Rekuperatoriaus montavimas: 3 patarimai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį

Energetinio efektyvumo reikalavimams nuolat augant, o kartu didėjant ir rekuperatorių paklausai, rinkoje atsiranda vis daugiau profesionalių vėdinimo sistemų, pritaikytų įvairių tipų projektams. Tačiau, net jei išsirinkti konkrečiai jūsų patalpoms tinkančią rekuperacinę sistemą atrodo gana paprasta, norint užsitikrinti maksimalų tokios sistemos efektyvumą, rekuperatoriaus montavimas – ypač svarbus etapas, kuriam privalu skirti daug dėmesio.

Rekuperatoriaus svarba vėdinimo sistemose

Remiantis mokslininkų atliktais tyrimais, tik nuolatinė oro kaita patalpose užtikrina, jog iš oro bus pašalintas anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius, o pats oras bus papildytas nauju deguonimi. Todėl siekiant užtikrinti, kad patalpose oras atitiktų visas reikiamas, sveikatai saugias ir komfortabiliam darbui bei poilsiui tinkamas normas be specialių sistemų, šildyti ir vėdinti patalpas reikia praktiškai nuolat. Tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui ypač tuo atveju, kai patalpų plotas yra didelis. Todėl vėdinimo sistemose integruojami rekuperatoriai tapo puikiu sprendimu norintiems pagerinti patalpų oro kokybę ir užsitikrinti optimalias energijos sąnaudas.

rekuperatoriaus montavimas

Rekuperatorius – tai už ventiliaciją atsakingas įrenginys, iš vidaus šalinamą orą keičiantis lauko oru, o šalinimo metu gaunamą energiją panaudojantis naujo oro sušildymui, tokiu būdu yra gerokai sumažinant pačias energijos sąnaudas. Vis dėlto tam, kad šis įrenginys veiktų taip, kaip turėtų, rekuperatoriaus montavimas privalo būti atliktas tinkamai. Todėl šiandien su jumis dalinamės 3 patarimais, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį norint džiaugtis kokybiškai išvalytu oru savo namuose.

1. Patikėkite vėdinimo sistemos projektavimą profesionalams

Mūsų darbo praktikoje vis dar ne retai pasitaiko atvejų, kai rekuperacinę sistemą ketinama įsirengti be jai paruošto specialaus projekto. Tačiau svarstant apie kokybišką patalpų vėdinimą vertėtų žinoti, kad projektas rekuperacinės sistemos įrengimui yra būtinas ne tik dėl darbų nuoseklumo, bet ir dėl teisingo vėdinimo sistemos parinkimo konkrečioms patalpoms. Dažnu atveju bandant sutaupyti vėdinimo sistemos projekto sąskaita, patalpose įrengiamas nepakankamas arba perteklinis vėdinimas, abiem atvejais patiriant papildomų nuostolių. 

Tam, kad šis projektas būtų iš tiesų parengtas kokybiškai, jo rengimą rekomenduojame patikėti tik savo sritį gerai išmanantiems specialistams. Tiek rekuperatoriaus montavimas, tiek projektavimas yra atliekami atitinkamos srities projektuotojų, kurie skaičiuoja vėdinimo sistemoje judančio oro kiekius, srautus, oro judėjimą konkrečiose patalpose, atstumus tarp oro paėmimo ir šalinimo angų, ortakių skersmenį, atlieka skaičiavimus ir nurodo reikalingą rekuperatoriaus galią.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, jog tam, kad vėdinimo sistema veiktų iš tiesų tinkamai ir efektyviai, ji privalo būti projektuojama atsižvelgiant į pastato geografinę padėtį, jo šilumines, orinio sandarumo, architektūrines ir konstrukcines ypatybes. Svarbiais faktoriais šiuo atveju tampa ir šilumos, drėgmės, teršalų išsiskyrimas patalpose, kuriuos lemia patalpose esantys įrengimai, reali patalpų panauda bei pastato konstrukcijos, interjere naudojamos ar planuojamos naudoti medžiagos. Rengiant tokį projektą ne mažiau atsižvelgiama ir į klimato sąlygas,  lauko oro kokybę bei kitus, iš pirmo žvilgsnio ne itin svarbiais galinčius pasirodyti aplinkos veiksnius bei specifinius pastato paskirties reikalavimus.

