Rekuperatorius ir gartraukis: kokį gartraukį rinktis?

Rekuperacinę sistemą nusprendusiems įsirengti mūsų klientams ne retai kyla klausimas, ar norint užtikrinti kokybišką ir švarų namų orą būtinai reikalingas rekuperatorius ir gartraukis. Nors teoriškai įsirengus profesionalią vėdinimo sistemą to daryti nėra būtina, praktikoje šio sprendimo nerekomenduojame. Tik kartu su rekuperatoriumi namuose įmontavus kokybišką gartraukį su pakankamai didelio ploto riebalų filtru, šie gali būti visiškai pašalinti iš oro.

Rekuperatorius ir gartraukis

Kodėl reikalingas gartraukis?

Nors nenaudojant gartraukio vėdinimo sistemos, kuri paprastai virtuvėje ištraukia pastovų 60 m3/h oro kiekį, pakanka virtuvės kvapams pašalinti bei užtikrinti, kad jie nepasklistų po namus, tai nėra naudinga pačiai rekuperacinei sistemai. Net ir papildomai maisto ruošimo metu padidinus vėdinimo sistemos intensyvumą, ilguoju laikotarpiu visi riebalai nusės patalpoje ir pateks į pačią vėdinimo sistemą. Galiausiai dėl jų bus pažeista ir pati vėdinimo sistema arba sumažės jos efektyvumas vėdinant jūsų namų patalpas.

Nors kai kurie rekuperatoriai netgi turi įmontuotą gartraukio funkciją, jie nėra pasiteisinę, nes nuo riebalų dažniausiai anksčiau ar vėliau užsineša patys vėdinimo sistemos ortakiai. Verta paminėti ir tai, kad higieniškai šviežio oro apykaitai namuose pakanka apie 120-180 m3/h (butuose 60-150 m3/h) rekuperacinės vėdinimo sistemos generuojamo oro srauto. Gartraukis dažniausiai pasižymi gerokai didesniu (virš 400 m3/h) oro srautu, todėl dėl šios priežasties jo taip pat nerekomenduojame integruoti į vėdinimo sistemą, nes abiejų sistemų oro kiekiai yra per daug skirtingi. 

Kokį gartraukį rinktis, jei planuojate įsirengti rekuperatorių?

Rinkoje egzistuoja ne viena gartraukių rūšis, kuri iš pirmo žvilgsnio atlieka tą pačią funkciją – surenka riebalų daleles maisto gaminimo metu. Vis dėlto namuose įsirengus profesionalią vėdinimo sistemą bei siekiant jų aukščiausio lygio efektyvumo – rekuperatorius ir gartraukis taip pat turėtų būti derinami

Kartu su rekuperacine sistema savo klientams rekomenduojame naudoti recirkuliacinį gartraukį su jame įmontuotais specialiais anglies filtrais. Šio tipo gartraukis generuoja didelius oro kiekius (400-800 m3/h), todėl jo pilnai pakanka visiems riebalams iš garų pašalinti. Šie riebalai yra vieni iš didžiausių kvapų šaltinių, todėl po jų pašalinimo ženkliai sumažėja ir blogų kvapų sklidimas po jūsų namų erdves. 

Svarbu žinoti ir tai, jog, jei nepakanka įprasto riebalų filtro veiksmingumo, į gartraukį galima papildomai įmontuoti aktyvintos anglies filtrus, tačiau, remiantis praktika, dažniausiai to nereikia. Ir be anglies filtrų po maisto gamybos ne ilgai trukus visi kvapai yra pašalinami. Taip pat šiam laikotarpiui rekuperacinės vėdinimo sistemos intensyvumą galima padidinti iki maksimalios pakopos, kartu padidinant ir iš virtuvės zonos šalinamo oro kiekį apie 40%.

Kodėl ištraukiantysis virtuvinis gartraukis nėra rekomenduojamas?

Vis dar ne retais atvejais svarstomas rekuperatorius ir gartraukis, dar kitaip žinomas kaip ištraukiantysis, kai oras išmetamas tiesiai į lauką. Vis dėlto šio tipo gartraukis nerekomenduojamas naudoti dėl gana svarbių priežasčių.

