Rekuperatoriaus reikalavimai: 4 dalykai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Stipriai išaugus profesionalių vėdinimo sistemų paklausai, rinkoje siūloma ne mažai rekuperatorių, galinčių atlikti tas pačias patalpų oro valymo ir vėdinimo funkcijas. Vis dėlto, ne visos iš šių sistemų pasižymi vienodu efektyvumu bei galimybe į patalpas grąžinti didelį kiekį šilumos bei drėgmės. Laikais, kai rekuperatoriaus reikalavimai kyla kartu su mūsų kasdieniais poreikiais, išsirinkti savo būstui tinkamą prietaisą nėra paprasta. Todėl dalinamės 4 svarbiais faktoriais, kurie padės rasti tinkamiausią vėdinimo sistemą savo būstui.

1. Rekuperatoriaus efektyvumas

Rekuperatoriaus reikalavimai: į ką atkreipti dėmesį?
Rekuperatoriaus reikalavimai: į ką atkreipti dėmesį?

Bene pagrindinės priežastys, kodėl savo būste nusprendžiama įsirengti rekuperacinę sistemą – efektyvaus patalpų vėdinimo ir elektros energijos taupymo šildymo sezono metu poreikis. Vis dėlto, pradėję dairytis rekuperatoriaus savo būstui, klientai ne retai pasimeta geruose pasiūlymuose ir rekuperatoriaus efektyvumo klausimas tampa antraeiliu prioritetu.

Remdamiesi ilgamete patirtimi savo klientams nuolat primename, kad tik iš tiesų kokybiškas ir ne pigiausias rekuperacinės sistemos variantas namuose gali suteikti realios naudos. Tik profesionali vėdinimo sistema garantuoja, jog reguliariai keičiamas namų oras yra išvalomas kokybiškai, o šildymo metu, su jau panaudotu oru išmetama šiluma, yra grąžinama į patalpas tokiu būdu taupant šildymo kaštus.

Gerokai daugiau dėmesio rekuperatoriaus efektyvumo klausimui skirti privertė nuo 2021 metų naujai statomiems A++pastatams įsigalioję energetinio efektyvumo reikalavimai, stipriai susiaurinę aukščiausio efektyvumo rekuperatoriams priskiriamų prietaisų sąrašą. Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, jog po to, kai padidėjo rekuperatoriaus reikalavimai, ne maža dalis gamintojų, norėdami padidinti savo prietaisų efektyvumą, sumažino jų galingumą. Todėl raginame neapsigauti tarp modėlio pavadinimo ir paduodamo oro kiekio, kuris dažnai neatitinka realybės.

Kaip nurodyta naujuose reikalavimuose A++ klasės pastatams, nuo šiol bent pusė naujai statomų namų elektros sąnaudų ne tik privalo būti iš savaime atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip vėjas, saulė, vanduo ar biokuras. Tokio tipo pastatuose privalu užtikrinti ir kokybišką patalpų vėdinimą, kurį gali garantuoti tik 80+ efektyvumu pasižyminčios rekuperacinės sistemos, o tai reiškia jo rekuperatoriaus reikalavimai taip pat stipriai išaugo.

2. Galimybė grąžinti drėgmę

Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių, drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Būtent dėl šios priežasties renkantis vėdinimo sistemą savo namams rekomenduojame atkreipti dėmesį, ar ši pasižymi drėgmės grąžinimo funkcija.

Laikotarpiu, kai namuose praleidžiame didžiąją dalį savo laiko, patalpų oro kokybė tampa kaip niekada svarbi. Jei mažesnę ar didesnę oro temperatūrą dar galime toleruoti, nesubalansuota oro drėgmė teikia ypač didelį diskomfortą užsiimat bet kokia veikla. Per sausas ar per drėgnas oras ne tik trukdo kokybiškai pailsėti, jis turi didelę įtaką kasdienei mūsų savijautai bei produktyvumui. Remiantis specialistų rekomendacijomis, optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų, todėl atsakyti į klausimą, ar jūsų namuose drėgmės lygis yra tinkamas, nesunkiai padės įsigytas specialus, patalpų drėgmei matuoti skirtas prietaisas.

Šiuo metu ypač populiarūs priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai yra su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš jau panaudoto oro. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą. Todėl aukštos kokybės sistemos pasižymi galimybe grąžinti iki 98% energijos ir iki 73% drėgmės, o joms nėra reikalingas ir papildomas oro pašildymas.

