Rekuperatoriaus elektros sąnaudos: 3 esminiai faktoriai

Pradėję ieškoti rekuperacinės vėdinimo sistemos savo būstui, išgirsite ne vieną argumentą, kodėl viena ar kita vėdinimo sistema jūsų patalpoms galėtų būti tinkamesnė. Vis dėlto gerokai rečiau nei rekuperacinių sistemų galingumas, pardavėjų minimos realios rekuperatoriaus elektros sąnaudos, kurios ypač svarbios norint savo patalpose įsirengti iš tiesų efektyvią vėdinimo sistemą.

Nuo ko priklauso rekuperatoriaus elektros sąnaudos?

Norint tiksliai įvertinti konkrečios rekuperacinės sistemos, kurią svarstote įsigyti, energijos sąnaudas, reikėtų atsižvelgti į 3 esminius faktorius, kurie padės priimti teisingą sprendimą.

Vėdinamų patalpų plotas

Daug išmanyti apie vėdinimo sistemas nėra būtina tam, kad suprastume, jog rekuperatoriaus elektros sąnaudos tiesiogiai priklauso nuo patalpų, kurios bus vėdinamos, dydžio. Ir nors tai ne vienintelis svarbus faktorius skaičiuojant būsimas išlaidas elektrai, kuo didesnį patalpų plotą bus norima vėdinti – tuo didesnio galingumo rekuperacinę sistemą teks įsigyti.

Renkantis, kokį rekuperatorių įsirengti sąlyginai nedidelių patalpų vėdinimui – tokių, kaip vidutinio dydžio butas, vertėtų žinoti, jog šis sąnaudoms įtakos taip pat turės. Tokio dydžio patalpose dažniausiai rekomenduojama įsirengti mini rekuperatorius arba rekuperatorius su šilumogrąža. Pagrindinis, nesunkiai pastebimas skirtumas tarp šių įrenginių yra tas, jog naudojant mini rekuperatorių, oras, kuris įleidžiamas per vieną, buto sienoje įmontuotą įrenginį, yra ištraukiamas per kitą, o rekuperatoriaus su šilumogrąža atveju, tiek šviežio oro patekimui, tiek panaudoto oro pašalinimui yra naudojamas vienas ir tas pats ortakis. Nors abiejų tipų rekuperatoriai atlieka tą pačią funkciją – iš buto patalpų ištraukia jau panaudotą orą ir jį keičia švariu, skirtingas jų veikimo principas lemia keletą svarbių skirtumų.

Savo patalpose nusprendę įsirengti mini rekuperatorių sutaupysite ne mažai vietos, o rekuperatoriaus elektros sąnaudos sumažės vos sumažinus jo veikimo intensyvumą. Tačiau, nusprendus pasirinkti rekuperatorių su šilumogrąža, jau vien dėl savo veikimo principo šis pasižymės mažesnėmis šilumos energijos sąnaudomis – iš kambario ištrauktas, panaudotas oras pateks į rekuperatoriuje esantį šilumokaitį ir šalinimo iš patalpų metu atiduos savo šiluminę energiją, kuri bus naudojama iš lauko įeinančio oro srauto pašildymui.


Zehnder ComfoSpot 50 ERV

Rekuperatorius butui Zehnder ComfoSpot 50 ERV (entalpinis) (Mini) (iki 50m2)

Vienas iš galimų mini rekuperatorių variantų, kuriuos itin dažnai rekomenduojame savo klientams – rekuperatorius butui Zehnder ComfoSpot 50 ERV, pasižymintis intin mažomis elektros energijos sąnaudomis ir galintis užtikrinti iki 89 % šilumos atgavimo efektyvumą.

Šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 55 m3/h. Jis pasižymi ypač tyliu veikimu, o šio įrenginio sumontavimui rekalinga tik viena 34 cm diametro skylė į lauką ir elektros atvestis.

Rekuperatoriaus elektros sąnaudos

Rekuperatorius butui PAUL Climos 200 (entalpinis) (iki 120m2)

Norint įsirengti kokybišką centrinę vėdinimo sistemą, rekomenduojame horizontalaus išpildymo rekuperatorių PAUL Climos 200, kuris gali būti montuojamas ant lubų ir ant sienos, tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Jis pasižymi ypač mažomis elektros sąnaudomis, o šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 200 m3/h prie 150Pa, todėl jį galima naudoti butui iki 120 m2.

