Rekuperatoriai, vėdinimo sistemos - VENTEK

Ar rekuperatorius su drėgmės grąžinimu sausina orą?

Kai lauko temperatūra jau neleidžia laikyti nuolat atvertų namų langų, o švariu oru kvėpuoti norisi ne mažiau nei gyventi šiltai, ypač vertingomis tampa gyvenamosiose patalpose įrengtos vėdinimo sistemos, užtikrinančios ne tik švarų patalpų orą, bet ir taupančios šilumos energiją. Vis dėlto ne retai šias sistemas klientai savo namuose įsirengti vengia ne tik dėl jų kainos. Dažnai baiminamasi, jog gyvenamosiose patalpose įrengtas rekuperatorius ne tik vėdins patalpas, bet ir grąžindamas šilumą sausins patalpų orą. Dėl šios priežasties, renkantis vėdinimo sistemą savo būstui, rekomenduojame atsižvelgti ne tik į oro valymo bei šilumos energijos taupymo parametrus, labai svarbu įsitikinti, kad jūsų gyvenamosiose patalpose būtų įrengtas rekuperatorius su drėgmės grąžinimu.

Oro drėgmės svarba jūsų namuose: kaip pastebėti jos trūkumą?

Netinkamas drėgmės lygis namuose lemia ne tik mūsų savijautą ir produktyvumą, jautresniems žmonėms dėl šios priežasties ne retai išsivysto ir įvairūs kvėpavimo takų sutrikimai, kuriuos bandoma gydyti vaistais, nepašalinant ligų simptomus sukeliančios priežasties. 

Remiantis specialistų rekomendacijomis, optimali namų patalpų drėgmė turėtų siekti nuo 45 iki 60 procentų, todėl atsakyti į klausimą, ar jūsų namuose drėgmės lygis yra tinkamas, nesunkiai padės įsigytas specialus, patalpų drėgmei matuoti skirtas prietaisas.  Vis dėlto, kad namuose oras yra per sausas, nesunkiai suprasite ir labiau atkreipdami dėmesį į kasdien pasitaikančias situacijas. Pavyzdžiui, pirmasis ženklas, kad namuose esančiame ore trūksta drėgmės, galėtų būti dažni statiniai elektros krūviai, kuriuos pajaučiate liesdamiesi prie įvairių paviršių. Drėgmės trūkumą galite pastebėti ir atidžiau apžiūrėję baldus iš medžio drožlės plokščių ar dažytus paviršius, nes įvairūs jų įtrūkimai taip pat rodo sumažėjusią oro drėgmę. Ne mažiau aiškus signalas yra ir neįprastai sausėjanti mūsų pačių oda.

Rekuperacinė sistema

Rekuperatorių rūšys

Nors internete galima rasti daugybę įvairiausių patarimų, galinčių šiek tiek pakeisti namuose esantį drėgmės lygį, iš tiesų efektyvų rezultatą galėsite pasiekti tik įsirengdami švarų namų orą užtikrinsiančius rekuperatorius su drėgmės grąžinimu.

Egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę kokybiško oro kaitą. Tačiau, nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, ne kiekviena jų pasižymi vienodomis oro drėkinimo savybėmis, kurios, sprendžiant sauso oro namuose problemą, tampa ypač svarbios. 

Plokšteliniai rekuperatoriai

Vėdinimo sistemos, kuriose įmontuoti plokšteliniai rekuperatoriai, pasižymi dviejų oro srovių atskyrimu ir tinka praktiškai bet kokio tipo patalpoms. Vis dėlto, lyginant su kitomis rekuperatorių rūšimis, plokštelinių rekuperatorių technologija yra jau gerokai pasenusi. Vėdinimo sistemos su plokšteliniu rekuperatoriumi veikimo principas – ypač paprastas – tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. Plokštelinis rekuperatorius, lyginant su kitais, yra žemesnio efektyvumo – vėdinimo metu gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos. Šio tipo rekuperatoriai taip pat nėra ypač tinkami mūsų regionui, nes šaltuoju metų laiku neišsaugo pakankamo oro drėgnumo.

Nors  šildant šaltą orą jo sausinimas vyksta bet kuriuo atveju, plokštelinio rekuperatoriaus atveju šalinamas šaltas oras labai greitai atvėsta, todėl ne maža dalis jame esančios drėgmės kondensuojasi savaime. Atsižvelgiant į tai, kad iš lauko paimtas šaltas oras labai sausas yra jau savaime, galima sakyti, jog plokštelinis rekuperatorius iš patalpoje esančio oro atima drėgmę. Renkantis vėdinimo sistemą namams svarbu žinoti ir tai, kad plokštelinis rekuperatorius neturi drėgmės grąžinimo galimybės. Taip yra todėl, nes iš lauko tiekiamo naujo ir iš patalpų šalinamo jau panaudoto oro srautai nesimaišo. Nors šios rūšies vėdinimo sistemos vis dar ne retai įsirengiamos norint užtikrinti švarų patalpų orą, jos sauso patalpų oro problemos išspręsti nepadeda, todėl norint užtikrinti optimalią patalpų drėgmę, būtina naudoti papildomus drėkintuvus.  