3. Rekuperatoriaus inovatyvumas

Renkantis oro vėdinimo sistemą savo būstui, dėmesį rekomenduojame atkreipti ne tik į pagrindinius sistemos rodiklius, bet ir bendrą jos sandarą, kuri lemia prietaiso savybes bei patvarumą

Pavyzdžiui, tik vėdinimo sistemoje sumontuoti, kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei. Pačią oro paskirstymo sistemą taip pat galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis ortakius svarbu žinoti, jog metalo paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikas, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis, o valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių. 

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

Iš pirmo žvilgsnio ne itin svarbiais vėdinimo sistemoje galintys pasirodyti rekuperatoriaus difuzoriai, atlieka vieną svarbiausių funkcijų – užtikrina efektyvų švaraus oro paskirstymą ir panaudoto oro surinkimą įvairios paskirties patalpose. Oro šalinimo ir tiekimo difuzoriai dažniausiai pasižymi aeodinaminiu oro srauto reguliavimu ir yra montuojami pritaikant specialų rėmą arba tiesiai į ortakį. Ne rečiau naudojami plyšiniai difuzoriai išsiskiria tuo, jog šių nėra galimybės montuoti ant įtempiamų lubų, nes pastarieji yra montuojami kartu su pajungimo dėže, o tai reikalauja papildomos vietos.

Vis dėlto ieškant, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savi patalpose, dauguma pardavėjų svarbių rekuperatoriaus difuzorių skirtumų neakcentuoja, rekuperatorinei sistemai pritaikydami bet kokio tipo prietaisus, tačiau vertėtų žinoti, jog įtakos sistemos veikimo kokybei jie taip pat turi. Vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas bei pačios sistemos efektyvumas priklauso ir nuo vėdinimo sistemoje naudojamų difuzorių tvirtinimo būdų, pavyzdžiui, rekuperatoriaus garsas bus didesnis tada, kai difuzorius bus priglaistomas.

4. Rekuperacinės sistemos pritaikymas jūsų patalpoms

Kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais, kurie, remdamiesi savo ilgamete patirtimi, gerai įvertins visus niuansus ir padės jums priimti tinkamiausią sprendimą.

Siekiat užtikrinti, jog jūsų patalpose įrengta oro vėdinimo sistema veiks maksimaliai efektyviai, ji turėtų būti projektuojama atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis –  rengiant projektą būtinai vertinami patalpų dydžiai, techniniai duomenys, tokie kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės, galinčios lemti tai, kaip efektyviai veiks oro vėdinimo sistema. Ne mažiau renkantis tinkamą rekuperatorių svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo, klimato zona ir paties pastato geografinė padėtis.

Remiantis specialistų rekomendacijomis, patalpose oras turėtų pasikeisti bent vieną kartą per 3 val., o vėdinimo įrengino našumas turi būti lygus bent vėdinamų patalpų tūriui. Vis dėlto, statybos techninio reglamento A komforto klasė nurodo, kad net mažame bute, turinčiame tik vieną kambarį bei virtuvės ir vonios patalpas, per valandą turi pasikeisti mažiausiai 90 m3 oro. Atsižvelgiant į šias rekomendacijas nesunku apskaičiuoti, kiek ir kokio galingumo rekuperatorių reikės jūsų būste.

Tiesa, ne visi reikiamą šviežio oro kiekį skaičiuoja pagal būsto plotą, svarbu atsižvelgti ir į patalpų panaudą bei tai, kiek žmonių naudojasi patalpomis. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės. 

Rekuperatoriai Zehnder

Jau ne vienerius metus esame profesionalių vėdinimo sistemų Zehnder oficialūs atstovai, todėl galime pasiūlyti aukščiausios kokybės rekuperatorius iš pirmų rankų. Šie prietaisai ne tik atitinka visus, naujų A++ klasės pastatų vėdinimo sistemoms taikomus 80+ efektyvumo ir energijos grąžinimo reikalavimus. Jie taip pat pasižymi svarbiomis naujovėmis, leidžiančiomis juos išskirti iš kitų, vėdinimo sistemų rinkoje siūlomų įrenginių.

