Rekuperatoriaus veikimo principas: ką verta žinoti renkantis rekuperatorių?

Ne pakankamai švarus oras namuose, kuriuose šiais laikais praleidžiame ypač daug laiko, lemia ne tik prastą mūsų savijautą ir produktyvumą. Atlikti tyrimai rodo, jog jautresniems žmonėms dėl šios priežasties ne retai išsivysto ir įvairūs kvėpavimo takų sutrikimai, kuriuos bandoma gydyti vaistais, nepašalinant ligų simptomus sukeliančios priežasties. 

Vis dėlto išspręsti šią problemą ir išsirinkti rekuperacinę sistemą, kuri veiktų efektyviai bei pasirūpintų iš tiesų kokybišku namų oru – nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Specialistų teigimu, renkantis rekuperacinę sistemą savo būstui, būtina įvertinti ne tik patalpų panaudą, plotą, techninius duomenis, ypač svarbiu šiuo atveju tampa rekuperatoriaus veikimo principas, nuo kurio iš esmės priklauso ir pagrindiniai vėdinimo sistemos privalumai bei trūkumai. Būtent juos, kartu su rekuperacinių sistemų rūšimis, ir nusprendėme apžvelgti šiame straipsnyje.

1. Plokšteliniai rekuperatoriai

Plokštelinio rekuperatoriaus veikimo principas

Bene paprasčiausiu veikimu pasižymintis plokštelinis rekuperatorius gana pasenusia technologija laikomas vien dėl palyginti mažo veikimo efektyvumo – vėdinimo metu jis gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos, todėl šiais laikais vėdinimo sistemose yra montuojamas ypač retai. Šiame prietaise tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, kai šiluma keliauja per plokšteles, tačiau į patalpą patenkantis naujas oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. 

Vertėtų paminėti ir tai, kad plokšteliniai rekuperatoriai nėra tinkami mūsų regionui, nes neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris patalpas šaltuoju metų laiku nuolat šildant yra ypač svarbus.

2. Rotaciniai rekuperatoriai

Rotacinio rekuperatoriaus veikimo principas nuo plokštelinio rekuperatoriaus skiriasi tuo, jog šio atveju iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Taigi, per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą. 

Rotacinio rekuperatoriaus veikimo principas

Vis dėlto vėdinimo sistemų profesionalai šio tipo rekuperatoriaus nėra linkę rekomenduoti kaip pirmo, aukštą patalpų vėdinimo efektyvumą galinčio garantuoti šilumokaičio. Vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais pasižymi tik vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80% šalinamo oro šilumos energijos. Vis dėlto verta paminėti tai, kad šio rekuperatoriaus veikimo principas paties patalpų vėdinimo proceso metu leidžia į jas grąžinti ir dalį su panaudotu patalpų oru pašalinamos drėgmės (iki 50%), o ši funkcija tampa itin dideliu privalumu regionuose, kur šildymo sezonas trunka ypač ilgai. 

Prieš savo patalpų vėdinimui renkantis sistemą su rotaciniu rekuperatoriumi vertėtų žinoti ir tai, kad norint su šiuo prietaisu užtikrinti komfortišką vėdinimą šaltuoju periodu, papildomai bus reikalingas kanalinis oro šildytuvas. Taip yra todėl, nes lauko temperatūrai nukritus žemiau 0,  rotacinio rekuperatoriaus grąžinamo oro temperatūra gali būti net 5-7 °C žemesnė, o tokiu būdu patalpos bus per daug atvėsinamos, todėl privalo būti ne tik vėdinamos, bet ir papildomai šildomos.

Nors šie šilumokaičiai taip pat toli gražu nėra naujiena vėdinimo sistemų rinkoje, priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, rotaciniai rekuperatoriai gali veikti prie itin žemos temperatūros – jų atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra. Dėl šios priežasties, pasirinkus šio tipo šilumokaitį savo namams, pačios vėdinimo sistemos nereikės stabdyti privalomam atitirpinimui šaltą žiemą, nes rotacinis rekuperatorius pats mažins savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis, tačiau dėl šios priežasties sumažės pačios vėdinimo sistemos efektyvumas. 

3. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai

Bandanti išsiaiškinti, kuris rekuperatoriaus veikimo principas galėtų būtų efektyviausias jūsų patalpose, greičiausiai prieisite prie išvados, jog šiuo metu rinkoje efektyviausiu laikomas priešpriešinių srautų rekuperatorius, galintis grąžinti iki 93% šilumos energijos ir 78% drėgmės. Šios rūšies rekuperatoriai taip pat pasižymi itin paprastu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių oras teka priešpriešiniais srautas. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Net šilumai keliauja per plokšteles, paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriaus veikimo principas

Itin svarbus šio tipo rekuperatorių privalumas – galima  entalpijos (drėgmės grąžinimo) funkcija, kuri leidžia į patalpas grąžinti ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės, kuri iškeliauja kartu su šalinamu oru. Remiantis specialistų rekomendacijomis, optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų. 

