Rekuperatoriaus naudojimas vasarą: kodėl tai būtina?

Nors apie rekuperacinės sistemos privalumus dažniausiai esame įpratę kalbėti žiemos kontekste, rekuperatoriaus naudojimas vasarą – neatsiejamas nuo kokybiško ir švaraus patalpų oro užtikrinimo mažomis energijos sąnaudomis. Nors ankščiau lauko oro užterštumas sulaukdavo gerokai daugiau dėmesio nei oro užterštumas patalpose, pastaraisiais metais atlikti tyrimai paskatino šiam klausimui skirti gerokai daugiau dėmesio. Jų rezultatai parodė, jog dažnu atveju žalingų teršalų koncentracija patalpose gali būti ne tik lygi lauko teršalų koncentracijai, bet ir gerokai ją lenkti, todėl stipriai išaugo bendras patalpų vėdinimo poreikis tiek žiemos, tiek vasaros laikotarpiu, kurį galima užtikrinti tik naudojant rekuperacinę sistemą.

Kokie yra pagrindiniai rekuperacinės sistemos privalumai?

Ne retai susiduriame su situacija, kai rekuperatoriaus naudojimas vasarą klientams neatrodo ypač prasmingas, nes pagrindiniu ir praktiškai vieninteliu rekuperatoriaus privalumu jie laiko šilumogrąžos funkciją. Tačiau, prieš nusprendžiant, ar vertėtų įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą savo namuose, reikėtų įvertinti visus jos teikiamus privalumus.

rekuperatoriaus naudojimas vasarą

Visų pirma, rekuperacinė sistema – tai sistema, išsprendžianti sandaraus namo vėdinimo problemas, kurios ypač būdingos naujiems, aukštu sandarumu pasižymintiems pastatams. Mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, vis labiau skatinant atsinaujinančių elektros energijos šaltinių naudojimą, nuo 2021 metų naujai statomiems namams įsigaliojo ir nauji reikalavimai. Nuo šiol visi naujai statomi pastatai Lietuvoje privalo atitikti a++ klasės reikalavimus. Šie pokyčiai naujų pastatų savininkus verčia gerokai persvarstyti ne tik energijos gavybą, ypatingai dideliu sandarumu pasižymintiems namams praktiškai būtinu sprendimu tampa patalpų orą valanti ir reguliariai keičianti rekuperacinė sistema. 

Naujuose reikalavimuose nurodyta, jog a++ klasės pastatai turi ne tik gauti didžiąją dalį energijos gauti iš atsinaujinančių energijos šaltinių, bet ir pasižymėti bent 15 % mažesniais savitaisiais šilumos nuostoliais per atitvaras. Tai reiškia, jog šių atitvarų šiluminės savybės turi būti bent 15 % sandaresnės nei paprastai yra a+ klasės statiniuose, todėl kokybiško patalpų vėdinimo žiemą klausimas, kaip ir efektyvus rekuperatoriaus naudojimas vasarą, tampa dar aktualesnis.

Antras, ne mažiau svarbus rekuperacinės sistemos privalumas – naujo, į patalpas patenkančio oro valymas, kuris yra ypač svarbus ne tik mūsų savijautai bet ir sveikatai. Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų, kurie ilgainiui ypač kenkia mūsų sveikatai.

Specialistų teigimu, ypatingą dėmesį reikėtų skirti kalbant apie vonios ir virtuvės patalpų vėdinimą, nes vonioje dažniausiai kaupiasi drėgmė, o virtuvėje laikosi ruošiamo maisto kvapas. Nors kitos namų patalpos dažniausiai nereikalauja staigaus ir intensyvaus vėdinimo, natūrali ir nuolatinė oro cirkuliacija jose yra būtina. Specialistų vertinimu, dėl netinkamai vėdinamų patalpų, didelės drėgmės gali ne tik atsirasti pelėsis, tačiau ir deformuotis medinės konstrukcijos ar jų elementai, pavyzdžiui, pradėti klibėti parketlentės. Kokybiško vėdinimo klausimas yra ypač aktualus ir naujakuriams, kai naujai pastatyto namo sienose ar grindyse yra likę nemažai drėgmės, kurią būtina pašalinti prieš pradedant apdailos darbus. 

Oro filtrų svarba rekuperacinei sistemai

Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatoriaus naudojimas vasarą yra ypač svarbus dėl aplinkoje suaktyvėjusių žiedadulkių ir oro taršos dalelių, vertėtų akcentuoti ypatingą rekuperatorių filtrų svarbą, kurie yra tiesiogiai atsakingi už profesionalų patalpų oro išvalymą. Vėdinimo sistemai ištraukiant ir išpučiant orą per specialius filtrus, šie sulaiko daleles, kurių neturėtų būti ore, tokiu būdu užtikrinant aukštą patalpų oro kokybę. Kiek toks filtras orą išvalo, tiesiogiai priklauso nuo jo specifikos. Pirminio valymo filtras sulaiko tik vabzdžius, stambias žiedadulkes ar kitus, atitinkamo dydžio objektus, tuo metu smulkus filtras filtruoja mikroskopines žiedadulkes ir dulkių daleles, esančias tiekiamame ore, todėl orą išvalo jau gerokai kokybiškiau. 

