Rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas: ką būtina žinoti?

Mūsų šalyje, kaip ir visoje Europoje, stipriai išaugus energetinio efektyvumo reikalavimams, naujos statybos pastatai tapo sandaresni nei bet kada anksčiau, todėl, norint užtikrinti aukštos kokybės nuolatinį patalpų vėdinimą, rekuperacinės sistemos tapo neatsiejama namo dalimi. Tiesa, tam, kad jos veiktų išties efektyviai, ne mažiau svarbiu nei gero rekuperatoriaus pasirinkimas tapo rekuperatoiaus ortakių sistemos išvedžiojimas. Todėl šiame straipsnyje apžvelgiame esminius dalykus, kuriuos būtina žinoti norint užtikrinti, jog rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas bus atliktas profesionaliai, o patalpų vėdinimo rezultatu bei mažomis elektros sąnaudomis džiaugsitės bet kuriuo metų laiku.

Kaip veikia rekuperatoriaus ortakių sistema?

Rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas
Rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, naujos statybos namuose kartu su rekuperatoriumi įrengiamos profesionalios ortakių sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą. Jų veikimo principas – ypač paprastas: specialių ortakių pagalba iš patalpų yra ištraukiamas jau panaudotas, užterštas oras, kai į vidų tuo pat metu per kitus ortakius įleidžiamas naujas. Pagrindinį darbą šiame procese atlieka – ortakiais orą varinėja specialūs kolektoriai.

Taigi, pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau pašildytas oras, kuris vėliau yra tolygiai paskirstomas po visas pastato erdves. Dėl šios priežastis rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas yra ypač svarbus atliekant kokybiškos vėdinimo sistemos namuose įrengimą.

Kaip užtikrinti, kad rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas bus atliktas teisingai?

Kiekvienas namas yra unikalus ir pasižymi tam tikrais specifiniais reikalavimais, todėl svarbu akcentuoti tai, kad pats rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas jame turėtų būti atliktas pagal individualiai namui paruoštą projektą. Vis dėlto, remiantis praktika, paduodamo ir ištraukiamo oro ortakių skaičius daugumoje namų dažniausiai sutampa, o per vieną ortakį projektuojamas maksimalus oro kiekis yra 27 m3/h

Kalbant apie įprasto dydžio miegamojo erdvę, skaičiuojama, jog vienam žmogui yra reikalingas vienas paduodamojo oro ortakis (ne difuzorius), todėl vaikų kambariuose dažniausiai išvedama po vieną ortakį, suaugusiųjų miegamajame – po du. Kalbant apie pagrindinę namų patalpą – svetainę, ortakių poreikis čia labiausiai priklauso nuo realios patalpų panaudos ir svetainės kvadratūros, tačiau dažniausiai tokioje patalpoje įrengiami 3 arba 4 oro padavimui skirti ortakiai.

Svarbu paminėti ir tai, jog oras reguliariai turi keistis ir pagalbinėse patalpose, tokiose, kaip tambūras, virtuvės zona, vonios, koridorius ar net speciali patalpa spintai, todėl jose taip pat įrengiami oro ištraukimo prietaisai.

Kokią ortakių sistemą rinktis?

Viena svarbiausių savybių, kuriomis privalo pasižymėti profesionalios oro vėdinimo sistemos – jos turėtų veikti taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Todėl, tai galėtų būti esminiu kriterijumi renkantis ne tik rekuperacinę sistemą, bet ir ortakių sistemą.

Nors egzistuoja daugybė oro paskirstymo sistemų rūšių, dažniausiai pritaikomų pagal individualaus pastato techninius duomenis ir klientų pageidavimus, rinkoje šiuo metu itin didele paklausa pasižymi įvairaus ploto patalpų vėdinimui naudojama lanksti ortakių sistema. Tokia sistema susideda iš dviejų pagrindinių kolektorių, į kuriuos sueina oro šalinimo ir oro tiekimo ortakiai. 

Visų pirma, lanksti ortakių sistema priskiriama centralizuotos rūšies ventiliacijai, todėl, priešingai nei įsirengus decentralizuotą sistemą, visose pastato patalpose oro tiekimas ir šalinimas užtikrinamas centriniu oro paskirstymo įrenginiu ir viena ortakių sistema. Dėl šios priežasties centralizuota oro paskirstymo sistema gali generuoti gerokai didesnius oro srautus, ji veikia tyliau ir gali užtikrinti didesnę šilumos grąžą, kuri tampa itin reikšminga kalbant apie energijos sąnaudas žiemą.

