Rekuperatorius ir kondicionierius: ar verta įsirengti abu?

Svarstant patalpų vėdinimo galimybes tiek naujos, tiek senos statybos namuose, dažnu atveju rekuperatoriai vis dar painiojami su patalpų vėsinimui bei šildymui naudojamais kondicionieriais. Nors tam tikro įrenginių panašumo neigti negalime – abu jie tiesiogiai susiję su patalpose esančiu oru, rekuperatorius ir kondicionierius savo pagrindinėmis funkcijomis skiriasi gerokai labiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pagrindinė kondicionieriaus paskirtis – vėsinti ar šildyti – keisti patalpų temperatūrą, kol rekuperatorius yra atsakingas už komfortabilios išvalyto oro temperatūros bei drėgmės palaikymą minimaliomis elektros energijos sąnaudomis konkrečiose patalpose. 

Trumpai tariant, šie, su patalpų vėdinimu bei šildymu susiję įrenginiai negali pakeisti vienas kito, tačiau, ar verta įsirengti abu, galite nuspręsti įsivertinę pagrindinius savo poreikius. Pavyzdžiu, kondicionierius į patalpas įleidžia tik naują orą, kai rekuperatorius ​​prieš tai pasirūpina, jog šviežias oras būtų išvalytas nuo kenksmingų dalelių bei prisotintas CO2. Rekuperatorius taip pat užtikrina komfortabilią patalpų oro drėgmę ir taupo patalpų šildymui bei vėdinimui naudojamą elektros energiją, kuri, kondicionieriaus atveju, tiesiogiai priklauso nuo prietaiso galingumo.

Nepaisant to, vieną ar du įrenginius nuspręsite įsirengti savo patalpose, rekomenduojame pakankamai dėmesio skirti pagrindinėms jų savybėms, kurios užtikrins ilgalaikį prietaisų veikimą ilgus metus. Atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė patalpas pagal poreikį vėsinančių ir šildančių oro kondicionierių funkcija yra temperatūros patalpose keitimas, bene daugiausiai dėmesio rekomenduojama skiri prietaiso galingumui. Specialistų teigimu, nuo jo tiesiogiai priklauso prietaiso veikimo efektyvumas – kaip greitai oras sušals ir sušils.

Antras svarbus aspektas renkantis kondicionierių – patalpų panauda bei jo pritaikymas konkrečioms patalpoms. Tam, kad tiek jūsų patalpose įrengta oro vėdinimo sistema, tiek kondicionierius veiktų maksimaliai efektyviai, šie prietaisai privalo būti parenkami ir sumontuojami atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis  –  patalpų dydžius, techninius išmatavimus, tokius kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės. Svarbus tampa ir faktas, kiek žmonių konkrečiomis patalpomis naudosis.

Renkantis rekuperacinę sistemą, patalpų panauda bei techniniai statinio aspektai – taip pat vieni svarbiausių argumentų siekiant efektyviausių rezultatų. Vis dėlto, norint nepasiklysti didelėje rekuperatorių pasiūloje, vertėtų susikoncentruoti į keletą esminių rekuperacinių sistemų rodiklių. Vienas jų – aukšto lygio šilumogrąža, kuri tiesiogiai atsakinga už elektros sąnaudos būste palaikant jūsų norimą temperatūrą. Apskaičiuota, jog vėdinant patalpas natūraliu būdu – be rekuperatoriaus pagalbos, prarandame apie penktadalį šilumos. Antras, ne mažiau svarbus dalykas – prietaiso funkcionalumas grąžinant su panaudotu oru iš patalpų šalinamą drėgmę. Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos ir 83 % oro drėgmės, kurią itin sunku užtikrinti papildomų prietaisų pagalba.

Ne mažiau dėmesio rekomenduojama skirti ir papildomoms rekuperatoriaus dalims, tokioms kaip kokybiški filtrai, ortakių sistema bei rekuperacinės sistemos valdymo galimybės. Nors iš pirmo žvilgsnio – tai nėra pagrindiniai dalykai renkantis profesionalią vėdinimo sistemą savo patalpoms, jų dėka užtikrinsite maksimalų prietaiso efektyvumą ir ilgalaikiškumą. Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius namuose yra naudojamas nuolat, būtina atkreipti dėmesį ir į prietaiso veikimo garso parametrus.