Didžiausią dėmesį skirdami tik visiškai klientų poreikius atitinkantiems produktams, galime pasiūlyti individualų vėdinimo sistemos projektą. Tam, kad galėtume pateikti efektyviausią ir geriausiai jūsų poreikius atitinkantį sprendimą, subūrėme ilgametę patirtį vėdinimo sistemų srityje sukaupusių specialistų komandą. Ji ne tik atsakys į visus jums kilusius klausimus apie vėdinimo sistemos projektavimą, bet ir ras sprendimą kiekvienai kilusiai problemai. Siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai!

2. Išsirinkite rekuperatoriui tinkamiausią vietą

Nors šiuolaikinių technologijų dėka dauguma rinkoje siūlomų, aukšta kokybe pasižyminčių rekuperatorių veikia ypač tyliai, tačiau ne retai klientai, įsirengę brangią vėdinimo sistemą savo namuose, vėliau ieško papildomų priemonių, kurios gali užtikrinti geresnę jos veikimo garso izoliaciją. Taip yra todėl, nes itin dideliu efektyvumu pasižyminti rekuperacinė vėdinimo sistema veikdama didesniu pajėgumu dažniausiai vis tiek skleidžia bent nedidelį, tačiau girdimą garsą. Taigi, už nuolatinę oro kaitą atsakingą, didesnio galingumo rekuperatorių įsirengus pagrindinėse gyvenamosiose patalpose, gali tekti atsisakyti komfortiškos tylos.

rekuperatoriaus montavimas
Rekuperatoriaus montavimas tinkamoje vietoje

Dėl šios priežasties, nusprendus įsirengti rekuperatorių savo namuose, rekomenduojame ypač gerai apsvarstyti jo vietą ir, esant galimybei, jį įsirengti atskirose patalpose. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui. Turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje taip pat galėsite mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis, ir daugiau dėmesio skirti jo funkcionalumo bei naudingumo parametrams, tokiems kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės.

Bene pagrindinis reikalavimas, kurį turi atitikti patalpos, kad jose būtų galima įrengti rekuperacinę sistemą – nuolat jose besilaikanti, ne žemesnė nei 15° C temperatūra. Todėl, jei rekuperacinei sistemai sugalvojote skirti vietos garaže ar palėpėje, visų pirma, įsitikinkite, kad šiose patalpose nuolatinė temperatūra nebūtų per žema. Dar vienas, gana svarbus dalykas – rekuperacinę sistemą reikėtų montuoti taip, kad priėjimas prie jos nebūtų itin komplikuotas. Nors šiais laikais dauguma profesionalių sistemų yra valdomos tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle, o jas nustačius pirmą kartą papildomai šių reguliuoti nereikia, pasitaiko situacijų, kai rekuperatoriams tenka atlikti profilaktinę priežiūrą ar panašius techninius darbus. 

Verta paminėti ir tai, kad mūsų darbų praktikoje ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl mažo gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju tinkamiausios vietos vėdinimo sistemai taip pat vertėtų paieškoti, net jei ši nebus idealiausias galimas pasirinkimas. Mūsų komandos gana dažnai svarstoma ir klientams siūloma alternatyvi vėdinimo sistemos įrengimo vieta – specialiai įrenginiui pritaikyta spinta. Ši ne tik paslepia prietaisą, negadindama gyvenamųjų patalpų interjero, bet ir leidžia panaudoti ne mažai garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių, tokiu būdu jūsų namuose užtikrinant komfortišką tylą. Ne prastesnis pasirinkimas – lubinis rekuperatorius, leidžiantis ne tik užtikrinti gerą prietaiso skleidžiamo garso izoliaciją, bet ir taupyti patalpų erdvę, kuri tampa ne mažiau svarbi nei tyla mažo gyvenamojo būsto atveju.

3. Rinkitės kokybiškus vėdinimo sistemos priedus

Trečia, tačiau ne rečiau pasitaikanti klaida kalbant apie rekuperatoriaus montavimą – bandymas sutaupyti renkantis nekokybiškas vėdinimo sistemos dalis, tokiu būdu stipriai paveikiant galutinį vėdinimo sistemos efektyvumą. Todėl, svarstant savo patalpose įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą reikėtų žinoti, jog kokybiškam orui namuose įtakos turės net ir mažiausios vėdinimo sistemos dalys, tokios, kaip rekuperatoriaus filtrai, ortakiai ar difuzoriai. Taigi, rekuperatorius – ne vienintelis prietaisas, į kurį verta investuoti.

