Rekuperatoriai, vėdinimo sistemos - VENTEK

Rekuperatorius a+/a++ namui: ką būtina žinoti prieš įsigyjant?

Mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, vis labiau skatinant atsinaujinančių elektros energijos šaltinių naudojimą, nuo 2021 metų naujai statomiems namams įsigaliojo ir nauji reikalavimai. Nuo šiol visi naujai statomi pastatai Lietuvoje privalo atitikti a++ klasės reikalavimus. Šie pokyčiai naujų pastatų savininkus verčia gerokai persvarstyti ne tik energijos gavybą, ypatingai dideliu sandarumu pasižymintiems namams praktiškai būtinu sprendimu tampa patalpų orą valanti ir reguliariai keičianti rekuperacinė sistema. Todėl tam, kad galėtumėte pasirinkti vėdinimo sistemų sprendimus, atitinkančius aukšo energetinio efektyvumo reikalavimus, šiame straipsnyje dalinamės svarbia informaciją, kurią būtina žinoti renkantis rekuperatorius a+/a++ namui.

Kuo skiriasi a+ ir a++ namo reikalavimai?

Kad galėtumėte priimti teisingus namų vėdinimo sprendimus, visų pirma, verta gerai suprasti šiais metais įsigaliojusius naujus energetinius reikalavimus statomiems pastatams. Bene pagrindinis dalykas, kuris a++  klasės pastatus skiria nuo a+ klasę atitinkančių pastatų – yra tai, jog bent pusė (gali būti ir daugiau) 2021 metais iškilusio pastato metinių elektros sąnaudų turi būti iš savaime atsinaujinančių energijos šaltinių, tokių kaip vėjas, saulė, vanduo ar biokuras. Dėl šios priežasties, pastato šildymui naudojant tik tokius, jau gana įprastais tapusius energijos šaltinius, kaip dujos, elektra, anglis (ar kitas savaime neatsinaujinantis kuras) be papildomų, savaime atsinaujinančių elektros energijos šaltinių, a++ klasei namo priskirti nepavyks.

Tiesa, čia svarbu akcentuoti, jog pastatui naudojant tik Lietuvos šilumos tinklų tiekiamą energiją, problemų priskiriant jį a++ klasei kilti neturėtų, nes valstybės šilumos tinklai šiuo metu naudoja daugiau atsinaujinančios energijos nei dujų. 

Antras gana reikšmingas skirtumas yra tai, kad a++ klasės pastatai jau turi pasižymėti bent 15 % mažesniais savitaisiais šilumos nuostoliais per atitvaras. Tai reiškia, jog šių atitvarų šiluminės savybės turi būti bent 15 % sandaresnės nei paprastai yra a+ klasės statiniuose. Siekant pastatą priskirti a++ klasės kategorjai, bent 10 % (nei būdinga a+ pastatams) mažesnės turi būti ir norminės šiluminės energijos sąnaudos.

Nuo šiol naujos statybos pastatams, priešingai nei a+ statiniams, taikomas ir pirminės energijos naudojimo apribojimas: nustatomos lubos tiek šildymui sunaudojamai energijai, tiek pirminei sunaudojamai energijai, į kurią įeina energija, naudojama vėdinimui, elektrai, vandens šildymui ir kitoms reikmėms. Dėl šios priežasties, norint, kad pastatas atitiktų a++ klasės energetinius reikalavimus, teks priimti iš tiesų efektyvius šilumos, vėdinimo, vėsinimo, apšvietimo ir kitų būtinųjų funkcijų sprendimus.

Kodėl reikalinga oro vėdinimo sistema?

rekuperatorius a+/ a++ namui

Vis dar ne maža dalis mūsų šalyje stovinčiu pastatų ir gyvenamųjų namų yra vėdinami pačiu paprasčiausiu būdu – reguliariai atidarant langą. Tačiau, svarbu žinoti, jog, nepaisant to, kaip dažnai atidarius langą yra vėdinamos jūsų namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų kambario orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Todėl, siekiant užtikrinti iš tiesų kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą, neprarandant namuose esančios šilumos. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras. Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi kokybiškos vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Tai vienas svarbiausių dalykų, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis profesionalią vėdinimo sistemą savo a++ klasės pastatui. Vėdinimo sistemoje esantis rekuperatorius naują, iš lauko į patalpas patenkantį orą šildo energija, gauta iš jau panaudoto oro, todėl švarus, iš lauko atkeliaujantis oras, visų pirma, pereina filtrus ir šilumokaitį, o tik tuomet patenka į patalpas.

Ar privalomas rekuperatorius a+/a++ namui?

