Rekuperatoriai, vėdinimo sistemos - VENTEK

Rekuperatoriaus naudojimas žiemą: koks rekuperatorius patikimiausias?

Rūpindamiesi švariu savo namų oru su daugiausiai problemų lyg tyčia susiduriame žiemą. Nusprendus pataupyti ir namuose neįsirengti rekuperacinės sistemos, nuolatinis patalpų vėdinimas, o vėliau – šildymas, žiemą ne tik stipriai išaugina suvartojamą elektros energiją, bet ir gerokai sumažina patalpų drėgmę. Tam, kad drėgmės lygis namuose būtų pakankamas – vėdinti ir šildyti reikia nuolat, o tai nėra efektyvus energijos naudojimas. Vis dėlto jei namuose nusprendėte įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą, rekuperatoriaus naudojimas žiemą taip pat ne visuomet gali būti toks sklandus, kaip norėtųsi. Dėl šios priežasties nusprendėme su jumis pasidalinti esminėmis problemomis, kurios gali kilti žiemą, pasirinkus konkrečios rūšies rekuperatorių savo namams. Esant šiandienos pastatų energetinio efektyvumo A++ reikalavimams vienareikšmiškai laimi rekuperatoriai su entalpiniais, priešpriešinių srautų šilumokaičiais.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriaus naudojimas žiemą

Greičiausiai daugiausiai galimybių įvairiomis klimato sąlygomis kol kas suteikianti rekuperatorių rūšis – priešpriešinių srautų rekuperatoriai. Jie dar skirstomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV). Pagrindinis šios rūšies prietaisų privalumas žiemą – jie gali veikti esant iki -30 ºC temperatūrai, todėl įsirengus vėdinimo sistemą su priešpriešinių srautų rekuperatoriais, praktiškai apsidraudžiama nuo bet kokių, temperatūros sukeliamų problemų. Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, kuris, dėl gana šiltų žiemų Lietuvoje, dažniausiai net ir neįsijungia per visus metus. Dėl šios priežasties vėdinimo sistemai su tokio tipo rekuperatoriumi nėra reikalingas papildomas oro pašildymas, nes, priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir lauko temperatūrai esant -30 °C.

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija (iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Šis entalpinis rekuperatorius yra tikras flagmanas savo klasėje – jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose. Pasirinkus šį sprendimą, efektyvus rekuperatoriaus naudojimas žiemą bus visiškai įmanomas.

Lyginant su kitų tipų rekuperatoriais, priešpriešinių srautų rekuperacinės sistemos pasižymi bene paprasčiausiu veikimu: šilumokaityje tarp plokštelių oras teka priešpriešiniais srautas (kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas lauko oras). Šiluma šiuo atveju keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito, todėl į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą, tokiu būdu užtikrinant maksimalų prietaiso efektyvumą. Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 93% šilumos.

Rekuperatoriaus naudojimas žiemą: Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojamas priešpriešinių srovių entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose. Pasirinkus šį sprendimą, efektyvus rekuperatoriaus naudojimas žiemą bus visiškai įmanomas.

Ne mažesnis priešpriešinių srautų rekuperatorių, pasižyminčių entalpijos funkcija, privalumas – optimalios drėgmės patalpose užtikrinimas. Vėsesnio klimato šalyse būdingu ilgu šildymo periodu oras patalpose ypač dažnai tampa per sausas, todėl į pagalbą pasitelkiami papildomi oro drėkinimo prietaisai, kurie atneša ir papildomas elektros energijos sąnaudas. Tačiau pasirinkus priešpriešinių srautų rekuperatorių su galimybe grąžinti iki 78% drėgmės, jo naudojimas žiemą gyvenamosiose ar darbo patalpose užtikrins visapusišką komfortą.  Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Svarbu paminėti ir tai, jog ši membranos struktūra taip pat užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą.

Rotacinio rekuperatoriaus naudojimas žiemą

Nors rotaciniai rekuperatoriai savo efektyvumu gerokai lenkia vėdinimo sistemas su su seno tipo plokšteliniais šilumokaičiais, tačiau jie taip pat nerekomenduojami klimato zonose, kurioms būdingos ypač šaltos žiemos. Šio tipo rekuperatoriai gali užšalti ir lauko temperatūrai pasiekus -15-20 ºC stabdo darbą. Nors rotacinis rekuperatorius turi integruotą elektrinį  šildytuvą, jo paskirtis yra ne apsaugoti prietaisą nuo užšalimo, o užtikrinti, kad jums pageidaujant pūsti šiltesnį orą, tai būtų atlikta be vargo.

Vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą.

Svarbu akcentuoti, jog šią vėdinimo sistemą mūsų krašte, kuriam, su retomis išimtimis, žiemą nėra būdinga ypač žema temperatūra, naudoti galima. Temperatūrai laikantis iki -15 ºC, pačios vėdinimo sistemos tikrai nereikės stabdyti privalomam atitirpinimui, nes joje įrengtas rekuperatorius pats mažins savo greitį, tokiu būdu neleidžiant užšalti šilumokaičiui. Nors dėl šios savybės šiek tiek gali nukentėti įrenginio efektyvumas, rotaciniai rekuperatoriai pasižymi gana vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, todėl energijos sąnaudos žiemos metu neišaugs ypač daug. Vis dėlto norint užtikrinti komfortišką vėdinimą ir šaltuoju metų laiku, jums greičiausiai bus reikalingas papildomas kanalinis oro šildytuvas. Lauko temperatūrai krintant žemiau 0 ºC, rekuperatoriaus grąžinamo oro temperatūra skiriasi maždaug 7 laipsniais, todėl patalpos be šio papildomo prietaiso gali būti per daug atvėsinamos.

Vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais taip gali grąžinti santykinai mažą procentą oro drėgmės – iki 50%. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus, o šiems atsidūrus padavimo pusėje – vandens lašeliai išgaruoja į naujai patalpoms tiekiamą orą. Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir dalį drėgmės. Šios rūšies rekuperatoriai dėl savo šilumokaičio tipo taip pat maišo kvapus (maisto gaminimo, skalbimo ar sanitarinių patalpų).

Plokštelinio rekuperatoriaus naudojimas žiemą

Nors vėdinimo sistema su plokšteliniu rekuperatoriumi yra žinoma, kaip tinkanti praktiškai bet kokio tipo patalpoms, jos naudojimas šaltesnio klimato zonose gali sukelti didelių problemų. Pagrindinė to priežastis – lauko temperatūrai pasiekus -10 ºC, plokšteliniai rekuperatoriai ypač dažnai užšąla, tokiu būdu sutrikdydami visą vėdinimo sistemos veiklą. Todėl, renkantis rekuperatorių savo būstui, labai svarbu nesupainioti teorinio jo efektyvumo su realiu. 

Rekuperatoriaus naudojimas žiemą

Pavyzdžiui, iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad plokštelinis rekuperatorius turės kur kas didesnį efektyvumą, tačiau derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog, remiantis teorija, tas efektyvumas bus pasiektas, veikiant mažesniu srautu, net kai lauko temperatūra bus žemiau -20 ºC. Kaip jau minėjome prieš tai, praktikoje prie šios lauko temperatūros plokšteliniai rekuperatoriai gana dažnai užšąla, todėl veikti išvis negali, taigi, galiausiai gauname tai, jog plokštelinis rekuperatorius ne tik nedžiugins dideliu efektyvumu, bet iš lauko ateinantį orą dar ir teks pašildyti naudojant šildytuvą. Šiuo atveju ne tokiu efektyviu iš pirmo žvilgsnio galinčiame pasirodyti rotaciniame rekuperatoriuje, veikimo efektyvumas išlieka pastovus nepaisant lauko temperatūros.

Pagrindinis vėdinimo sistemos su plokšteliniu rekuperatoriumi išskirtinumas – dviejų oro srovių atskyrimas – prietaiso viduje, tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. 

Plokštelinio rekuperatoriaus technologija laikoma pasenusia ir gana retai rekomenduojama dėl to, nes šis prietaisas, lyginant su kitais, pasižymi ganėtinai žemu efektyvumu. Vėdinimo metu jis pakartotinai gali panaudoti tik iki 60% energijos, o tai neleidžia sumažinti elektros energijos sąnaudų tiek, kiek šiuo metu leidžia dauguma kitų tipų rekuperacinių sistemų

Plokšteliniai rekuperatoriai mūsų regionui taip pat nėra ypač tinkami dėl to, kad neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris ypač svarbus šaltuoju metų laiku, kai patalpos yra šildomos. Dėl šios priežasties, norint palaikyti optimalią patalpų drėgmę, gali reikėti naudoti papildomus drėkintuvus, o tai taip pat išaugins ir elektros sąnaudas.

Papildomos rekuperacinių sistemų problemos žiemą

Gyvendami klimato zonoje, kurioje žiemos šaltukas spusteli tik labai išskirtiniais atvejais, rečiau susiduriame su ypač žemos temperatūros sukeliamomis rekuperacinių sistemų problemomis. Vis dėlto, šalta temperatūra gali ne tik sustabdyti rekuperacinės sistemos veikimą šiai užšalus ar sumažinti įprastą jos efektyvumą. Ne retais atvejais pasitaiko ir situacijų, kai rekuperatoriai, kurie negražina drėgmes arba gražina jos labai mažai (rotaciniai) pradeda kauptis kondensatą ant įrenginio korpuso ir prasideda varvėjimas. Šilumos regeneravimo ventiliatorius taip pat gali užšalti, o tuomet šerdyje drėgmė gali kondensuotis ant šaltos, nelaidžios membranos. 

Šios problemos dažniausiai sprendžiamos sistemoje įvedant drenažą ir kondensato liniją, susikaupusiam vandeniui pašalinti. Dar vienas sprendimas – šią šalinimo liniją galima suprojektuoti taip, kad kondensatas būtų greitai pašalintas. Bene labiausiai rekomenduojamas sprendimas yra kondensato šalinimo liniją nuvesti į kanalizacijos vamzdį, nes tokiu būdu kondensatas nepateks į šaltą temperatūrą ir jo linijos galas neužšals. Tiesa, šiam darbui rekomenduojame netaupyti ir rinktis aukštos kvalifikacijos santechniką.

Geriausias sprendimas – individualiai parinktas rekuperatorius

Norint užsitikrinti, kad jūsų gyvenamosiose patalpose įrengta oro vėdinimo sistema veiks maksimaliai efektyviai nepaisant besikeičiančių klimato sąlygų, ją projektuoti rekomenduojame kartu su specialistais, kurie galės pasiūlyti geriausią spendimą konkrečiam atvejui. Profesionali vėdinimo sistema turėtų būti projektuojama atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis (rengiant projektą būtinai vertinami patalpų dydžiai, techniniai duomenys, tokie kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės, galinčios lemti tai, kaip efektyviai veiks oro vėdinimo sistema). Projektuojant sistemą, o ypač – renkantis rekuperatorių, ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į patalpų panaudą, regionui būdingą klimatą bei pastato geografinę padėtį. 

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder, galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi, padėsime išsirinkti jums labiausiai tinkančią ir dideliu efektyvumu pasižyminčią oro vėdinimo sistemą, kuri puikiai atitiks jūsų ir jūsų šeimos poreikius bet kuriuo metų laiku.

X