Zehnder ComfoAir filtrai

Naujos kartos filtrai

Sveikata, tai vienas svarbiausių geros savijautos faktorių, kuriam reikėtų skirti daugiausiai dėmesio. Tokie ligų simptomai, kaip dažnas čiaudėjimas, varvanti nosis, ašarojančios akys ar net kūno patinimas dažnai byloja apie galimą alergiją dulkėms, pelėsiui ar kitiems nešvarumams. Dėl šios priežasties gaminant rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q naudojami naujo tipo filtrai, kurie dar efektyviau mažina dulkių patekimą į patalpas ar patį entalpinį rekuperatorių. Jie gali būti dviejų filtravimo lygių:  G4 ir F7. Inovatyvi rekuperatoriaus sistema visada praneš, kada šiuos filtrus reikia išvalyti ar keisti.

Zehnder ComfoAir ventiliatoriai

Išskirtinai efektyvūs ventiliatoriai

Moderniose ComfoAir Q vėdinimo sistemose montuojami galingi ir išskirtinai efektyvūs ventiliatoriai generuoja daugiau galios, naudojant mažiau elektros energijos. Nors siekiant užtikrinti rekuperacinės sistemos naudą ir efektą, būtina atsižvelgti į daugelį svarbių parametrų, tokių kaip efektyvumas ar ekonomiškumas, rekomenduojame nepamiršti įvertinti ir rekuperatoriaus veikimo garso. Nors moderniose Zehnder ComfoAir Q vėdinimo sistemose įrengti dideli ventiliatoriai, tačiau jų galia yra fiksuota pagal rekuperatoriaus parametrus, tokiu būdu siekiant neviršyti garso lygio ir išlaikyti ilgaamžiškumą.

Zehnder ComfoAir šilumokaitis

Unikalus deimanto formos šilumokaitis

Profesionalios Zehnder ComfoAir Q vėdinimo sistemos pasižymi unikalaus dizaino, specialiai joms sukurtais šilumokaičiais, kurių dydis rekodinis tokios galios rekuperatoriui. Tai daro įtaką itin aukštam efektyvumui ir mažesniam oro pasipriešinimui. Šilumogrąžos paviršius šiame šilumokaityje siekia net 38 m.

Zehnder ComfoAir tenas

Adaptyvus tenas

Kaip ir dauguma Zehnder ComfoAir Q komponentų, vėdinimo sistemose naudojami elektriniai šildytuvai – taip pat analogų rinkoje neturintis gaminys. Dėka didelio paviršiaus ploto ir patentuotų delta formos aliuminio korio kanalų, oras sušildomas visas ir tolygiai – tam sunaudojant minimalų kiekį elektros energijos. Šis šildytuvas legvai sumontuojamas net po rekuperatoriaus paleidimo, todėl taps puikiu sprendimu net ir tiems, kurie jau spėjo savo namuose įsirengti rekuperacinę sistemą.

Zehnder ComfoAir sklendė

Moduliuojama apvedimo sklendė

Įvairių sensorių pagalba moduliuojama apvedimo sklendė Zehnder ComfoAir Q sistemose leidžia parinkti komfortiškiausią galimą tiekiamo oro temperatūrą vasaros metu. ComfoAir Q modelio By-Pass‘o principas skiriasi nuo kitų įrenginių, nes čia naudojamas linijinis By-Pass‘o tipas. Svarbu, jog tokiu būdu sutaupoma vietos įrenginyje ir galima integruoti didesnį šilumokaitį.

Zehnder ComfoAir sensoriai

Ypač tikslūs sensoriai

Zehnder ComfoAir Q įrenginiai gali pasigirti didele, labai tikslių, sensorių įvairove. Temperatūros, drėgmės ir slėgių sensoriai tiksliai skaičiuoja ir kontroliuoja rekuperatoriaus darbą kiekvieną sekundę ir visa tai daroma tam, kad būtų galima pasiekti aukščiausią efektyvumą ir komfortą.

Ieškote vėdinimo įrangos sprendimo konkrečioms patalpoms? Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime pasiūlyti profesionalią konsultaciją vėdinimų sistemų klausimais. Esame oficialūs profesionalių vėdinimo įrenginių ir jų priedų gamintojų atstovai Lietuvoje, todėl galime pasiūlyti efektyviausius ir patikimiausius prietaisus iš pirmų rankų. Kreipkitės į mūsų įmonę dar šiandien! Pritaikydami visą sukauptą patirtį ir žinias, padėsime jums priimti tinkamiausią sprendimą.

X