Filtrų svarba rekuperacinei sistemai

Rekuperatoriaus filtrai yra tiesiogiai atsakingi už profesionalų patalpų oro išvalymą. Vėdinimo sistemai ištraukiant ir išpučiant orą per specialius filtrus, šie sulaiko daleles, kurių neturėtų būti ore, tokiu būdu užtikrinant aukštą patalpų oro kokybę. Kad ir kokį rekuperatorių įsigytumėte, jame greičiausiai teks montuoti du oro filtrus, kurie turės savo specialią paskirtį – oro tiekimo filtras ir oro šalinimo filtras. Kiek tokie filtrai orą išvalys, tiesiogiai priklausys nuo jų kokybės, o svarbiausia – tankumo.

Pagrindinė tiekiamojo oro filtro paskirtis yra surinkti visas kenksmingas daleles, kurios iš lauko į vidų gali atkeliauti su naujai tiekiamu oru. Tai gali būti  tokios kietosios dalelės kaip dulkės, dūmai, pelenai, druska. Kuo didesniu tankiu tiekiamojo oro filtras pasižymi, tuo smulkesnes daleles jis gali sulaikyti. Dėl šios priežasties ypač tankus filtras pašalins ir tokias daleles, kaip pelėsis, žiedadulkės, bakterijos ir net virusai. Antrasis, šalinamojo oro filtras pasižymi visai kita paskirtimi – jis skirtas surinkti dulkes ir kenksmingas daleles tuo metu, kai rekuperatoriaus filtrai orą šalina iš patalpos.

Kad ir iš kur šios kenksmingos dalelės patektų, jos gali ne tik pažeisti vėdinimo mechanizmą, bet ir plonu sluoksniu nusėsti ant šilumokaičio plokštelių, suformuodamos ištisinį tinko sluoksnį ir tokiu būdu neleisdamos šiltam orui efektyviai pašildyti tiekiamo šalto lauko oro. Tai, žinoma, negrįžtamai sumažins jūsų įrenginio šiluminį efektyvumą, o dulkės, šiluma ir drėgmė taps puikia terpe veistis grybeliui, kuris ilgainiui sukels sveikatos problemų.

Ortakių sistemos įtaka rekuperacinei sistemai

Oro vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis namo inžinerinėmis sistemomis, todėl jos efektyvumui didelės įtakos turi ir kartu naudojama ortakių sistema, kurios teisingas montavimas reikalauja ne mažiau profesionalumo nei rekuperatoriaus montavimas. Pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje.

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

Difuzorių svarba rekuperacinei sistemai

Dažniausiai rekuperatoriaus difuzoriai yra skirstomi pagal atliekamą funkciją: oro šalinimo, oro tiekimo, oro tiekimo-šalinimo, tačiau taip pat skiriasi ir jų montavimo būdas, darantis įtaką ir pačios rekuperacinės sistemos efektyviam veikimui. Vis dėlto ieškant, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savo patalpose, dauguma pardavėjų svarbių rekuperatoriaus difuzorių skirtumų neakcentuoja, rekuperatorinei sistemai pritaikydami bet kokio tipo prietaisus.

Vis dėlto vertėtų žinoti, jog, pavyzdžiui, vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas bei pačios sistemos efektyvumas priklauso ne tik nuo techninių rekuperatoriaus parametrų, bet ir nuo vėdinimo sistemoje naudojamų difuzorių, o tiksliau – jų tvirtinimo būdų. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų įrengimo srityje užtikriname, jog rekuperatoriaus garsas bus didesnis tada, kai difuzorius bus priglaistomas.


Ne vienerius metus specializuojamės vėdinimo sistemų įrengime bei atliekame tokius darbus, kaip profesionalus rekuperatoriaus montavimas, todėl galime pasiūlyti efektyvų sprendimą kiekvienai patalpai – nuo vėdinimo sistemos projekto iki įrengimo darbų. Tik konkrečiam pastatui parinkta, profesionaliai suprojektuota bei įrengta vėdinimo sistema leis užtikrinti iš tiesų komfortabilią gyvenimo ir darbo aplinką. Todėl, jei jus domina rekuperatoriaus montavimas ar kiti, su vėdinimo sistemomis susiję klausimai, siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai.

X