Rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas: kokį rekuperatorių rinktis?

Nuolat brangstant šilumos energijai, o komforto poreikiams sparčiai augant, svarbu rasti ne tik efektyvų, bet ir ekonomišką vėdinimo sistemos variantą. Tačiau rinkoje egzistuojant daugybei, iš esmės tą pačią vėdinimo funkciją atliekančių rekuperatorių pasiūlymų, išsirinkti, kuri rekuperacinė sistema galėtų būti tinkamiausia jūsų konkrečių patalpų atveju, tampa gana sudėtinga. Ilgus metus besispecializuodami vėdinimo sistemų srityje dalinamės esminiais patarimais, kurie padės geriau suprasti, į ką svarbiausią atkreipti dėmesį renkantis šį prietaisą savo būstui.

Kada reikia ieškoti galingesnio rekuperatoriaus?

Norėdami įsigyti iš tiesų kokybišką prietaisą dažniausiai esame įpratę dairytis į kuo galingesnius jo parametrus, tačiau tai ne visuomet garantuoja, jog pasirinksime geriausiai mums tinkantį sprendimą. Vienas tokių atvejų galėtų būti ir rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas.

rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas

Nors renkantis rekuperacinę sistemą jos techniniuose parametruose nurodoma, kokio ploto patalpoms rekuperatorius yra skirtas, šis rodiklis yra labiau laikomas apytiksliu orientyru nei tikslia rekomendacija. Šiokias tokias gaires, dėl kurių ne retai priklauso ir rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas, pateikia ir techniniuose reglamentuose nurodyti A+ komforto klasės reikalavimai. Norint, kad būstas juos atitiktų, per valandą patalpose turi pasikeisti mažiausiai 90 m3 oro, įskaitant ir tuos atvejus, kai pats būstas yra nedidelis – jį sudaro tik vienas kambarys su papildomomis virtuvės ir vonios patalpomis. Taigi, atsižvelgiant į šias rekomendacijas nesunku apskaičiuoti, kokio (apytiksliai) galingumo rekuperatorius galėtų būti reikalingas jūsų būste. 

Svarbu! Atkreipkite dėmesį, kad renkantis rekuperatoriaus galingumą garažas į būsto plotą nėra skaičiuojamas. Jeigu šildymas – dujinis, į šį plotą nėra skaičiuojama ir katilinė, nes pagal STR standartus jai yra reikalinga natūrali ventiliacija.

Remiantis bendrais tyrimais, patalpose oras turėtų visiškai pasikeisti bent vieną kartą per 3 valandas, nepaisant patalpų dydžio, todėl rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas priklauso ne tik nuo patalpų ploto, bet ir jų lubų aukščio. Paprastai tariant, kuo lubos yra aukštesnės ir kuo planuojamų vėdinti patalpų plotas yra didesnis, tuo didesnis šviežio oro kiekis, o kartu ir galingesnis rekuperatorius, bus reikalingas. Vėdinimo įrengino našumas turi būti ne mažesnis nei vėdinamų patalpų tūris. 

Vis dėlto svarbu prisiminti ir tai, kad orą naudoja žmonės, o ne kvadratiniai metrai, todėl dar vienas, ne mažiau svarbus dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis rekuperatoriaus galingumą – realios patalpų panaudos įvertinimas. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 m2 ploto būste bus reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Tačiau, šiems skaičiavimas įtakos galėtų turėti faktas, kad patalpose bus dažnai užsiiminėjama fiziškai aktyvia veikla, pavyzdžiui, sportuojama.

Galingiausias rekuperatorius – geriausias rekuperatorius?

Nors tiek rekomendacijos internete, tiek techniniai reglamentai skatina ypač didelį dėmesį skirti rekuperatoriaus galingumui, tai nėra vienintelis faktorius, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis rekuperacinę sistemą savo namams. 

Visų pirma, bene pagrindinis dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis rekuperatorių – jo efektyvumas. Ne paslaptis, jog didesnis bet kokio prietaiso galingumas daro tiesioginę įtaką elektros sąnaudoms, tačiau iš tiesų geras rekuperatorius pasižymės galimybe gerokai sumažinti šildymo išlaidas. Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, o tai žiemos metu šildymo sąskaitas leidžia sumažinti net iki 50 %.

