Rekuperatoriai, vėdinimo sistemos - VENTEK

Tinkamiausias rekuperatorius butui: kaip išsirinkti?

Kasmet griežtėjant energetinio efektyvumo gyvenamosiose patalpose reikalavimams, vėdinimo sistemos klausimas įsirenginėjant naują būstą tampa neišvengiamas, todėl jam skiriama vis daugiau dėmesio. Ypač daug dalykų renkantis vėdinimo sistemą – rekuperatorių reikia apsvarstyti jį įrenginėjant ne nuosavame name, o bute. Tokiu atveju vėdinimo sistemos įrengimui galima skirti ne tik ribotą vietą, būtina užtikrinti ir tinkamą jos garso izoliaciją, nes net ir menkiausias triukšmas gali komplikuoti nuolatinį rekuperatoriaus naudojimą. Tiesa, vėdinimo sistemų rinkoje galime rasti įvairių sprendimų, galinčių padėti užtikrinti švarų namų orą ir patenkinti individualius poreikius, tačiau, kaip nuspręsti, kuris rekuperatorius butui gali būti geriausias pasirinkimas jūsų atveju?

Rekuperatorių butui rūšys ir jų privalumai

Atsižvelgiant į energetinius reikalavimus ir ribotų buto patalpų ploto sąlygotus suvaržymus, šiuo metu galime išskirti du rinkoje populiariausius vėdinimo sprendimus – mini rekuperatorius ir rekuperatorius su šilumogrąža. Tam, kad galėtumėte nuspręsti, kuris rekuperatorius butui galėtų būti tinkamesnis jūsų būsto atveju, vertėtų žinoti, kuo šie prietaisai skiriasi vienas nuo kito. Pagrindinis, nesunkiai pastebimas skirtumas tarp šių įrenginių yra tas, jog naudojant mini rekuperatorių, oras, kuris įleidžiamas per vieną, buto sienoje įmontuotą įrenginį, yra ištraukiamas per kitą, o rekuperatoriaus su šilumogrąža atveju, tiek šviežio oro patekimui, tiek panaudoto oro pašalinimui yra naudojamas vienas ir tas pats ortakis.

Nors abiejų tipų rekuperatoriai atlieka tą pačią funkciją – iš buto patalpų ištraukia jau panaudotą orą ir jį keičia švariu, skirtingas jų veikimo principas lemia keletą privalumų ir trūkumų, kurie tampa svarbūs renkantis, koks rekuperatorius butui geriausiai tinka jūsų atveju.

Mini rekuperatorius butui

Visų pirma, atsižvelgiant į tai, kad naudojant mini rekuperatorių, oras, kuris įleidžiamas per vieną, buto sienoje įmontuotą įrenginį, yra ištraukiamas per kitą, galima susidaryti įspūdį, kad šis vėdinimo sistemos pasirinkimas reikalauja daug vietos – sienoje reikia montuoti net du skirtingus ortakius. Vis dėlto reikėtų pabrėžti, kad pati įrenginio sistema pasižymi ypatingu kompaktiškumu, todėl šio tipo rekuperatorius butui yra tinkamas net ir nedidelio būsto atveju. Mini rekuperatorius butui yra montuojamas tuomet, kai kiti buto įrengimo darbai jau yra baigti, todėl tokią vėdinimo sistemą galima įsirengti bet kuriame bute, o jos įrengimas nereikalauja papildomų remontų.

Dar vienu mini rekuperatoriaus privalumu galima įvardinti galimybę reguliuoti jo veikimo intensyvumą, tokiu būdu sumažinant elektros sąnaudas ir prietaiso skleidžiamą garsą. Vėdinimo intensyvumo poreikis dažniausiai priklauso nuo patalpų naudojimo. Bene svarbiausia renkantis šio tipo rekuperatorius butui yra atsižvelgti į tai, kad juose būtų įmontuotas šilumokaitis, sušildantis jau švarų,  į patalpas patenkantį orą. Mini rekuperatorius be šilumokaičio pasižymi ypač mažu funkcionalumu.

Rekuperatorius butui

Rekuperatorius butui Zehnder ComfoSpot 50 ERV (entalpinis) (Mini) (iki 50m2)

Vienas iš galimų mini rekuperatorių variantų, kuriuos itin dažnai rekomenduojame savo klientams – rekuperatorius butui Zehnder ComfoSpot 50 ERV, pasižymintis intin mažomis elektros energijos sąnaudomis ir galintis užtikrinti iki 89 % šilumos atgavimo efektyvumą.

Šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 55 m3/h. Jis pasižymi ypač tyliu veikimu, o šio įrenginio sumontavimui rekalinga tik viena 34 cm diametro skylė į lauką ir elektros atvestis.

Rekuperatorius butui

Rekuperatorius butui Zehnder ComfoAir 70 ERV (entalpinis) (Mini) (iki 50m2)

Mini rekuperatorius butui Zehnder ComfoAir 70 ERV – dar vienas populiarus mūsų klientų vėdinimo sistemos pasirinkimas, galintis garantuoti švarų patalpų orą ir ypač aukšto lygio šilumogrąžą. Naudodamas plokštelinį šešiakampį – drėgmę grąžinantį šilumokaitį jis sugeba išgauti net 89% šilumogrąžos efektyvumą.