Žinome, kad renkantis vėdinimo sistemą jos užimama vieta klientams dažniausiai yra labai svarbi, o ypač tais atvejais, kai patalpos, kuriose šią planuojama montuoti, yra sąlyginai mažos. Todėl svarbu paminėti, jog lanksti ortakių sistema pasižymi galimybe montuojamus ortakius išlankstyti, o, lyginant su kitomis vėdinimo sistemomis, užima gerokai mažiau vietos, kas leidžia sutaupyti ne mažai namo lubų aukščio bet kokio dydžio patalpose.

Šio tipo ortakių sistema taip pat gali atlaikyti gana dideles apkrovas, todėl gali būti montuojama ir po lubomis arba grindimis, dažnai lanksti ortakių sistema į grindis netgi įbetonuojama, tokiu būdu apskritai nekeičiant patalpų erdvės. Aukštesnės kokybės plastikinius ortakius taip pat galima įleisti į perdangos liejinio, grindinio šildymo betono ar išorinį pastato šiltinimo sluoksnį. Šią sistemą taip pat gerokai lengviau sumontuoti, montavimo darbai užtrunka trumpiau, o visa tai turi ne mažai įtakos ir galutinei sistemos kainai.


Lanksti ortakių sistema Zehnder Comfosystems

Šiuo metu vienas populiariausių pasirinkimų yra Zehnder Comfosystems oro paskirstymo sistema, pasižyminti itin aukšta veikimo kokybe. Tai kompleksinis gyvenamųjų pastatų oro paskirstymo sistemos sprendimas, kuris nedidelėmis energijos sąnaudomis ir montavimo išlaidomis užtikrins higienišką mikroklimatą bet kokio tipo pastate. 

Rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas

Pagrindiniai Zehnder Comfosystems privalumai:

  • oro paskirstymo ortakių antistatinis ir higieninis vidinis paviršius
  • originalūs ir geriausios kokybės lankstūs plastiko ortakiai („Zehnder Flat 51“ – „Das Original“)
  • Vieno gamintojo kompleksinė sistema (nuo įrangos iki difuzorių) užtikrina mažesnę montavimo ir projektavimo riziką
  • Visą vėdinimo sistemą galima paslėpti konstrukcijose (betono liejiniuose, grindų šildymo izoliacijoje, fasadų ar stogo šiltinimo medžiagoje, sienų konstrukcijose)
  • Sistema yra sertifikuota ir kontroliuojama SKZ ir Vokietijos higienos instituto
  • Sistemą sudaro oro paskirstymo kolektoriai, difuzorių pajungimo dėžė ir oro tiekimo / išmetimo izoliuoti vamzdžiai. Dažniausiai gaminami trijų pagrindinių matmenų lankstūs plastikiniai ortakiai: 75 mm ir 90 mm skersmens apvalūs ortakiai ir 51×138 mm plokšti ortakiai.
  • Daugiau oro paskirstymo sistemos sprendimų rasite paspaudę ant nuorodos.

Ortakių rūšys: kokius ortakius rinktis?

Ne mažesnis lanksčios ortakių sistemos privalumas yra tai, jog šios sistemos atveju galima pasirinkti norimą ortakių rūšį. Tai reiškia, jog oro paskirstymo sistemą taip pat galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius.

Visų pirma, renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje. 

Taigi, norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

Metaliniai ortakiai Plastikiniai ortakiai
šiek tiek pigesnikaina šiek tiek didesnė
mažiau sandarūssistema yra labai sandari
montavimas reikalauja erdvėssumontavus užima daug mažiau lubų aukščio
sudėtingesnis montavimas, ribotas lankstumasmontavimo darbai vyksta greičiau, neribotas lankstumas
oro kiekio pralaidumas didesnisribotas oro pralaidumas
vidus padengtas padengtas lipnia antikorozine mase,
idealus paviršius rinktis dulkėms
vidus yra antistatinis, todėl nesirenka dulkės
Metalinių ir plastikinių ortakių palyginimas

Žvelgiant į bendrą situaciją, šiandien bene populiariausiu pasirinkimu šių dienų klientų tarpe galima laikyti 75 mm diametro lanksčius plastikinius ortakius, tačiau projektuojant vėdinimo sistemą konkrečioms patalpoms galima riktis ir 50 mm, 90 mm ar ovalius 132×52 mm vėdinimui skirtus ortakius. Geriausia kaina šiuo metu taip pat pasižymi būtent 75 mm lankstūs ortakiai, nes jų ir jų komponentų pasiūla šiuo metu rinkoje taip pat yra didžiausia.  