Antras, ne mažiau svarbus dalykas – entalpijos funkcija. Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Šiais atvejais nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršija naudą, nes tik šilumogrąžos funkciją turintis rekuperatorius dažniausiai teikia ne tik šiltesnį, bet ir sausesnį orą, todėl jį būtina papildomai drėkinti.

Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei.

Paskutinis, tačiau nuolatiniam vėdinimo sistemos naudojimui ne mažiau svarbus dalykas – jos veikimo garsas, kuriam ne mažą įtaką turi rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas. Didelis skleidžiamas vėdinimo sistemos triukšmas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje.

Kokį rekuperatorių rinktis?

Rekuperatorius patalpoms iki 100 m2

Norint įsirengti kokybišką bei tyliai veikiančią vėdinimo sistemą nedideliame būste, kurio plotas siekia iki 100 m2, rekomenduojame įsigyti horizontalaus išpildymo rekuperatorių PAUL Climos 200. Vienas išskirtinių šio prietaiso privalumų yra tai, kad jis gali būti montuojamas tiek ant lubų, tiek ant sienos (horizontaliai arba vertikaliai). Jis taip pat pasižymi ypač mažomis elektros energijos sąnaudomis, entalpijos funkcija, o šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 200 m3/h prie 150 Pa.

Šios sistemos valdymo galimybės leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Specialių sensorių dėka, esant poreikiui, įrenginio nustatymai yra koreguojami automatiškai, tokiu būdu užtikrinant aukščiausios kokybės vėdinimo rezultatą ir maksimaliai taupant elektros energiją.

Rekuperatorius patalpoms iki 200 m2

Ieškantiems efektyvaus vėdinimo sistemos sprendimo patalpoms iki 200 m2, mūsų specialistai rekomenduoja rinktis galingesnį rekuperatorių Zehnder ComfoAir Q350 HRVkuris patikimai atliks savo funkcijas, skleis minimalų, praktiškai negirdimą triukšmą ir garantuos ypač mažas elektros sąnaudas, užtikrindamas aukšto lygio šilumogrąžą.

Šiš rekuperatorius vidaus šalinamą orą keičia lauko oru, o šio proceso metu gaunamą energiją panaudoja naujo oro pašildymui ir tokiu būdu mažina pačias energijos sąnaudas. Rekuperacinė sistema Zehnder ComfoAir ne tik puikiai atlieka savo funkciją, bet ir pasižymi nesudėtingu pritaikymu bet kokio tipo patalpoms bei ypač paprastu valdymu. Jos funkcionalumą pagal savo individualius poreikius galima reguliuoti specialiu valdikliu, išnešamu pulteliu arba tiesiog mobiliąja programėle. Vis dėlto, renkantis šį prietaisą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jis nepasižymi drėgmės grąžinimo funkcija.

Rekuperatorius patalpoms iki 200 m2 (su entalpijos funkcija)

Laikotarpiu, kai namuose praleidžiame didžiąją dalį savo laiko, patalpų oro kokybė tampa kaip niekada svarbi. Jei mažesnę ar didesnę oro temperatūrą dar galime toleruoti, nesubalansuota oro drėgmė teikia ypač didelį diskomfortą užsiimat bet kokia veikla – tiek ilsintis, tiek dirbant. Per sausas ar per drėgnas oras ne tik trukdo kokybiškai pailsėti, jis turi didelę įtaką kasdienei mūsų savijautai bei produktyvumui. Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius patalpas vėdina nuolat, vienintelis ilgalaikis ir garantuotas drėgmės subalansavimo patalpose sprendimas –  profesionali vėdinimo sistema, kurioje įmontuotas entalpinis rekuperatorius.

Todėl norintiems užsitikrinti ne tik efektyvų energijos panaudojimą, bet ir komfortabilia drėgmę, rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorių su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir E350 ERV, kuris puikiai tiks patalpoms iki 200 m2. Šis vėdinimo pasižymi galimybe grąžinti net iki 98% šilumos ir iki 73% drėgmės.