Atsiminkite, jog, kad ir kokį rekuperatorių ar kondicionierių nuspręstumėte pasirinkti, prieš šiuos prietaisus įsigyjant itin rekomenduojama pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi, jie galės ne tik kokybiškai įvertinti jūsų poreikius, bet ir paties pastato būklę bei techninius reikalavimus, o tai leis išsirinkti efektyviausius vėdinimo, vėsinimo bei šildymo sprendimus – rekuperatorius ir kondicionierius jūsų asmeniniam būstui.

Rekuperatorius ir kondicionierius: pagrindinis skirtumas

Jau ilgus metus mūsų kraštuose populiarūs kondicionieriai tampa pirmuoju pasirinkimu, kai vasaros karščiai ima varginti net ir namuose. Atsižvelgiant į permainingas mūsų klimato sąlygas, ne retai tie patys kondicionieriai panaudojami ir žiemą, mažesnių patalpų sušildymui. Nors savo namuose įsirengus rekuperacinę sistemą taip pat galima reguliuoti patalpų temperatūrą, rekuperatorius nėra skirtas patalpų vėsinimui vasarą ar šildymui žiemą, pagrindinė šio prietaiso funkcija – kokybiškas patalpų oro valymas ir vėdinimas.

Taigi, sprendimas savo namuose įsirengti abu įrenginius – būdas užtikrinti, jog namuose galėsite keisti oro temperatūrą pagal savo poreikius ir metų laiką, nesijaudindami dėl oro kokybės. Vis dėlto ieškantiems būdų sutaupyti bent jau šių sistemų įrengimo darbams, mūsų atstovaujamas profesionalių, vokiškų vėdinimo įrenginių gamintojas Zehnder siūlo įsigyti aktyvaus vėsinimo priedą, prijungiamą prie rekuperacinės sistemos.

Rekuperatorius ir kondicionierius

Šis aktyvaus vėsinimo priedas yra naudojamas kartu su profesionalia vėdinimo įranga – rekuperatoriumi Zehnder ComfoAir Q 600. Tokiam priedui nėra reikalingos papildomos išorinės dalys, o jo dėka jūsų profesionali vėdinimo sistema taps rekuperatorius ir kondicionierius viename.

Iš anksto priedo pagalba atvėsintas oras per oro paskirstymo sistemą patenka į visas gyvenamąsias patalpas, o likutinė šiluma yra išsklaidoma kartu su vėdinimo sistemos šalinamu oru. Kartu su šia sistema rekomenduojame naudoti antibakterinius Zehnder ComfoFresh ortakius, kurių termoizoliacinės savybės yra geresnės nei spiralinių ortakių, todėl vėsinimo poveikis yra didesnis.
Zehnder ComfoCool įrangos valdymas – ypač paprastas, tai dar valdoma per vėdinimo įrenginio valdymo automatiką.

Rekuperatorius ir kondicionierius: palyginimas

RekuperatoriusKondicionierius
Patalpų temperatūraPalaiko pasirinktą patalpų temperatūrą, tačiau nėra skirtas patalpų vėsinimui ar šildymuiVėsina ir šildo patalpas
Patalpų oro valymasĮ patalpas įleidžia šviežią ir jau išvalytą orą, valo patalpose esantį orą nuo kenksmingų dalelių, prisotina orą CO2Į patalpas įleidžia šviežią orą
Elektros energijos sąnaudosTaupo elektros energiją panaudojant išmetamo oro šilumąPriklauso nuo įrenginio galingumo
Oro drėgmėPalaiko optimalią patalpų oro drėgmęNereguliuoja patalpų oro drėgmės
Rekuperatorius ir kondicionierius: pagrindiniai skirtumai

Kaip išsirinkti tinkamą kondicionierių?

Atsižvelgiant į tai, kad pagrindinė oro kondicionierių funkcija yra vėsinimas, renkantis šį prietaisą savo namams jai vertėtų skirti kiek daugiau dėmesio. Nusprendus įsigyti ar atsinaujinti oro kondicionierių, reikėtų pradėti nuo profesionalaus jo galingumo įvertinimo. Šaldymo proceso metu lauke esančio kompresoriaus pagalba šaltnešis, kuris dar geriau žinomas kaip freonas, cirkuliuoja tarp vidinių ir išorinių vamzdynų bei šaldo į patalpas patenkantį orą. Todėl oro kondicionieriaus galingumas šiuo atveju – vaidina ypač svarbų vaidmenį, nes nuo jo tiesiogiai priklauso prietaiso veikimo efektyvumas – kaip greitai oras sušals ir sušils.

