rekuperatorių rūšys

Rekuperatorių rušys: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Jau kurį laiką sparčiai augant vėdinimo sistemų poreikiams, didėja ir rekuperacinių sistemų pasiūla. Nors ne visos rekuperatorių rūšys pasižymi vienodu populiarumu, pasirenkami vėdinimo sistemų tipai labiausiai priklauso nuo individualių naujakurių poreikių. Tiesa, ne retai sulaukiame klientų klausimų, kokios rekuperatorių rūšys galėtų būti verčiausios dėmesio, todėl pasidalinti patarimais, padėsiančiais išsirinkti tinkamiausią rekuperatorių savo būstui, nusprendėme šiame straipsnyje.

Rekuperatorių rūšys

Rekuperacinės sistemos skirstomos į 3 pagrindines rūšis, kurios pasižymi savitais privalumais ir trūkumais: plokštelinius rekuperatorius, rotacinius rekuperatorius ir priešpriešinių srautų rekuperatorius. Nors dalis jų jau laikomos mažiau populiariomis vien dėl šiek tiek pasenusios technologijos, vis dar pasitaiko atvejų, kai klientai jas nusprendžia rinktis efektyviam savo būsto vėdinimui užtikrinti.

Plokšteliniai rekuperatoriai

Tai bene seniausias rekuperacinės sistemos variantas. Nors plokštelinis rekuperatorius tinkamas vis dar yra praktiškai bet kokio tipo patalpoms, vėdinimo sistemų rinkoje šis sprendimas jau laikomas gana pasenusiu, o inovatyvioms rekuperacinėms sistemoms nusileidžia ne vienoje prietaiso efektyvumui svarbioje srityje

Šio tipo vėdinimo sistemos išskirtinumas – dviejų oro srovių atskyrimas.  Vėdinimo sistemos su plokšteliniais rekuperatoriais veikimo principas – ypač paprastas – tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. 

Lyginant su kitais vėdinimo sistemų tipais, plokštelinis rekuperatorius yra gerokai žemesnio efektyvumo – jis vėdinimo metu gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos, o tai – beveik trečdaliu mažiau lyginant su naujomis rekuperacinių sistemų rūšimis. Plokštelinės rekuperatorių sistemos taip pat nėra laikomos ypač tinkamomis mūsų regionui, nes neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris ypač svarbus šaltuoju metų laiku, kai patalpos yra šildomos.

Plokštelinis rekuperatorius ir drėgmės grąžinimas

Nors šildant šaltą patalpų orą rekuperatoriumi jo sausinimas vyksta bet kuriuo atveju, plokštelinio rekuperatoriaus iš patalpų šalinamas šaltas oras atvėsta ypač greitai, todėl ne maža dalis jame esančios drėgmės kondensuojasi savaime. Taigi, atsižvelgiant į tai, kad iš lauko paimtas šaltas oras labai sausas yra jau savaime, galima sakyti, jog plokštelinis rekuperatorius iš patalpoje esančio oro drėgmę tiesiog atima ir orą sausina labiau nei kitos rekuperatorių rūšys.

Renkantis vėdinimo sistemą namams, svarbu žinoti ir tai, kad plokštelinis rekuperatorius neturi drėgmės grąžinimo galimybės. Taip yra todėl, nes iš lauko tiekiamo naujo ir iš patalpų šalinamo jau panaudoto oro srautai nesimaišo. Nors šios rūšies vėdinimo sistemos vis dar ne retai įsirengiamos norint užtikrinti švarų patalpų orą, jos sauso patalpų oro problemos išspręsti nepadeda, todėl norint užtikrinti optimalią patalpų drėgmę, būtina naudoti papildomus drėkintuvus.  

Pavyzdžiui,  jei normaliu oro drėgnumu įvardijama 50-60% drėgmė, o jūsų rekuperatorius tieks 400 m3/h lauko oro, tai siekiant palaikyti optimalų drėgmės lygį kas valandą jūsų gyvenamosiose patalpose papildomai teks išgarinti bent 3,2 litro vandens. Tokiu atveju, jei namuose gyvena 4 žmonės, jie per valandą sugebės iškvėpti maždaug 0.4 litro vandens garų, dar kelias dešimtąsias gramų vandens pridės garavimas iš tokių dalykų, kaip gėlių vazonai ar arbatinukas, tačiau iš kur reikės paimti dar 2.7 litro vandens? Nors galima įsigyti tokius dalykus, kaip didelis akvariumas, dažnai plauti grindis, džiovinti skalbinius patalpose, visa tai ne tik drėkina patalpų orą, bet dažniausiai ir bent 2 ar 3 kartus sumažina paties oro kaitą namuose.

Rotaciniai rekuperatoriai

rotacinis rekuperatorius

Antroji rekuperacinės sistemos rūšis – rotacinis rekuperatorius, kuris, priešingai nei plokštelinis rekuperatorius, gali veikti prie gerokai žemesnės temperatūros, nes jo atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra. Dėl šios priežasties įsirengus vėdinimo sistemą su rotaciniu rekuperatoriumi šaltuoju metų laiku jos stabdyti nereikia, nes rotacinis rekuperatorius pats mažina savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis. Žinoma, dėl šios funkcijos šiek tiek kenčia pats prietaiso efektyvumas. 

Vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras.

*Nuotraukoje pateikiami rotacinio rekuperatoriais rodikliai, be papildomo šildytuvo, prie 3.6 laipsnio.

Lyginant, kaip efektyviai veikia skirtingos rekuperatorių rūšys, galima teigti, jog vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, tačiau jos taip pat dalinai grąžina ir oro drėgmę (iki 50%), o ši savybė tampa dideliu privalumu namuose sprendžiant sauso oro problemą.

Rotacinis rekuperatorius ir drėgmės grąžinimas

Rotacinius rekuperatorius lyginant su plokšteliniais, svarbu paminėti, jog pirmasis variantas jau savaime palaiko didesnę oro drėgmę, nes vėdinant patalpas orą sausina žymiai mažiau nei plokštelinis rekuperatorius. Rotacinio rekuperatoriaus atveju per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą. Kadangi tokiame rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus, tačiau šiems atsidūrus padavimo pusėje, vandens lašeliai išgaruoja į naujai patalpoms tiekiamą orą. Tokiu būdu rotacinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir dalį drėgmės

Šio tipo rekuperatorių galima įsirengti tiek su, tiek be drėgmės grąžinimo funkcijos. Tiesa, atsižvelgiant į tai, kokia svarbi yra tinkama patalpų drėgmė, rekomenduojame rinktis vėdinimo sistemą su entalpijos funkcija. Netinkamas drėgmės lygis namuose lemia ne tik mūsų savijautą ir produktyvumą, jautresniems žmonėms dėl šios priežasties ne retai išsivysto ir įvairūs kvėpavimo takų sutrikimai, kuriuos bandoma gydyti vaistais, nepašalinant ligų simptomus sukeliančios priežasties.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai

Šios rūšies rekuperatoriai pasižymi ne tik didžiausiu efektyvumu, bet ir bene paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių oras teka priešpriešiniais srautas – kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito. Taigi, į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Priešpriešinių srautų rekuperatorius

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir 78% drėgmės (ERV tipo šilumokaičiai su entalpija). Vėdinimo sistemai su tokio tipo rekuperatoriumi, nėra reikalingas papildomas oro pašildymas.

Priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus. 

*Nuotraukoje pateikiami plokštelinio rekuperatoriaus rodikliai, be papildomo teno, prie 2.5 laipsnio. (vidaus temperatūra 22.5 laipsnio)

Priešpriešinių srautų rekuperatorius su drėgmės grąžinimu

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai yra skirtomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV), todėl vėdinimo sistemą galima rinktis atsižvelgiant į savo asmeninius poreikius. Tiesa, praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Vis dėlto svarstantiems, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savo namuose, tokio varianto visiškai nerekomenduojame. Šiuo atveju nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršija naudą, nes tik šilumogrąžos funkciją turintis rekuperatorius dažniausiai teikia ne tik šiltesnį, bet ir sausesnį orą.

Zehnder ComfoAir Q350 ERV(entalpinis) (iki 200m2)

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV(entalpinis) (iki 200m2)

  • Vėdinimo įrenginys su energijos ir drėgmės grąžos funkcija
  • Aukštas šilumogrąžos efektyvumas (iki 98%)
  • Drėgmės grąžinimas ( iki 73%)

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys yra tikras flagmanas savo klasėje. Jis yra ne tik išmanus, bet ir tuo pačiu labai paprastas naudoti. Lengvai montuojamas, tyliai veikiantis, kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis įrenginys taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai yra su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš išleidžiamo oro. Vėsesnio klimato šalims būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas. Pasirinkus vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą.

Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis) (iki 350m2)

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis) (iki 350m2)

  • Vėdinimo įrenginys su energijos ir drėgmės grąžos funkcija
  • Aukštas šilumogrąžos efektyvumas (iki 98%)
  • Drėgmės grąžinimas (iki 73%)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti.

Rekuperatorių rūšys: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Visų pirma, renkantis, kurios rekuperatorių rūšys galėtų būti tinkamiausios jūsų būsto atveju, rekomenduojame nesusigundyti maža rekuperacinės vėdinimo sistemos kaina. Gera vėdinimo sistema negali kainuoti mažai, tačiau vertėtų nepamiršti, kad investavę į kokybę, džiaugsitės ir iš tiesų mažomis šildymo išlaidomis šaltuoju metų laiku. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau.

Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis rekuperatorių savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, taip pat įvertinti drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji rodikliai dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.

Nors tai, ar jums rekuperacinėje sistemoje reikalinga drėgmės grąžinimo funkcija galite nuspręsti individualiai, šio privalumo rekomenduojame neatsisakyti. Pati vėdinimo sistema dėl tokios funkcijos greičiausiai kainuos šiek tiek brangiau, tačiau jos galimybė grąžinti drėgmę leis užtikrinti komfortabilios drėgmės namų orą.

Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei.

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl teikiame profesionalias konsultacijas vėdinimo sistemos įrengimo bei projektavimo jūsų patalpose klausimais. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus Zehnder, siūlome efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų, kurie taps nepakeičiami jūsų kasdienybėje.

X