Visų pirma, jis sutrikdo bendrą vėdinimo pusiausvyrą, nes, kaip jau minėta anksčiau, tokio gartraukio ištraukiamas oro kiekis yra net kelis kartus didesnis nei rekuperacinės sistemos ir – nei to reikia higieniškai oro apykaitai namų patalpose. Dėl šios priežasties tiesiogiai padidinami ir vėdinimo šilumos nuostoliai.

Antra, naujuose bei sandariuose namuose lauko oro pratekėjimas įmanomas tik per specialiai tam tikslui įrengtas oro pritekėjimo angas. Tačiau, ištraukiančiojo gartraukio atveju, jis išvedamas tiesiai į lauką, todėl gali ne tik sutrikti šildymo katilo veikimas, bet ir susidaryti šalčio tiltai, o į patalpas tokiu atveju ne retai įtraukiami ir degimo produktai (dūmai, išmetamos dujos). Tokiu atveju oras iš WC ir vonių per vėdinimo ortakius taip pat gali patekti į virtuvę. Todėl, tuo atveju, kai naudojamas ištraukiantysis gartraukis išmeta orą tiesiai į lauką, rekomenduojama virtuvės patalpoje numatyti kontroliuojamo oro pritekėjimo angas arba sistemą, neleidžiančią įjungti virtuvinio gaubto, kol nepravertas langas.

Kaip išsirinkti rekuperatorių?

Tam, kad rekuperatorius ir gartraukis kartu veiktų efektyviai, o tarp šių prietaisų nesusidarytų disbalansas, reikėtų gerai apsvarstyti ne tik tinkamą gartraukį, bet ir išsirinkti su juo suderinamą, profesionalią vėdinimo sistemą. O įsirengti kokybišką, jūsų patalpoms tinkamą vėdinimo sistemą tikrai verta. Ji leis ne tik atsikratyti nemalonių kvapų, bet ir džiaugtis puikia savijauta, užtikrinant švarų orą, optimalią drėgmę ir patalpų temperatūrą, bei sutaupyti, žiemos šildymo išlaidas sumažinant net iki 50 %.

Rekuperatorius ir gartraukis
Rekuperatorius ir gartraukis

Geriau nei bet kas kitas žinome, koks kokybiškai vėdinimo sistemai svarbus yra tinkamo ir funkcionalaus rekuperatoriaus pasirinkimas, todėl dalinamės patarimais, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį renkantis rekuperacinę sistemą savo namams.

1.Svarstantiems, ar namuose verta įsirengti rekuperatorių su entalpiniu (drėgmę grąžinančiu) šilumokaičiu, vertėtų žinoti, jog vasaros metu, kai oro temperatūra tiek patalpose, tiek lauke yra panaši, drėgmę grąžinantis šilumokaitis veiks kaip visi. Tačiau, kai patalpose bus vėsiau nei lauke arba norėsite šį pojūtį sukurti, tam ypač padės atvirkštinis drėgmės grąžinimo procesas. Rekuperatorius neleis drėgnesniam lauko orui patekti į patalpas, tokiu būdu padėdamas pasiekti komfortišką klimatą patalpose.

2.Nors renkantis vėdinimo sistemą dažnai girdime, kad gera vėdinimo sistema brangiai kainuoja, vertėtų nepamiršti, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema gerokai mažina šildymo išlaidas. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau. Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, leidžiančius susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.

3.Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei.

Kokią rekuperatoriaus rūšį rinktis?

Viena iš šiuo metu populiariausių rekuperatorių rūšių – priešpriešinių srautų rekuperatoriai, dar skirtomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV). Šios rūšies rekuperatorius ir gartraukis puikiai suderinami, nes priešpriešinių srautų įrenginys pasižymi bene paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių teka oras priešpriešiniais srautas. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Vėsesnio klimato šalims būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas, todėl naudojami papildomi oro drėkintuvai. Pasirinkus priešpriešinių srautų vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą. 

Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir 78% drėgmės (ERV tipo šilumokaičiai su entalpija). Vėdinimo sistemai su tokio tipo rekuperatoriumi, nėra reikalingas papildomas oro pašildymas. Priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai taip pat pasižymi mažiausiu jautrumu žemai temperatūrai – todėl vėdinimo sistemos puikiai veikia net ir esant -30 °C temperatūrai.