Šis profesionalus vėdinimo įrenginys visais atvejais turi drėgmę grąžinantį šilumokaitį, galintį grąžinti iki 90 % šilumos ir iki 70 % drėgmės, todėl kondensato nuvedimas jam nereikalingas, o tai labai praplečia jo montavimo galimybes.


Lauko temperatūra

Rekuperatoriaus elektros sąnaudos ne mažiau priklauso ir nuo vidutinės lauko temperatūros. Nesunku suprasti, jog klimato sąlygomis, kai gyvenamųjų patalpų praktiškai nereikia šildyti ištisus metus, rekuperatoriaus elektros sąnaudos taip pat bus gerokai mažesnės nei tuo atveju, kai į patalpas nuolat tiekiamas šviežias šaltas lauko oras. Paprastai tariant, kuo šiauresnėje klimato zonoje gyvename, tuo rekuperatoriaus elektros sąnaudos žiemą išaugs labiau, o vasarą sumažės.

Norint optimaliomis elektros sąnaudomis užsitikrinti kuo didesnį rekuperatoriaus efektyvumą gyvenant šaltesnio klimato zonose, svarbus tampa ir paties rekuperatoriaus pasirinkimas. Priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, rotaciniai rekuperatoriai gali veikti prie itin žemos temperatūros – jų atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra, todėl pačios vėdinimo sistemos nereikia stabdyti privalomam atitirpinimui, rekuperatorius pats mažina savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis, dėl to efektyvumas nukenčia tik šiek tiek. Vis dėlto  šios vėdinimo sistemos pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80% šalinamo oro šilumos energijos, todėl šaltuoju periodu, reikalingas papildomas kanalinis oro šildytuvas, kuris taip pat išsaugins elektros sąnaudas.

Papildomas oro pašildymas nebus reikalingas tik įsirengus priešpriešinių srautų rekuperatorių, kuris,  priešingai nei rotacinis rekuperatorius, nestabdo savo darbo net ir esant -30 °C lauko temperatūrai (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, kuris taip pat sunaudoja papildomos energijos, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus. 

Aukšta šilumogrąža

Nuolat brangstant šilumos energijai, o komforto poreikiams sparčiai augant, svarbu rasti ne tik efektyvų, bet ir ekonomišką vėdinimo sistemos variantą. Egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę oro kaitą. Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, taip pat įvertinti drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas šilumos energijos sąnaudas. Nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, jos taip pat pasižymi tam tikrais skirtumais, kurie bene labiausiai priklauso nuo pasirinkto rekuperatoriaus.

Didžiausią efektyvumą vidutinėje lietuviško klimato zonoje galima pasiekti naudojant priešpriešinių srautų rekuperatorius, kurie pasižymi mažiausiu jautrumu žemai temperatūrai (priešpriešinių srautų vėdinimo sistemos puikiai veikia net ir esant -30 °C temperatūrai). Šios rūšies rekuperatoriai pasižymi bene paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių teka oras priešpriešiniais srautas. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Šis entalpinis rekuperatorius yra tikras flagmanas savo klasėje – jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 98% energijos ir 78% drėgmės (ERV tipo šilumokaičiai su entalpija). Svarbu paminėti ir tai, kad priešpriešinių srautų rekuperatroiams nėra reikalingas papildomas oro pašildymas. Atsižvelgiant į tai, kad viena dažniausių priešpriešinių srautų vėdinimo sistemų alternatyvų – rotacinis rekuperatorius naudoja teną šilumos pašildymui, jo elektros sąnaudos per mėnesį gali siekti ir 60 eurų. Šiuo atveju priešpriešinių srautų sistemoje tenas naudojamas tik tam, kad vėdinimo sistema neužšaltų, todėl šio tipo vėdinimo sistemos elektros sąnaudos vidutiniškai siekia 25 eurus per mėnesį.

Zehnder ComfoAir Q600 ERV

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojamas priešpriešinių srovių entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš išleidžiamo oro. Vėsesnio klimato šalims būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas, todėl naudojami papildomi oro drėkintuvai, kurie, žinoma, taip pat didina elektros energijos sąnaudas. Pasirinkus vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte.