Svarstant, ar įsirengti profesionalią vėdinimo sistemą, reikėtų žinoti, jog rekuperatorius a+/a++ namui nėra privalomas, tačiau, norint pastatą priskirti vienai iš šių naudingumo kategorijų, yra privaloma įsirengti bent kažkokią priverstinę vėdinimo sistemą. Jei dėl tam tikrų priežasčių nenorite savo pastate įsirengti rekuperatoriaus, galite naudoti tokius mechaninius priverstinio vėdinimo elementus, kaip, pavyzdžiui, oro tiekimo ir ištraukimo ventiliatoriai. Vis dėlto rekuperatorius keisti ventiliatoriais nėra sprendimas, kurį galėtume rekomenduoti bet kokios rūšies pastatui mūsų klimatu, nes ventiliatoriuose montuojami elektriniai šildytuvai (be kurių patalpos greitai atšaltų) sunaudoja ypač didelį kiekį elektros energijos. Todėl rekuperatorius a+/a++ namui – bene vienintelis, iš tiesų efektyvus ir patikimas sprendimas, galintis kokybiškai atlikti visas patalpų vėdinimo funkcijas, kartu taupant elektros energijos sąnaudas.

Kokie reikalavimai taikomi įsigyjant rekuperatorius a+/a++ namui?

Pastaraisiais metais sparčiai kylant energetiniams naujai statomų namų reikalavimams, auga ir reikalavimai rekuperacinėms sistemoms, tačiau lyginant a+/a++ klasės pastatus, sandarumo reikalavimai praktiškai nesikeičia. Tiek a+, tiek a++ klasės pastatuose vis dar galima naudoti tas pačias rekuperacines sistemas. Juose įrengta mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija privalo pasižymėti mažiausiai 80 % siekiančiu naudingumu, o ventiliatorių elektrinė galia privalo būti ne didesnė nei 0,45 Wh/m3(šis rodiklis dažniausiai nėra ypač lengvai pasiekiamas). A+ klasei pastatai kartais gali būti priskiriami ir tuo atveju, kai juose įmontuotų rekuperatorių naudingumas siekia ir 75 %, o ventiliatorių elektrinė galia yra 0,55 Wh/m3.

Tiek plokšteliniai, tiek rotaciniai šilumokaičiai pasižymi itin dideliu naudingumo koeficientu, todėl abi šios rekuperatorių rūšys gali būti naudojamos a+/a++ pastatuose, galima ir decentralizuota vėdinimo sistema su keremikiniais šilumokaičiais. Svarbu paminėti ir tai, jog jei a+ klasės pastatuose vis dar galima išsiversti bet rekuperacinės sistemos, a++ pastatuose, dėl ypač aukšto sandarumo lygio, be nuolat veikiančios rekuperacinės vėdinimo sistemos bus jaučiamas šviežio oro trūkumas.

Nusprendus statyti naują namą vertėtų nusiteikti, kad a++ klasės statinys kainuos vidutiniškai 10 – 25  % brangiau nei galėtų kainuoti mažesnei energetinei klasei priskiriamas statinys. Tačiau, tokiam namui pasirinkus iš tiesų tinkamus šildymo bei vėdinimo sprendimus, didesnės investicijos į šį statinį atsipirks vos per 4–8 metus. Maža to, tokio namo vertė nepakitusi išliks kur kas ilgesnį laiką nei to, kuris pasižymi gerokai mažesniu energetiniu efektyvumu, o tai taps dideliu privalumu nekilnojamą turtą vėliau nusprendus parduoti. Vis dėlto, nors gautas a++ klasės sertifikatas yra svarbus dokumentas, tikrąją jo naudą pajusite savo naują statinį eksplotuodami. Tokį pastatą išlaikyti nėra brangu, o jam visa laiką būdingas ypač komfortiškas mikro klimatas. 

Kokius rekuperatorius rinktis rekuperatorius a+/a++ namui?

Ilgus metus besispecializuodami vėdinimo sistemų projektavimo bei įrengimo srityse, galime pasiūlyti jums profesionalią konsultaciją bet kokiu, su rekuperacinėmis sistemomis susijusiu klausimu. Ne tik padėsime išsirinkti tinkamiausius rekuperatorius a+/a++ namui, bet ir pasiūlysime profesionalias šių vėdinimo sistemų įrengimo paslaugas. Esame oficialūs vėdinimo įrenginių gamintojų PAUL ir Zehnder atstovai Lietuvoje, todėl galime pasiūlyti efektyviausius ir patikimiausius vokiškus rekuperatorius iš pirmų rankų. A++ energetinius reikalavimus atitiks ir komfortabilų namų klimatą užtikrins šie mūsų rekomenduojami vėdinimo įrenginiai:

Rekuperatorius a+/a++ namui iki 350 m2

Jei ieškote iš tiesų kokybiško sprendimo didesnėms darbo ar namų patalpoms, rekomenduojame ypač didelį oro srautą generuojantį, vokiškos kokybės rekuperatorių Zehnder ComfoAir Q600 ERV, pasižymintį ne tik šilumogrąžos, bet ir entalpijos funkciją.