Kad ir kokį rekuperatorių įsigytumėte, jame greičiausiai rasite du oro filtrus, kurie turi savo specialią paskirtį – oro tiekimo filtras ir oro šalinimo filtras. Pagrindinė tiekiamojo oro filtro paskirtis yra surinkti visas kenksmingas daleles, kurios iš lauko į vidų gali atkeliauti su naujai tiekiamu oru. Tai gali būti  tokios kietosios dalelės kaip dulkės, dūmai, pelenai, druska. Kuo didesniu tankiu tiekiamojo oro filtras pasižymi, tuo smulkesnes daleles jis gali sulaikyti. Dėl šios priežasties ypač tankus filtras pašalins ir tokias daleles, kaip pelėsis, žiedadulkės, bakterijos ir net virusai. 

Antrasis, šalinamojo oro filtras pasižymi visai kita paskirtimi – jis skirtas surinkti dulkes ir kenksmingas daleles tuo metu, kai rekuperatoriaus filtrai orą šalina iš patalpos. Kad ir iš kur šios kenksmingos dalelės patektų, jos gali ne tik pažeisti vėdinimo mechanizmą, bet ir plonu sluoksniu nusėsti ant šilumokaičio plokštelių, suformuodamos ištisinį tinko sluoksnį ir tokiu būdu neleisdamos šiltam orui efektyviai pašildyti tiekiamo šalto lauko oro. Tai, žinoma, negrįžtamai sumažins jūsų įrenginio šiluminį efektyvumą, o dulkės, šiluma ir drėgmė taps puikia terpe veistis grybeliui, kuris ilgainiui sukels sveikatos problemų. Todėl filtrus būtina reguliariai keisti. Tik tokiu atveju rekuperatoriaus naudojimas vasarą ir žiemą bus efektyvus.

Paul Climos filtrai

Paul Climos 200 filtrų komplektas M5/F7

Remdamiesi ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų įrengimo srityje, savo klientams siūlome tik laiko patikrintus rekuperatoriaus filtrų sprendimus. Vienas tokių – filtrų komplektas Paul Climos 200, atitinkantis EN 779: 2012 ir ISO 16890 standartus. Šios rūšies filtrai pasižymi ypač dideliu efektyvumu ir ilgaamžiškumu, nors yra gaminami patvariame kartono rėme ir lengvai perdirbami. Tam, kad savo namuose užtikrintumėte aukščiausio lygio švarą, vėdinimo įrenginių gamintojai rekomenduoja šio tipo filtrus keisti bent du kartus per metus. Atlikdami užsakymą nepamirškite pasirinkti dydžių ir vėdinimo agregato modelio.

Zehnder filtrai

Zehnder ComfoAir Q filtrų komplektas G4/F7

Sveikata – ypač svarbus geros savijautos faktorius ir pagrindinis mūsų prioritetas savo klientams rekomenduojant vėdinimo įrenginius. Zehnder ComfoAir Q filtrai, efektyviau nei kitų rūšių rekuperatorių filtrai, mažina dulkių patekimą į patalpas ar pačią rekuperacinę sistemą. Šio tipo filtrai gali būti dviejų filtravimo lygių: G4 ir F7. Jie pasižymi ypač dideliu efektyvumu ir ilgaamžiškymu, nors yra gaminami patvariame kartono rėme ir lengvai perdirbami. Tam, kad savo namuose užtikrintumėte aukščiausio lygio švarą, vėdinimo įrenginių gamintojai rekomenduoja šio tipo filtrus keisti bent du kartus per metus. Užsisakydami filtrus nepamirškite pasirinkti dydžių ir vėdinimo agregato modelio.

Nors vienas filtras labiau skirtas saugoti vėdinimo sistemai, kitas – jūsų sveikatai, profesionali abiejų tipų filtrų priežiūra yra ypač svarbi, nes profesionali patalpų vėdinimo sistema iš tiesų švarų namų orą gales užtikrinti tada, kai bus tinkamai prižiūrima.  Filtrų keitimo intervalas dažniausiai priklauso nuo aplinkos ore esančios dalelių koncentracijos. Rekomenduojama filtrus keisti kiekvieną pavasarį ir rudenį arba ne rečiau kaip kartą per metus. Tik tokiu atveju rekuperatoriaus naudojimas vasarą ir žiemą bus efektyvus.

