Rekuperatoriaus pasirinkimas: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Laikais, kai oro užterštumo problema nuolat auga, o patalpose praleidžiame didžiąją dalį savo laiko, nuolat atidaryti namų langai toli gražu negali užtikrinti nei pakankamos oro patalpų kaitos, nei oro, kuriuo nuolat kvėpuojame, kokybės. Remiantis mokslininkų atliktais tyrimais, tam, kad patalpų oras būtų pakankamai švarus ir atitiktų visus, mūsų sveikatai būtinus reikalavimus, jis privalo keistis ne rečiau nei vieną kartą per tris valandas, o tai gali užtikrinti tik profesionalios vėdinimo sistemos.

Vis dėlto išsirinkti tokią sistemą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: tam reikia įvertinti ne tik patalpų panaudą, plotą, techninius duomenis, bet ir pačios vėdinimo sistemos privalumus bei trūkumus. Todėl tam, kad rekuperatoriaus pasirinkimas jums netaptų tikru galvos skausmu, šiame straipsnyje nusprendėme apžvelgti pagrindinius rekuperacinės sistemos kriterijus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

Kokios rūšies rekuperatorių pasirinkti?

rekuperatoriaus pasirinkimas

Vos pradėjus domėtis rekuperacinėmis sistemomis nesunku pastebėti, jog egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę oro kaitą bet kokiose patalpose. Tačiau, nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, jos taip pat pasižymi svarbiais skirtumais, kurie gali nulemti tai, koks bus jūsų rekuperatoriaus pasirinkimas.

Vėdinimo sistemose dažniausiai montuojamos trys pagrindinės šilumokaičių rūšys:

1. Plokšteliniai rekuperatoriai

Vėdinimo sistema, kurioje įmontuotas šio tipo rekuperatorius, veikia ypač paprastai – tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. Vis dėlto ši technologija jau laikoma gana pasenusia, todėl, ekspertų nuomone, tai neturėtų būti pirmasis jūsų rekuperatoriaus pasirinkimas. Specialistų teigimu, plokštelinis rekuperatorius lyginant su kitais yra žemesnio efektyvumo – vėdinimo metu gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos. Tai pat plokšteliniai rekuperatoriai nėra ypač tinkami mūsų regionui, nes neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris ypač svarbus šaltuoju metų laiku, kai patalpos yra šildomos.

2. Rotaciniai rekuperatoriai

Nors šie šilumokaičiai taip pat toli gražu nėra naujiena vėdinimo sistemų rinkoje, priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, jie gali veikti prie itin žemos temperatūros – jų atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra. Dėl šios priežasties, pasirinkus šio tipo šilumokaitį savo namams, pačios vėdinimo sistemos nereikės stabdyti privalomam atitirpinimui šaltą žiemą, nes rotacinis rekuperatorius pats mažins savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis, tačiau svarbu žinoti, jog dėl šios priežasties sumažės ir pačios vėdinimo sistemos efektyvumas. 

Vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, jos taip pat dalinai grąžina oro drėgmę (iki 50%). Šio tipo vėdinimo sistemų, kaip ir sistemų su plokšteliniais rekuperatoriais, veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą.

Vis dėlto renkantis vėdinimo sistemą su rotaciniu rekuperatoriumi svarbu žinoti, kad norint užtikrinti komfortišką vėdinimą ir šaltuoju periodu, bus reikalingas papildomas kanalinis oro šildytuvas. Taip yra todėl, nes lauko temperatūrai nukritus žemiau 0,  rotacinio rekuperatoriaus grąžinamo oro temperatūra gali būti net 5-7 °C žemesnė, o tokiu būdu patalpos bus per daug atvėsinamos.

3. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai

Profesionalios vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais yra bene dažniausiai rekuperatoriaus pasirinkimas, kurį rekomenduoja vėdinimo sistemų specialistai. Taip yra todėl, nes priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai gali būti ir su entalpijos (drėgmės grąžinimo) funkcija, į patalpas grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės, kuri gaunama iš šalinamo oro. Atsižvelgiant į tai, kad vėsesnio klimato šalims šildymo periodu sausas patalpų oras – ypač būdingas,  įsirengus rekuperatorių su drėgmės grąžinimu ši problema visiškai pašalinama. 

Ypač svarbu paminėti ir tai, jog vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir 78% drėgmės (ERV tipo šilumokaičiai su entalpija). Vėdinimo sistemai su tokio tipo rekuperatoriumi nėra reikalingas papildomas oro pašildymas. Priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus. 

Šios rūšies rekuperatoriai taip pat pasižymi bene paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių oras teka priešpriešiniais srautas. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi, į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Oro paskirstymo sistemos svarba rekuperacinei sistemai

Įsirenginėjant profesionalią vėdinimo sistemą savo būste, galima rinktis ne vieną oro paskirstymo sistemų variantą, tačiau visos jos skirstomos į centralizuotas ir decentralizuotas. Antrasis sistemų variantas yra dažniausiai naudojamas renovuojamų pastatų atveju, nes vėdinimo įrenginiai šiuo atveju yra įrengiami visuose kambariuose, kas, lyginant su  centralizuotomis sistemomis, nėra labai praktiška. Decentralizuotos sistemos pasižymi ir mažesniais oro srautais bei ribotomis montavimo galimybėmis.