Inovatyvaus dizaino įrenginys turi našesnius ir sandaresnius filtrus, leidžiančius orą išfiltruoti itin kruopščiai, o patentuoti, specialios technologijos ventiliatoriai užtikrina, kad prietaisas veiktų itin tyliai. Dėl šios priežasties namuose ar biure vyraujančios ramybės tikrai nereikės atsisakyti dėl švaraus patalpų oro, kaip dažnai nutinka įsirengus pigias rekuperacines sistemas.

Prietaisas pasižymi unikaliu efektyvumu, kuris atitiks visus reikalavimus, būtinus a+/a++ namui: jis gali grąžinti net iki 98% šilumos ir net iki 73% drėgmės. Nepaisant visų išmanių funkcijų, jis pasižymi itin lengvu valdymu – gali būti valdomas valdikliu, kurį rasite ant paties įrenginio, išnešamu pulteliu arba tiesiog mobiliąja programėle.

Rekuperatorius a+/a++ namui iki 260 m2

Jei ieškote vėdinimo sistemos sprendimo mažesnėms patalpoms, galite rinktis išmanųjį Zehnder ComfoAir Q450 ERV, pasižymintį keletu esminių bruožų, kurie savo klasėje jį išskiria iš kitų prietaisų. Itin aukšta, iki 98% siekianti šilumogrąža ir galimybė grąžinti net iki 73% drėgmės – ne vieninteliai prietaiso privalumai. Ypač tylus rekuperatoriaus darbas leidžia užtikrinti aukščiausios kokybės namų orą netrikdant namų ramybės.

Šios rūšies prietaisas pasižymi ypač lengvu valdymu: tai galima daryti naudojant specialų valdiklį ant įrenginio, išnešamą pultelį arba specialiai Zehnder ComfoAir Q450 ERV sukurtą mobilią programėlę. Būtina prisimiti, jog nustačius rekuperatorių pirmąjį kartą, jo papildomai reguliuoti nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai išvykstate atostogų arba namuose susirenka didesnė grupė žmonių.

Tiek Zehnder ComfoAir Q600 ERV, tiek Zehnder ComfoAir Q450 ERV pasižymi inovatyviais sprendimais, kurie leis palaikyti optimalią patalpų drėgmę bei šilumą ir užtikrinti ypač švarų orą, itin mažomis elektros energijos sąnaudomis:

  • Naujos kartos filtrais, kurie leidžia užtikrinti dar didesnį prietaiso efektyvumą, užkertant kelią net ir smulkiausių dulkių patekimui į patalpas ar vėdinimo įrenginį;
  • Vėdinimo sistemose montuojamais, galingais ventiliatoriais, generuojančiais daugiau galios, tačiau naudojančiais mažiau energijos;
  • Jų unikaliame, deimanto formos šilumokaityje šilumogrąžos paviršius siekia net 38 m2, o tai lemia itin aukštą prietaisų efektyvumą;
  • Oras prietaisuose, dėka didelio paviršiaus ploto ir patentuotų delta formos aliuminio korio kanalų, yra sušildomas visas ir tolygiai – tam sunaudojant minimalų kiekį elektros energijos;
  • Moduliuojama apvedimo sklendė Zehnder ComfoAir Q sistemose leidžia parinkti komfortiškiausią galimą tiekiamo oro temperatūrą vasaros metu.

Patarimai, įsirenginėjantiems rekuperatorius a+/a++ namui

Įrengiant rekuperatorius a+/a++ namui svarbu žinoti, kad oras turi būti tiekiamas į kiekvieną namo patalpą bei ištraukiamas kiekvienoje namo patalpoje. Vedžiojant rekuperacinės sistemos ortakius taip pat  vertėtų atkreipti dėmesį į lubų aukštį. Jei pirmame aukšte atstumas nuo lubų iki perdangos siekia bent 2,7 m, to turėtų pakakti ne tik išvedžioti ortakius, bet ir sumontuoti nuleidžiamas lubas. 

Svetainėje ir didesnėse erdvėse ortakius rekomenduojame vedžioti palei sienas, centre paliekant lubas iki perdangos, o patalpų šonuose lubas nuleidžiant, nes tokiu būdu galėsite ortakius paslėpti. Taip pat nesijaus ir aukščio trūkumo bei bus galima paslėpti LED apšvietimą ant suformuotos palangės, toje vietoje, kur nusileis lubos. Jei nei vienas iš išvardintų variantų jums neatrodo priimtinas, taip pat galima dar statybų metų bent 10 – 20 cm pakelti pirmąjį aukštą. Tokiu būdu išvengsite projekto koregavimo, tačiau procesas kainuos daugiau nei plokščių ortakių išdėstymas palei sienas. Standartiškai tokio aukšto efektyvumo sistemose yra naudojami 75 mm diametro, lankstumu pasižymintys ortakiai. 

X