Energijos taupymas ne tik šildant

Nors kalbant apie rekuperatoriaus energijos taupymą dažniausiai mintyse turimas žiemos sezonas, kai šildymo metu aukštos kokybės rekuperatorius gali sugrąžinti net iki 95% šilumos, išmetamos su šalinamu oru, reikėtų nepamiršti, jog rekuperatorius energiją taupo ir vasaros sezonu, palaikydamas maloniai vėsią namų temperatūrą. Todėl, pasirinkus profesionalų vėdinimo įrenginį su BYPASS funkcija, o nakties metu temperatūrai lauke nukritus žemiau vidaus, rekuperatorius vėsins patalpas lauko oru, tokiu būdu nenaudojant papildomos energijos oro vėsinimui.

apvedimo sklendė Zehnder

Įvairių sensorių pagalba moduliuojama apvedimo sklendė Zehnder ComfoAir Q sistemose leidžia parinkti komfortiškiausią galimą tiekiamo oro temperatūrą vasaros metu. ComfoAir Q modelio By-Pass‘o principas skiriasi nuo kitų įrenginių, nes čia naudojamas linijinis By-Pass‘o tipas. Svarbu, jog tokiu būdu sutaupoma vietos įrenginyje ir galima integruoti didesnį šilumokaitį.

išskirtinai efektyvūs naujos kartos ventiliatoriai

Dar vienas papildomas, tačiau elektros energijos taupymui ne mažiau įtakos turintis privalumas – moderniose ComfoAir Q vėdinimo sistemose montuojami galingi ir išskirtinai efektyvūs naujos kartos ventiliatoriai. Jie pasižymi galimybe generuoti daugiau galios, naudojant mažiau elektros energijos.

Nors siekiant užtikrinti rekuperacinės sistemos naudą ir efektą, būtina atsižvelgti į daugelį svarbių parametrų, tokių kaip efektyvumas ar ekonomiškumas, taip pat rekomenduojame nepamiršti įvertinti ir rekuperatoriaus veikimo garso. Nors moderniose Zehnder ComfoAir Q vėdinimo sistemose įrengti dideli ventiliatoriai, tačiau jų galia yra fiksuota pagal rekuperatoriaus parametrus, tokiu būdu siekiant neviršyti garso lygio ir išlaikyti ilgaamžiškumą.

ypač tikslūs sensoriai Zehnder

Paskutinis, tačiau ne mažiau įtakos elektros energijos taupymui turintis privalumas – ypač tikslūs sensoriai Zehnder ComfoAir Q įrenginiuose, leidžiantys labai detaliai apskaičiuoti ir kontroliuoti rekuperatoriaus darbą kiekvieną sekundę – tiek žiemą, tiek vasarą pasiekiant aukščiausią efektyvumą ir komfortą. Patys rekuperatoriai yra išmanūs, bet tuo pačiu ir labai paprastai valdomi – tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle. 

Svarbu nepamiršti, jog nustačius rekuperatorių pirmąjį kartą, jo papildomai reguliuoti nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai namuose susirenka didesnė žmonių kompanija arba išvykstate atostogų.

Kodėl svarbu rekuperatorių pritaikyti konkrečioms patalpoms?

Kad ir kokią vėdinimo sistemą išsirinktumėte, svarbu akcentuoti, jog norint užtikrinti maksimaliai efektyvų ir kokybišką patalpų vėdinimą, ji privalo būti pritaikyta konkrečioms patalpoms. Rengiant projektą būtinai vertinami patalpų dydžiai, techniniai duomenys, tokie kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės, galinčios lemti tai, kaip efektyviai veiks oro vėdinimo sistema. Ne mažiau renkantis tinkamą rekuperatorių svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo, klimato zona ir paties pastato geografinė padėtis.

Dėl šios priežasties, kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant ypač rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais, kurie, remdamiesi savo ilgamete patirtimi, padės išsirinkti jums labiausiai tinkančią ir dideliu efektyvumu pasižyminčią oro vėdinimo sistemą. Tik tokiu atveju rekuperatoriaus naudojimas vasarą ir žiemą bus efektyvus.

Ieškote vėdinimo įrangos sprendimo konkrečioms patalpoms? Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimų sistemų klausimais. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintoją Zehnder, todėl galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Mūsų komandoje dirba tik ilgametę patirtį vėdinimo sistemų projektavime ir įrengime turintys, savo sritį puikiai išmanantys, vieninteliai Lietuvoje sertifikuoti Zehnder įrangos specialistai, todėl projektavimo bei montavimo darbus mūsų įmonė atlieka profesionaliai ir greitai.

Jaučiame atsakomybę už tai, ką darome, todėl visiems savo darbams suteikiame 5 metų garantija – nesvarbu, ar pas mus įsigijote rekuperatorių, ar jums įrengėme visa vėdinimo sistemą.  Kreipkitės į mūsų įmonę dar šiandien! Pritaikydami visą sukauptą patirtį ir žinias, padėsime jums priimti tinkamiausią sprendimą.

X