Pavyzdžiui,  jei normaliu oro drėgnumu įvardijama 50-60% drėgmė, o jūsų rekuperatorius tieks 400 m3/h lauko oro, tai siekiant palaikyti optimalų drėgmės lygį kas valandą jūsų gyvenamosiose patalpose papildomai teks išgarinti bent 3,2 litro vandens. Tokiu atveju, jei namuose gyvena 4 žmonės, jie per valandą sugebės iškvėpti maždaug 0.4 litro vandens garų, dar kelias dešimtąsias gramų vandens pridės garavimas iš tokių dalykų, kaip gėlių vazonai ar arbatinukas, tačiau iš kur reikės paimti dar 2.7 litro vandens? Nors galima įsigyti tokius dalykus, kaip didelis akvariumas, dažnai plauti grindis, džiovinti skalbinius patalpose, visa tai ne tik drėkina patalpų orą, bet dažniausiai ir bent 2 ar 3 kartus sumažina paties oro kaitą namuose.

Rotaciniai rekuperatoriai

Antroji galima patalpų vėdinimo sistema tai – vėdinimo sistema su rotaciniu rekuperatoriumi. Lyginant su plokšteliniais rekuperatoriais, rotaciniai rekuperatoriai jau savaime vėdindami patalpas žymiai mažiau sausina orą. Priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, šie prietaisai taip pat gali veikti prie itin žemos temperatūros – jų atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra. Dėl šios priežasties šaltuoju metų laiku nereikia stabdyti ir pačios vėdinimo sistemos, nes rotacinis rekuperatorius pats mažina savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis. Žinoma, nesunku suprasti, jog dėl šios funkcijos šiek tiek kenčia pats prietaiso efektyvumas. 

Vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, tačiau jos taip pat dalinai grąžina ir oro drėgmę (iki 50%), o ši savybė tampa dideliu privalumu namuose sprendžiant sauso oro problemą.

Vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus, tačiau šiems atsidūrus padavimo pusėje – vandens lašeliai išgaruoja į naujai patalpoms tiekiamą orą.

Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir dalį drėgmės. Šios rūšies rekuperatoriai dėl savo šilumokaičio tipo taip pat maišo kvapus (maisto gaminimo, skalbimo ar sanitarinių patalpų), todėl namuose ilgai nesilaiko joks pasklidęs kvapas.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai

Paskutinė, tačiau viena iš populiariausių rekuperatorių rūšių – priešpriešinių srautų rekuperatoriai, dar skirtomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV). Šios rūšies rekuperatoriai pasižymi bene paprasčiausiu veikimo principu: šilumokaityje tarp plokštelių priešpriešiniais srautais teka oras – kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Tačiau priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai yra su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš išleidžiamo oro. Vėsesnio klimato šalims būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas, todėl ne retai žiemos metu namuose yra įprasta naudoti papildomus oro drėkintuvus. Pasirinkus vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą.

Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 98% energijos ir iki 73% drėgmės, joms nėra reikalingas ir papildomas oro pašildymas. Priešingai nei vėdinimo sistema su rotaciniu rekuperatoriumi, ši sistema nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C. Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas dažnai neįsijungia ir per visus metus. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai pasižymi mažiausiu jautrumu žemai temperatūrai, todėl šios vėdinimo sistemos puikiai veikia net ir esant -30 °C temperatūrai.

Kodėl verta rinktis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu?

Taigi, nors praktikoje gausu pavyzdžių, kai naudojant plokštelinį, drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių, namuose drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba, svarstantiems, kokią drėkinimo sistemą įsirengti savo namuose, šio varianto nerekomenduojame. Šiuo atveju nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršija naudą, nes plokštelinis rekuperatorius tiekia ne tik šiltesnį, bet ir sausesnį orą. 

Nors vėdinimo sistema su rotaciniu, drėgmę grąžinančiu rekuperatoriumi gali tapti nebloga oro drėkintuvų alternatyva, remdamiesi ilgamete praktika, rekomenduojame rinktis vėdinimo sistemas su priešpriešinių srautų rekuperatoriais. Šio tipo rekuperatorius ne tik grąžina ypač didelį procentą oro drėgmės, bet ir turį didžiausią šilumos gražinimo koeficientą. Esant neigiamai lauko temperatūrai, toks rekuperatorius dirba įprastu rėžimu.

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

  • Vėdinimo įrenginys su energijos ir drėgmės grąžos funkcija
  • Aukštas šilumogrąžos efektyvumas (iki 98%)
  • Drėgmės grąžinimas ( iki 73%)

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys yra tikras flagmanas savo klasėje. Jis yra ne tik išmanus, bet ir tuo pačiu labai paprastas naudoti. Lengvai montuojamas, tyliai veikiantis, kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis įrenginys taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

Rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis) (iki 350m2)

  • Vėdinimo įrenginys su energijos ir drėgmės grąžos funkcija
  • Aukštas šilumogrąžos efektyvumas (iki 98%)
  • Drėgmės grąžinimas (iki 73%)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti.

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo bei projektavimo jūsų patalpose klausimais. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder, galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų, kurie taps nepakeičiami jūsų kasdienybėje. Šių gamintojų produktams būdingas inovatyvumas, itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas, todėl pasirinkę PAUL ir Zehnder vėdinimo sistemas bei rekuperatorius su drėgmės grąžinimu, džiaugsitės net iki 93 % siekiančia šilumogrąža bei galimybe grąžinti net iki 78 % drėgmės.

Susisiekite su mumis dar šiandien!

X