Jam būdingas paprasčiausias veikimo principas: šilumokaityje tarp plokštelių priešpriešiniais srautais teka oras – kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas (lauko) oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi, į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Rekuperatorius patalpoms iki 260 m2

Išmanus Zehnder ComfoAir Q450 ERV, tinkamas patalpoms nuo 200 miki 260 m2, pasižymi keletu esminių bruožų, kurie savo klasėje jį išskiria iš kitų prietaisų. Itin aukšta, iki 98% siekianti šilumogrąža ir galimybė grąžinti net iki 73% drėgmės – ne vieninteliai prietaiso privalumai. Ypač tylus rekuperatoriaus darbas leidžia užtikrinti aukščiausios kokybės namų orą netrikdant namų ramybės.

Šios rūšies rekuperatorius taip pat pasižymi ypač lengvu valdymu: jį valdyti galima naudojant specialų valdiklį ant įrenginio, išnešamą pultelį arba specialiai Zehnder ComfoAir Q450 ERV sukurtą mobilią programėlę. Būtina prisimiti, jog nustačius rekuperatorių pirmąjį kartą, jo papildomai reguliuoti nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai išvykstate atostogų arba namuose susirenka didesnė grupė žmonių.

Rekuperatorius patalpoms iki 350 m2

Renkantis rekuperatorių iš tiesų didelio ploto patalpoms, ypač rekomenduojame apsvarstyti Zehnder ComfoAir Q600 HRV variantą. Dėl prietaiso generuojamo, ypač didelio oro srauto – iki 600 (200 Pa), jis gali būti naudojamas patalpose, kurių plotas siekia nuo 260 iki 350 m2. Šis rekuperatorius pasižymi naujos kartos filtrais, leidžiančiais užtikrinti dar didesnį prietaiso efektyvumą – užkertamas kelias net ir smulkiausių dulkių patekimui į patalpas ar patį vėdinimo įrenginį. Vėdinimo sistemoje montuojami galingi ventiliatoriai generuoja daugiau galios, tačiau naudoja ir mažiau energijos. Prietaisas taip pat turi unikalų, deimanto formos šilumokaitį, kurio šilumogrąžos paviršius siekia net 38 mm, o tai lemia itin aukštą jo efektyvumą.

Kiek kainuoja rekuperatorius?

Nors renkantis vėdinimo sistemą dažnai girdime, kad gera vėdinimo sistema brangiai kainuoja, vertėtų nepamiršti, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema ir teisingas rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas gerokai mažina šildymo išlaidas. Todėl, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau.

Kaip ir daugelio kitų konstrukcijų, vėdinimo sistemų kaina priklauso nuo keleto faktorių, vienas jų – ir rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas. Svarbi šiuo atveju tampa ne tik vėdinimo sistemoje naudojamo rekuperatoriaus, bei ir pačiam vėdinimo procesui reikalingų medžiagų ir darbų kaina. Gana dažnai sulaukiame klausimo, kodėl, tas pačias funkcijas atliekančios mechaninės vėdinimo sistemos, kurių rekuperatoriaus galingumo pasirinkimas – gana panašus, kaina skiriasi net du ar tris kartus. Tiesa ta, jog kainai gana didelę įtaką daro ir vėdinimo sistemoje naudojamų medžiagų kokybė. Nors pasirinkus pigiausią vėdinimo sistemos variantą, mechaninė vėdinimo sistema savo funkciją taip pat atlieka, ieškantiems kokybės ir ilgaamžiškumo, rekomenduojame nesidairyti į pigiausius variantus. Tikėtina, jog pigesnių, mažiau kokybiškų vėdinimo sistemų eksplotacinės išlaidos ir galimų problemų kiekis šaltuoju periodu skirsis drastiškai

Taigi, jei norite sužinoti, kiek tiksliai kainuos jūsų pasirinkta vėdinimo sistema bei jos įrengimas jūsų patalpoms, geriau rekomenduojame kreiptis į mūsų įmonę tiesiogiai. Tik atidžiai įvertinę techninius patalpų duomenis bei jūsų poreikius, galėsime pasiūlyti jums tinkamiausią sprendimą bei nurodyti tikslią darbų kainą ir jų atlikimo laiką. Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime pasiūlyti profesionalią konsultaciją vėdinimų sistemų klausimais. Esame oficialūs vėdinimo įrenginių ir jų priedų gamintojų PAUL ir Zehnder atstovai Lietuvoje, todėl galime rekomenduoti efektyviausius ir patikimiausius prietaisus, padėsiančius užtikrinti švarų jūsų namų orą.

X