Ne mažiau reikėtų apgalvoti ir tai, kam konkrečiai bus skirtas jūsų kondicionierius. Nors įprastai šie prietaisai pasirenkami patalpų vėdinimui, mūsų kraštuose jie gana dažnai naudojami ir patalpų šildymui šaltuoju metų laiku.  Atliekant šildymo funkciją procesas vyksta analogiškai – patalpose esantis šaltas oras sušildomas, tačiau šiai funkcijai taip pat svarbus kondicionieriaus galingumas.

Renkantis rekuperatorius ir kondicionierius ne mažiau svarbus tampa ir patalpų, kuriose prietaisas bus naudojamas, plotas, bei žmonių, kurie tomis patalpomis naudosis, skaičius. Abu prietaisai veiks efektyviai tada, kai bus pritaikyti atitinkamo dydžio patalpoms.

Oro kondicionieriai gali būti kelių rūšių, tačiau visų jų veikimo principas yra toks pats, šie prietaisai dažniausiai skiriasi tik pagal tvirtinimo būdą. Dažniausiai pasitaikantys oro kondicionierių modeliai tvirtinami: ortakiuose (tai vadinamieji ortakiniai arba kanaliniai kondicionieriai), lubose (pajėgūs kasetiniai oro kondicionieriai, kuriuos dažniausiai renkamasi montuoti biuruose ar panašiose patalpose), prie lubų (vadinami lubiniais kondicionieriais) ir sieniniai (pastarieji tvirtinami prie sienos). Oro kondicionieriai taip pat gali būti ir netvirtinami, o pastatomi/mobilūs, kas suteikia galimybę prireikus keisti oro kondicionieriaus buvimo vietą ir vėdinti daugiau patalpų.

Kaip išsirinkti rekuperatorių?

Kaip jau minėjome anksčiau, rekuperatorius ir kondicionierius efektyviai veiks tuomet, kai šiuos prietaisus rinkdamiesi atsižvelgsite į svarbiausius faktorius, lemiančius jų veikimo kokybę. Apžvelgiame svarbiausius veiksnius, kurie, remiantis mūsų ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų srityje, turi didžiausią įtaką kokybiškam ir efektyviam rekuperatoriaus veikimui.

1. Aukšto lygio šilumogrąža

Apskaičiuota, jog vėdinant patalpas natūraliu būdu, prarandame apie penktadalį šilumos, todėl namuose įmontuotas rekuperatorius ne tik valo į patalpas patenkantį orą, bet ir leidžia gerokai sumažinti šildymo išlaidas. Tačiau tai, kiek šilumos energijos įsirengus rekuperacinę sistemą galima panaudoti pakartotinai, ypač priklauso nuo pasirinktos mechaninio vėdinimo sistemos kokybės. Todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo būstui, bene didžiausią dėmesį reikėtų atkreipti į šilumogrąžos parametrus

Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, o papildomai dar įvertinti ir drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.

Žvelgiant bendrai, rekuperatoriai su šilumogrąžą gali grąžinti nuo 75 iki 95 procentų iš patalpos išeinančios šilumos. Vis dėlto rekuperatorius, kaip ir daugelis kitų prietaisų, dažniausiai pasižymi skirtingu naudingumo koeficientu, todėl šio proceso metu pats energijos taupymas arba rekuperacija dažniausiai taip pat nėra vienoda. Plokštelinio šilumokaičio naudingumo koeficientas paprastai siekia 70%, rotorinio – 85%, o kryžminio srauto šilumokaitis pasižymi didžiausiu, dažniausiai 95% siekiančiu naudingumo koeficientu. 

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q 600ERV

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q 600ERV

Šiuo metu vienas rinkoje populiariausių modelių – išmanusis ComfoAir Q 600ERV rekuperatorius, galintis grąžinti net iki 98% šilumos ir net iki 73% drėgmės. Kaip ir kiti mūsų atstovaujami vokiečių įmonės produktai, šis Zehnder rekuperatorius  pasižymi itin kokybišku ir tyliu veikimu bei inovatyviu dizainu.