Kalbant apie centralizuotas sistemas, bene dažniausiu pasirinkimu šiuo metu galima įvardinti lanksčias ortakių sistemas, kurios, lyginant su decentralizuotomis sistemomis, gali generuoti gerokai didesnius oro srautus, veikia tyliau ir gali užtikrinti didesnę šilumos grąžą, kuri tampa itin reikšminga kalbant apie energijos sąnaudas žiemą. 

Tokią sistemą galima įsirengti naudojant tradicinius metalinius (cinkuotos skardos) arba sandarius ir ypač higieniškus plastikinius ortakius. Tiesa, renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o  valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. Atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi ir kitais, gana reikšmingais trūkumais – sąlyginai žemu sandarumu ir prastesne garso izoliacija, plastikiniai ortakiai tampa vis paklausesni vėdinimo sistemų rinkoje. 

Lanksti ortakių sistema taip pat ypač dažnai lyginama su plienine ortakių sistema, kurią ši lenkia ne tik anksčiau minėtais privalumais, bet ir didesniu higieniškumu. Ši sistema savaime pasižymi antistatiniu paviršiumi, todėl jos vėdinimo sistemoje nesikaupia įvairūs nešvarumai ir dulkės, o tai turi didelę įtaką į patalpas patenkančio oro kokybei. Lanksti ortakių sistema taip pat užima gerokai mažiau vietos, kas leidžia sutaupyti ne mažai lubų aukščio.

Plieniniai ortakiai Lankstūs ortakiai
šiek tiek pigesnikaina šiek tiek didesnė
mažiau sandarūssistema yra labai sandari
montavimas reikalauja erdvėssumontavus užima daug mažiau lubų aukščio
sudėtingesnis montavimas, ribotas lankstumasmontavimo darbai vyksta greičiau, neribotas lankstumas
oro kiekio pralaidumas didesnisribotas oro pralaidumas
vidus yra antistatinis, todėl nesirenka dulkės
Plieninių ir lanksčių ortakių palyginimas

Rekuperacinės sistemos veikimo garsas

Egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę oro kaitą. Tačiau, nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, jos taip pat pasižymi tam tikrais skirtumais, vienas iš jų – vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas, kuris tampa ypač svarbus vėdinimo sistemą naudojant nuolat.

Taigi, norintiems įsigyti kokybišką, tyliai veikiančią rekuperacinę sistemą, visų pirma, rekomenduojame atkreipti dėmesį į šilumogrąžos ir drėgmės grąžinimo parametrus, kurie leis susidaryti pirmąjį įspūdį apie pačios vėdinimo sistemos kokybę bei būsimas energijos sąnaudas.

Antras, ne mažiau rekuperatoriaus skleidžiamam garsui įtakos turintis faktorius – vieta, kurioje šis įrenginys bus įmontuotas. Rekuperatorius įsigijusiems savo klientams rekomenduojame, esant galimybei, šiuos prietaisus įsirengti atskiroje patalpoje. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui. Turint galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, rekuperatoriaus pasirinkimas taps kiek lengvesnis, nes galėsite mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis, ir daugiau dėmesio skirti jo funkcionalumo ir naudingumo parametrams, tokiems kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės.

Rekuperatoriaus pasirinkimas: į ką svarbiausia atkreipti dėmesį?

Kaina

Nors renkantis vėdinimo sistemą dažnai girdime, kad gera vėdinimo sistema brangiai kainuoja, vertėtų nepamiršti, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema gerokai mažina šildymo išlaidas. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau. 

Techniniai parametrai

Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos ir didelį procentą drėgmės, todėl renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms iš tiesų rekomenduojame dėmesį atkreipti į aukštą šilumogrąžą bei drėgmės grąžinimo funkciją. Pastaroji informacija dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.

Veikimo garsas

Dar vienas, tačiau nuolatiniam vėdinimo sistemos naudojimui ypač svarbus dalykas – jos veikimo garsas, nors renkantis vėdinimo sistemą daugiau dėmesio dažniausiai skiriama tokioms savybėms, kaip ekonomiškumas, didelis vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Sistemos valdymo galimybės

Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. 

Tinkamumas jūsų patalpoms

Paskutinis svarbus aspektas – tam, kad patalpų vėdinimas būtų maksimaliai efektyvus, pati vėdinimo sistema turi būti pritaikyta konkrečiam pastatui. Dėl šios priežasties, kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais. Profesionalią vėdinimo sistemą renkant konkrečiam pastatui, privaloma ne tik įvertinti esmines pastato konstrukcijas bei techninius pastato duomenis, svarbu atsižvelgti ir į patalpose gyvenančiu ar dirbančių žmonių skaičių, veiklos pobūdį bei įvairias aplinkos ypatybes. 


Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu, kurios dėka, rekuperatoriaus pasirinkimas taps ypač lengvu sprendimu. Atstovaudami vokiškų rekuperatorių gamintoją Zehnder galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Susisiekite dar šiandien.

X