Šis vėdinimo įrenginys yra skirtas mažesnių butų ar atskirų patalpų grupių vėdinimui. Dėl unikalaus įrangos dizaino, visi triukšmą keliantys komponentai prietaiso įrengimo metu yra paslepiami lauko sienose. Visas prietaiso korpusas yra polipropileno formoje, kuri garantuoja itin gerą triukšmo barjerą ir aukštus sandarumo rodiklius.

Rekuperatorius butui su šilumogrąža

Kaip jau minėjome anksčiau, vienas pagrindinių skirtumų, kuriuo rekuperatorius su šilumogrąža skiriasi nuo mini rekuperatoriaus, yra tai, jog pirmojo atveju tiek šviežio oro patekimui, tiek panaudoto oro pašalinimui yra naudojamas vienas ir tas pats ortakis. Dėl šios priežasties visos oro valymo bei pašildymo funkcijos yra atliekamos prietaiso viduje – iš lauko šviežiam orui patekus į rekuperatoriaus vidų, čia jis yra išfiltruojamas ir sušildomas specialaus šilumokaičio dėka, o tuomet yra įleidžiamas į namų patalpas.

Šio tipo rekuperatorius butui taip pat pasižymi gana mažomis šilumos energijos sąnaudomis – iš kambario ištrauktas, panaudotas oras prateka į rekuperatoriuje esantį šilumokaitį ir šalinimo iš patalpų metu atiduoda savo šiluminę energiją, kuri naudojama iš lauko įeinančio oro srauto pašildymui. Svarbu paminėti ir tai, jog dėl savo atliekamų funkcijų rekuperatorius butui su šilumogrąža užima daugiau vietos nei mini rekuperatoriai, todėl apie jo įrengimą savo bute reikėtų pagalvoti dar prieš atliekant apdailos darbus. Vis dėlto, nepaisant dydžio, šio tipo rekuperatoriai pasižymi ypatingu ekonomiškumu ir tyliu veikimu, kuris užtikrina aukščiausio lygio komfortą tiek ilsintis, tiek dirbant.

Rekuperatorius butui PAUL Climos 200 (entalpinis) (iki 120m2)

Norint įsirengti kokybišką centrinę vėdinimo sistemą, rekomenduojame horizontalaus išpildymo rekuperatorių PAUL Climos 200, kuris gali būti montuojamas ant lubų ir ant sienos, tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Jis pasižymi ypač mažomis elektros sąnaudomis, o šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 200 m3/h prie 150Pa, todėl jį galima naudoti butui iki 120 m2.

Šis profesionalus vėdinimo įrenginys visais atvejais turi drėgmę grąžinantį šilumokaitį, galintį grąžinti iki 90 % šilumos ir iki 70 % drėgmės, todėl kondensato nuvedimas jam nereikalingas, o tai labai praplečia jo montavimo galimybes.


5 svarbiausi dalykai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis rekuperatorių:

Rekuperatorių įrengimo sudėtingumas

Kaip jau minėta anksčiau, priešingai nei rekuperatoriai su šilumogrąža, mini rekuperatoriai yra montuojami pabaigus visus remonto ir apdailos darbus, todėl gali tapti puikiu pasirinkimu norint užtikrinti kokybišką vėdinimo sistemą jau įrengtame bute. Tiesa, tai, kad šis, mažai vietos užimantis ir interjero negadinantis rekuperatorius vis tiek turės būti laidu prijungtas prie centrinio jo valdymo pulto ir elektros srovės šaltinio. Įrenginėjant rekuperatorių su šilumogrąža dar statybų metu, suteikiama galimybė vėdinimo sistemą patalpose paversti praktiškai nematoma, o tai suteikia didelį privalumą siekiant estetiškumo.

Rekuperatorių dydis

Jau iš pavadinimo galima nuspėti, kad bute įrengtas mini rekuperatorius butui užims mažiau vietos nei tose pačiose patalpose įrengtas rekuperatorius su šilumogrąža. Dažnu atveju rekuperatoriai su šilumogrąža netgi montuojami atskiroje patalpoje, nes jų įrengimas reikalauja daugiau vietos. Vis dėlto, prieš renkantis, kurią vėdinimo sistemą įsirengti savo būste, svarbu žinoti, jog norint užtikrinti tą patį patalpų vėdinimo efektyvumą kaip su šilumogrąžą užtikrinančiu rekuperatoriumi, įsirengti vieną mini rekuperatorių didesniame bute neužteks. Šiuo atveju, priklausomai nuo patalpų ploto, yra reikalingi net keli mini rekuperatoriai, kurie privalo būti sujungti į vieną sistemą ir dirbti sinchroniškai. 