Atsakyti į klausimą, ar jūsų namuose drėgmės lygis yra tinkamas, nesunkiai padės įsigytas specialus, patalpų drėgmei matuoti skirtas prietaisas.  Kad namuose oras yra per sausas, nesunkiai suprasite ir labiau atkreipdami dėmesį į kasdien pasitaikančias situacijas. Pavyzdžiui, pirmasis ženklas, kad namuose esančiame ore trūksta drėgmės, galėtų būti dažni statiniai elektros krūviai, kuriuos pajaučiate liesdamiesi prie įvairių paviršių. Drėgmės trūkumą galite pastebėti ir atidžiau apžiūrėję baldus iš medžio drožlės plokščių ar dažytus paviršius, nes įvairūs jų įtrūkimai taip pat rodo sumažėjusią oro drėgmę. Ne mažiau aiškus signalas yra ir neįprastai sausėjanti mūsų pačių oda.

Zehnder rekuperatoriaus veikimo principas

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija (iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Šis entalpinis rekuperatorius yra tikras flagmanas savo klasėje – jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba, todėl svarstantiems, kokią rekuperacinę sistemą įsirengti savo namuose, rekuperatoriaus be entalpijos funkcijos rinktis nerekomenduojame. Kitu atveju nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršys naudą, nes tik šilumogrąžos funkciją turintis rekuperatorius dažniausiai teikia ne tik šiltesnį, bet ir sausesnį orą. Atsižvelgiant į tai, kad vėsesnio klimato šalims šildymo periodu sausas patalpų oras – ypač būdingas,  įsirengus rekuperatorių su drėgmės grąžinimu ši problema visiškai pašalinama. 

rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojamas priešpriešinių srovių entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Svarbu paminėti ir tai, kad vėdinimo sistemai su entalpijos funkcija pasižyminčiu rekuperatoriumi nėra reikalingas ir papildomas oro pašildymas. Priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus. 

Ar verta rinktis brangesnį rekuperatorių?

Nors ieškant, koks rekuperatorius galėtų būti tinkamiausias jūsų patalpoms, ne retai išgirsite, jog iš tiesų gera vėdinimo sistema kainuoja ne pigiai, prieš priimant galutinį sprendimą reikėtų nepamiršti, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema gerokai mažina ir šildymo išlaidas. Pavyzdžiui, nors nors mūsų rekomenduojamas priešpriešinių srautų rekuperatorius su entalpijos funkcija kainuos brangiau nei rotacinis, jų elektros sąnaudos šaltuoju metų laiku taip pat skirsis ženkliai.

Mūsų skaičiavimais, patalpų, kuriose įrengtas priešpriešinių srautų rekuperatorius, 2021 metų sausio mėnesio elektros energijos sąnaudos siekė 9 eurus, o patalpų, kuriose įrengtas rotacinis rekuperatorius – net 60 eurų. Abiem atvejais patalpų oras buvo šildomas iki 16 laipsnių. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau.

Plokštelinis rekuperatoriusRotacinis rekuperatoriusPriešpriešinių srautų rekuperatorius
Rekuperatoriaus veikimo principasTarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, kai šiluma keliauja per plokšteles, tačiau į patalpą patenkantis naujas oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Šilumokaityje tarp plokštelių oras teka priešpriešiniais srautais. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito.
Rekuperatoriaus šilumogrąžaŠio rekuperatoriaus veikimo principas leidžia sugrąžinti iki 60% šilumos energijos.Šio rekuperatoriaus veikimo principas leidžia sugrąžinti iki 80% šilumos energijos.Šio rekuperatoriaus veikimo principas leidžia sugrąžinti iki 93% šilumos energijos.
Drėgmės grąžinimo funkcijaNėra.Gali sugrąžinti iki 50% drėgmės.Gali sugrąžinti iki 78% drėgmės.
Pagrindiniai privalumaiPasižymi žemiausia kaina lyginant su kitais rekuperatorių tipais.Mažina šildymo išlaidas.Ženkliai mažina šildymo išlaidas, vienodai efektyviai veikia tiek šiltuoju, tiek šaltuoju sezonu.
Pasižymi ypač paprastu veikimo principu.Neužšąla, todėl šio prietaiso nereikia stabdyti privalomam atitirpinimui šaltą žiemą.Patalpose palaiko optimalią oro drėgmę be papildomos drėkintuvų pagalbos.
Pagrindiniai trūkumaiŠaltuoju sezonu ypač sumažėja rekuperatoriaus efektyvumas, jį gali tekti stabdyti dėl užšalimo pavojaus.Šaltuoju sezonu ypač sumažėja rekuperatoriaus efektyvumas.
Žiemą gali užšalti, todėl reikia stabdyti privalomam atitirpinimui.Grąžina 5-7 °C šaltesnį orą, todėl patalpas gali reikti šildyti papildomai.
Rekuperatorių tipų palyginimas

Ilgus metus specializuojamės vėdinimo sistemų projektavimo ir įrengimo srityse, todėl siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai! Jos metu, pritaikydami visą sukauptą patirtį ir žinias, galėsime pasiūlyti profesionalų vėdinimo sprendimą jūsų patalpoms bei nuosekliai aptarti jūsų būsimą projektą. Esame oficialūs vėdinimo įrenginių gamintojo Zehnder atstovai Lietuvoje, o mūsų komandoje dirba tik ilgametę patirtį vėdinimo sistemų projektavime ir įrengime turintys, savo sritį puikiai išmanantys, vieninteliai Lietuvoje sertifikuoti Zehnder įrangos specialistai, todėl galime ne tik rekomenduoti, bet ir įrengti efektyviausius vokiškus rekuperatorius jūsų patalpose.

X