Kaip apskaičiuoti rekuperatoriaus elektros sąnaudas?

Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatoriaus elektros sąnaudos priklauso nuo daugybės faktorių, jas su nedidele paklaida galite susiskaičiuoti patys, įvedę svarbiausius duomenis.

Q=V x delta t x 0,34

Qgalia W (žemiau pateikiama daugiau informacijos)
Voro kiekis m3/h
delta ttemperatūrų skirtumas °C
0,34pastovi dedamoji, kuri sudaryta iš oro tankio (1,2), savitosios оro šilumos talpa (0,24) ir koeficiento kcal konvertavimui į W (1,163).

Pavyzdys:

Sakykime, jog jūsų namui suprojektuotas oro kiekis vėdinimui yra 250 m3/h (tai yra “V”). Vidutinė metinė (ne šildymo sezono) lauko oro temperatūra Lietuvoje yra apie 6 laipsnius pagal Celsijų. Tai reiškia, kad norint į patalpas tiekti 20°C temperatūrą, lauko orą reikia pašildyti 14 °C (tai yra “delta t”). Sudėjus skaičius į formulę gauname:

Q=250 x 14 x 0,34 = 1190 W – šitas skaičius rodo, kad esant projektiniam oro kiekiui 250 m3/h ir norint jį pašildyti iki 20°C, reikia sunaudoti 1,19 kW energijos.

Tačiau šiuo atveju taip pat reikėtų nepamiršti, jog namuose naudosime rekuperatorių, kuris grąžins nemažą dalį šilumos energijos. Tai, kokio efektyvumo yra rekuperatorius, nesunkiai sužinosite peržvelgę jo technines specifikacijas, tačiau įprastai aukštos kokybės rekuperatoriai pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir 78% drėgmės.

Šiam pavyzdžiui imame vieną dažniausiai pasitaikančių rekuperatoriaus variantų – rekuperatorių, galintį grąžinti apie 85 % šilumos. Apskaičiuojame energijos kiekį, kurį sutaupysime naudodami šį rekuperatorių:

Qrekup = Q x rekuperatoriaus naudingumas

Qrekup = 1190 x 0,85 = 1011 W – tai yra sutaupytas energijos kiekis.

Belieka apskaičiuoti energijos kiekį kurį papildomai sunaudosime patalpų šildymui:

Qporeikis = Q – Qrekup; 

Qporekis = 1190 – 1011 = 179 W – prarastas energijos kiekis (tie patys 15 %).

Kaip matome, sutaupome tikrai daug.

Norint sužinoti metines išlaida, kurias teks skirti vėdinimui, skaičiuojame metinį energijos kiekį Wh, reikalingą oro pašildymui iki 20°C.

Qsum = Qporeikis x 365 x Tveikimas

Qporeikis – prarastas šilumos kiekis (mūsų atveju 179 W);

Tveikimas – rekuperatoriaus veikimas valandomis per parą. Sakykime, kad projektinį oro kiekį naudosime 12 valandų per parą, 365 dienas per metus.

Qsum = 179 x 365 x 12 = 784020 Wh arba 784 kWh per metus reikalingas energijos kiekis. Jį daliname iš 12 mėnesių ir gauname, kad naudojant rekuperatorių oro pašildymui per mėnesį vidutinškai reikės apie 65 kWh. Tai yra vidutinis skaičius, kuris žiemą išauga, o vasarą sumažėja. 

Tačiau tai dar nėra galutinis, vėdinimo sistemos sunaudojamas elektros energijos skaičius, nes svarbu priskaičiuoti ir elektros energijos kiekį, reikalingą ventiliatorių darbui. Šiuos skaičius rasite prie kitų įrenginio techninių specifikacijų.

Mūsų pasiūlymas

Jau ne vienerius metu specializuojamės vėdinimo sistemų srityje, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją bet kokiu, su vėdinimo sistemos įrengimu jūsų patalpose susijusiu klausimu. Esame oficialūs vėdinimo įrenginių gamintojų PAUL ir Zehnder atstovai Lietuvoje, todėl galime pasiūlyti ne tik efektyviausius ir patikimiausius vokiškus rekuperatorius, bet ir ypač aukštos kokybės rekuperatoriaus filtrus iš pirmų rankų.

X