Statybos techninio reglamento A komforto klasė nurodo, kad net mažame bute, turinčiame tik vieną kambarį bei virtuvės ir vonios patalpas, per valandą turi pasikeisti bent 90 m3 oro, todėl, pagal pasirinktų prietaisų galingumą, nesunku apskaičiuoti, kiek mini rekuperatorių reikės jūsų būste. Tiesa, ne visi reikiamą šviežio oro kiekį skaičiuoja pagal būsto plotą, svarbu atsižvelgti ir į patalpų panaudą bei tai, kiek žmonių naudojasi patalpomis. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

Rekuperatorių skleidžiamas garsas

Atsižvelgiant į tai, jog rekuperatorius su šilumogrąža dažniausiai montuojamas atskirose patalpose, tai leidžia užtikrinti nepriekaištingą vėdinimo sistemos veikimo garso izoliaciją. Tai šiai sistemai suteikia pranašumą prieš butuose taip pat dažnai įrengiamus mini rekuperatorius, kurie dažniausiai skleidžia šiek tiek daugiau triukšmo, tačiau ši problema nesunkiai išsprendžiama sumažinus jų veikimo intensyvumą. Svarbu paminėti ir tai, jog vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas taip pat priklauso nuo ortakių kokybės: lankstūs ortakiai, dėl paskirstymo sistemos, dažniausiai sudaro galimybes garso sklidimui iš vienos patalpos į kitą, ji taip pat beveik savaime susibalansuoja. Renkantis skardinius ortakius, jiems būtinos balansavimo sklendės, taip pat dažnai naudojamos ir prisukamos difuzorių lėkštelės, per kurias tekėdamas oras taip pat skleidžia didesnį triukšmą.

Rekuperatorių energetinis naudingumas

Bute sumontuotas mini rekuperatorius taip pat pasižymi mažesniu energetiniu efektyvumu. Jei toks prietaisas bute įrengtas tik vienas, jis labiausiai panaudotą orą šviežiu keičia aplink save, o tolimesniu atstumu patalpoje vyksta natūralus oro maišymasis. Tačiau, siekiant geresnio rezultato, priklausomai nuo būsto ploto, galima įsirengti keletą tokių rekuperatorių arba papildomai virtuvėje ar vonioje sumontuoti oro ištraukimo ventiliatorių.  

Rekuperatorių įrengimo kaina

Vertinant rekuperatorių įrengimo kainą, ypač svarbu, kokioje statybų stadijoje tai nusprendžiama daryti. Rekuperatorių su šilumogrąža kaina ypač išaugs tuomet, jei šią vėdinimo sistemą bus nuspręsta įsirengti jau pilnai įsirengus būstą – atlikus visus apdailos darbus. Įrengiant tokį rekuperatorių reikia padaryti ortakius, todėl ardomos lubos, po jomis montuojama vėdinimo sistema, taigi šiuo atveju papildomai kainuos ne tik ardymo darbai, bet ir  sienų rekonstrukcija po jų atlikimo. Siekiant išvengti papildomų remonto išlaidų, bet norint įsirengti rekuperatorių su šilumogrąža, ne retai pasirenkamas variantas, kai ortakiai įrengiami palei lubas prie sienų, juos paslepiant iš gipskartonio sumontuojamose dėžutėse. Šiuo atveju taip pat reikia gerai apsvarstyti, kur geriausia montuoti rekuperatorių bei kaip trumpiausiu keliu iki jo pakloti ortakius.

Kaip nuspręsti, kuris rekuperatorius butui – tinkamiausias?

Taigi, atsižvelgiant į centrinės vėdinimo sistemos privalumus, jos pranašumas prieš mini rekuperatorius akivaizdus, tačiau ją rekomenduojame įsirengti tuo atveju, jei turite galimybę tai padaryti dar atliekant statybų ar remontų darbus. Kitu atveju mini rekuperatorius su šilumokaičiu tokiai vėdinimo sistemai taps puikia alternatyva.

Tačiau, rekuperacinę sistemą savo butui galima rinktis remiantis daugeliu priežasčių: rekuperacinės sistemos dydžiu, įrengimo sudėtingumu, efektyvumu, funkcionalumu ar tiesiog rekomendacijomis. Kad ir kuris iš šių veiksnių turėtų įtakos jūsų lemiamam apsisprendimui, nepamirškite, kad įrenginėjant vėdinimo sistemą savo namuose – nederėtų taupyti. Tik tinkamai įrengus ir pritaikius sistemą jūsų būstui, džiaugsitės veiksmingais rezultatais.  

Nevėdinamos patalpos turi įtakos ne tik pastato ilgaamžiškumui, bet ir kiekvieno mūsų sveikatai. Ypač greitai vėdinimo sistemos naudą pajaučia žmonės, kurių organizmas ypač jautriai reaguoja į šalto oro gūsius bei skersvėjus. Švarus namų oras ypač greitai atsiliepia ir bendrai žmonių savijautai: pagerėja miego kokybė, produktyvumas ir bendra savijauta, sumažėja arba visai išnyksta dulkių sukeliamos alergijos simptomai.

X