%, rotorinio – 85%, o kryžminio srauto šilumokaitis pasižymi didžiausiu, dažniausiai 95% siekiančiu naudingumo koeficientu. 

3. Kokybiški filtrai ir ortakių sistema

Renkantis oro vėdinimo sistemą savo būstui, dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei. Oro vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis namo inžinerinėmis sistemomis, todėl jos efektyvumui įtakos turi ir kartu naudojama ortakių sistema, kurią projektuojant  prireikia bene daugiausiai profesionalumo.  

Pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje.

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

X