Tiesa, renkantis ortakių plotį svarbu žinoti, jog kuo didesnio diametro ortakius ketinate rinktis, tuo daugiau oro per vieną ortakį oro paskirstymo sistema galės tiekti. Vis dėlto didesnių ortakių pasirinkimas reiškia ir tai, jog įrenginėjant vėdinimo sistemą gali tekti šiek tiek sumažinti patį lubų aukštį, o nusprendus įsirengti mažesnio diametro ortakius, jų reikės išvedžioti daugiau. Dėl šios priežasties sprendimą, kokie ortakiai bus tinkamiausi jūsų vėdinimo sistemai, rekomenduojame patikėti savo sritį išmanantiems specialistams.

Difuzorių svarba vėdinimo sistemoje

Iš pirmo žvilgsnio ne pačia svarbiausia dalimi vėdinimo sistemoje galintys pasirodyti rekuperatoriaus difuzoriai atlieka vieną svarbiausių funkcijų – užtikrinti efektyvų švaraus oro paskirstymą ir panaudoto oro surinkimą įvairios paskirties patalpose. Dažniausiai rekuperatoriaus difuzoriai yra skirstomi pagal atliekamą funkciją: oro šalinimo, oro tiekimo, oro tiekimo-šalinimo, tačiau taip pat skiriasi ir jų montavimo būdas.

Oro šalinimo ir tiekimo difuzoriai pasižymi aeodinaminiu oro srauto reguliavimu ir yra montuojami pritaikant specialų rėmą arba tiesiai į ortakį. Pavyzdžiui, lubiniai sūkuriniai difuzoriai, kurie pasižymi aukštu indukcijos lygiu – skirti aukštų patalpų oro kaitai, todėl juos galima naudoti patalpose, kurių lūbų aukštis siekia iki 4 metrų. Ne rečiau naudojami plyšiniai difuzoriai išsiskiria tuo, jog šių nėra galimybės montuoti ant įtempiamų lubų, nes pastarieji yra montuojami kartu su pajungimo dėže, o tai reikalauja papildomos vietos.

Nors dauguma pardavėjų svarbių rekuperatoriaus difuzorių skirtumų neakcentuoja, rekuperatorinei sistemai pritaikydami bet kokio tipo prietaisus, tačiau taip pat vertėtų žinoti, jog vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas bei pačios sistemos efektyvumas priklauso ne tik nuo techninių rekuperatoriaus parametrų. Tam ypač svarbus ir vėdinimo sistemoje naudojamų difuzorių tvirtinimo būdas – vėdinimo sistemos veikimo garsas bus didesnis tada, kai difuzorius bus priglaistomas. Kad ir kokius difuzorius savo namų vėdinimo sistemai nuspręsite pasirinkti, vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog vienas difuzorius gali tureti iki 3 ortakių, bet daugiau 2 nerekomenduojama, nes pasirinkus mažiau našų difuzoriu atsiranda garsas.

Rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas: mūsų pasiūlymas

Gyvenimas priverstinai vėdinamoje patalpoje yra ne tik gerokai komfortiškesnis, savo namuose įsirengus tokią vėdinimo sistemą šaltuoju metų laiku sutaupoma bent penktadalis šilumos. Tačiau tam, kad vėdinimo sistemos pagalba pasiektumėte iš tiesų efektyvių rezultatų, rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas taip pat turi būti atliktas tinkamai ir pagal individualiam pastatui paruoštą projektą.

Norime pabrėžti, jog kiekvienam mūsų objektui yra ruošiamas projektas, kuris mūsų klientams nieko papildomai nekainuoja. Jei šią paslaugą užsako ne mūsų klientai, jos kaina siekia 100 EUR + PVM. Nusprendus pasinaudoti mūsų specialistų paslaugomis ir tokius darbus, kaip rekuperatoriaus ortakių išvedžiojimas, patikėti Ventek komandai, pritaikome nuolaidą, siekiančią projekto kainą.

Vėdinimo sistemose specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl tokie darbai, kaip kokybiško rekuperatoriaus parinkimas bei profesionalus rekuperatoriaus ortakių montavimas – mūsų kasdienybė. Galime suteikti profesionalią konsultaciją tiek apie vėdinimo sistemas išmanantiems, tiek visiškai šioje srityje naujiems klientams. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintoją Zehnder taip pat galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės vėdinimo sistemų įrenginius iš pirmų rankų.