Jam nėra reikalingas kondensato nuvedimas, o naujos kartos našesni ir sandaresni filtrai leidžia orą išfiltruoti kaip niekad kruopščiai. Zehnder ComfoAir Q 600ERV taip pat turi plaunamas polimerines membranas ir deimanto formos šilumokaitį, leidžiantį sutaupyti ypač daug energijos.

2. Kokybiški filtrai ir ortakių sistema

Renkantis oro vėdinimo sistemą savo būstui, dėmesį rekomenduojame atkreipti rekomenduojame ne tik į aukštą įrenginio šilumogrąžą, bet ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei. Oro vėdinimo sistema projektuojama kartu su visomis namo inžinerinėmis sistemomis, todėl jos efektyvumui įtakos turi ir kartu naudojama ortakių sistema, kurią projektuojant  prireikia bene daugiausiai profesionalumo.  

Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, jos montavimui rekomenduojame rinktis lankstumo galimybėmis pasižyminčius plastikinius ortakius. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti švarų ir komfortišką orą.

3. Sistemos valdymas ir veikimo garsas

Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dar vienas, tačiau nuolatiniam vėdinimo sistemos naudojimui ypač svarbus dalykas – jos veikimo garsas. Nors renkantis vėdinimo sistemą daugiau dėmesio dažniausiai skiriama tokioms savybėms, kaip ekonomiškumas, didelis vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Kodėl verta rinktis Zehnder rekuperatorius?

Zehnder rekuperatorius yra pagamintas iš specialios nanomembranos, kuri leidžia praeiti tik vandens garų molekulėms, todėl visų rūšių kvapai ir teršalai, sudaryti iš didesnių junginių, pro ją prasiskverbti negali. Įvairios filtravimo sistemos, kurios paprastai filtruoja orą, pumpuodamos jį pro filtrus, kokybiško oro problemą išsprendžia tik dalinai, nes orą išvalo tik nuo dulkių, tačiau nekontroliuoja jo drėgmės ir nemažina CO2 lygio. Zehnder rekuperatorius užtikrina visas šias funkcijas vienu metu, todėl namuose galėsite džiaugtis švariu, tinkamą CO2 lygį turinčiu, komfortabilia temperatūra ir drėgme pasižyminčiu oru. Todėl, jei norite užsitikrinti vėdinimo sistemos kokybę, efektyvumą ir tinkamą patalpų drėgmės palaikymą, verta rinktis ilgametę patirtį turinčių, profesionalių vokiškos įrangos gamintojų Zehnder rekuperatorius.

Dėmesio! Visiems mūsų parduodamiems Zehnder vėdinimo įrenginiams yra taikoma net 5 metų garantija! Susisiekite su mumis dar šiandien ir mes padėsime išsirinkti vėdinimo sistemą, tinkamiausią Jūsų būstui.

Rekuperatorius ir kondicionierius: įrenginių pritaikymas konkrečioms patalpoms 

Siekiat užtikrinti, jog tiek jūsų patalpose įrengta oro vėdinimo sistema, tiek kondicionierius veiks maksimaliai efektyviai, šie prietaisai turėtų būti parenkami ir sumontuojami atsižvelgiant į konkretaus pastato techninius duomenis –  rengiant projektą būtinai vertinami patalpų dydžiai, techniniai išmatavimai, tokie kaip pastato sandarumas bei kitos architektūrinės ypatybės, galinčios lemti tai, kaip efektyviai veiks oro vėdinimo bei šaldymo sistemos. Pavyzdžiui, renkantis rekuperatorių ypač svarbūs gali tapti tokie dalykai, kaip atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo, klimato zona ir paties pastato geografinė padėtis.

Tiesa, ne visi reikiamą šviežio oro kiekį skaičiuoja pagal būsto plotą, svarbu atsižvelgti ir į patalpų panaudą bei tai, kiek žmonių naudojasi patalpomis. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės, todėl savaime suprantama, jog tokiam būstui reikės ir galingesnio kondicionieriaus.

Dėl šių priežasčių, kad ir kokį rekuperatorių ar kondicionierių nuspręstumėte pasirinkti, prieš šiuos prietaisus įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais, kurie, remdamiesi savo ilgamete patirtimi, padės išsirinkti jums labiausiai tinkančią ir dideliu efektyvumu pasižymintį variantą.

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus Zehnder galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Turite klausimų? Susisiekite su mumis dar šiandien!