Kodėl verta rinktis Zehnder rekuperatorius?

Drėgmę grąžinantis Zehnder rekuperatorius yra pagamintas iš specialios nanomembranos, kuri leidžia praeiti tik vandens garų molekulėms, todėl visų rūšių kvapai ir teršalai, sudaryti iš didesnių junginių, pro ją prasiskverbti negali. Įvairios filtravimo sistemos, kurios paprastai filtruoja orą, pumpuodamos jį pro filtrus, kokybiško oro problemą išsprendžia tik dalinai, nes orą išvalo tik nuo dulkių, tačiau nekontroliuoja jo drėgmės ir nemažina CO2 lygio. Zehnder rekuperatorius užtikrina visas šias funkcijas vienu metu, todėl namuose galėsite džiaugtis švariu, tinkamą CO2 lygį turinčiu, komfortabilia temperatūra ir drėgme pasižyminčiu oru.

Yra ir kitų vėdinimo įrenginių, kurie bent iš dalies gali į patalpas grąžinti drėgmę. Pavyzdžiui, rotaciniai vėdinimo įrenginiai taip pat iš dalies grąžina drėgmę, tačiau šio proceso metu ne mažas kiekis panaudoto oro, kuris turėtų būti pašalintas, susimaišo su grynu oru, keliaujančiu į patalpas iš lauko. Todėl, jei norite užsitikrinti vėdinimo sistemos kokybę, efektyvumą ir tinkamą patalpų drėgmės palaikymą, verta rinktis ilgametę patirtį turinčių, profesionalių vokiškos įrangos gamintojų Zehnder rekuperatorius. Jau ne vienerius metus atstovaudami šiuos vėdinimo sistemų gamintojus esame tikri dėl jų gaminamų įrenginių kokybės. Jų produktams būdingas itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas, todėl pasirinkus Zehnder rekuperatorius savo vėdinimo sistemai, ji pasižymės iki 98 % siekiančia šilumogrąža bei galimybe grąžinti net iki 73 % drėgmės.

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje.

Mūsų rekomendacijos:

Zehnder rekuperatorius ComfoAir Q 350ERV

Šiuo metu vienas rinkoje populiariausių modelių – išmanusis ComfoAir Q 350ERV rekuperatorius, galintis grąžinti net iki 98% šilumos ir net iki 73% drėgmės.  Kaip ir kiti mūsų atstovaujami vokiečių įmonės produktai, šis Zehnder rekuperatorius  pasižymi itin kokybišku ir tyliu veikimu bei inovatyviu dizainu. Jam nėra reikalingas kondensato nuvedimas, o naujos kartos našesni ir sandaresni filtrai leidžia orą išfiltruoti kaip niekad kruopščiai. 

Zehnder ComfoAir Q 350ERV rekuperatorius  taip pat turi plaunamas polimerines membranas ir deimanto formos šilumokaitį, leidžiantį sutaupyti ypač daug energijos. Patentuoti, specialios technologijos ventiliatoriai, galintys reguliuoti oro srautą iki 350 m3 (200 Pa), moduliuojama ByPass sklendė ir adaptyvus, energiją taupantis tenas suteikia papildomų privalumų, leidžiančių išsiskirti iš rekuperatorių gausos.

Šis, vokiškos kokybės įrenginys, yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti, labiausiai tinka patalpoms iki 200 m2, yra lengvai valdomas tiek valdikliu ant įrenginio, išnešamu pulteliu arba mobilia programėle.

Siekiat išgauti maksimalią šilumos grąžą ir komfortabilią drėgmę, rekuperacinė sistema turėtų būti projektuojama atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis ir geografinę padėtį. Efektyvumui svarbus ir vietovei būdingas klimatas, pastato sandarumas, jam būdinga drėgmė bei kitos architektūrinės ypatybės. Todėl, kad ir kokio naudingumo rekuperatorių planuojate rinktis, siekiant didžiausios šilumos grąžos, efektyvumo bei, kad rekuperatorius ir gartraukis būtų suderinti tarpusavyje, dar prieš šiuos prietaisus įsigyjant rekomenduojame pasikonsultuoti su profesionalais.

X