Tylus rekuperatorius: 5 tinkamiausi variantai lietuviškam klimatui

Ieškodami, kokia rekuperacinė sistema galėtų būti tinkamiausia nuosavam būstui, klientai bene daugiausiai dėmesio yra linkę skirti rekuperacinės sistemos efektyvumo parametrams. Tai – puikus žingsnis siekiant užtikrinti geriausią patalpų vėdinimo rezultatą mažiausiomis elektros energijos sąnaudomis, tačiau – ne vienintelis svarbus dalykas norint išsirinkti tinkamiausią rekuperacinę sistemą savo būstui.

Viena iš sąlygų siekiant, kad namuose įmontuota sistema būtų naudojama ilgus metus – tylus rekuperatorius. Praktika rodo, kad net ir įsirengus pačius efektyviausius rekuperatorius su drėgmės grąžinimu, ilgainiui juos nustojama naudoti dėl nuolat skleidžiamo vėdinimo sistemos triukšmo, kuris dažniausiai kelia net didesnį diskomfortą nei neišvalytas namų oras.

Tylus rekuperatorius: kaip išsirinkti?

Tam, kad būtų galima nuspręsti, kaip tyliai veiks rekuperatorius jo neišbandžius, dėmesį vertėtų atkreipti į keletą itin svarbių detalių. Tiesa, jog rekuperacinės sistemos skleidžiamas garsas preliminariai nurodomas pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje, tačiau, siekiant išsirinkti vėdinimo sistemą, skleidžiančią kuo mažesnį triukšmą, dėmesį taip pat rekomenduojama atkreipti į rekuperatoriaus korpusą bei kitas rekuperacinės sistemos sudedamąsias dalis. 

Rekuperatoriaus korpusas

Pats vėdinimo sistemos korpusas, kuriame pritvirtintos ir tarpusavyje sujungtos visos pagrindinės rekuperacinės sistemos dalys (ventiliatoriai, šilumokaitis, oro srautų kanalai ir filtrai) toli gražu nėra pagrindinis veiksnys, nuo kurios priklauso sistemos veikimo garsas. Vis dėlto, viena pagrindinių korpuso funkcijų yra užtikrinti kuo geresnę vidinių rekuperatoriaus dalių ir procesų izoliaciją. Paprastai tariant, nors rekuperatoriaus korpusas nelemia prietaiso veikimo garso, šis gali jį slopinti, pagerindamas galutinį vėdinimo sistemos rezultatą.

Ypatingas dėmesys ortakių sistemai

Norint, kad patalpose įrengta vėdinimo sistema veiktų ne tik kokybiškai, bet ir tyliai, pakankamai dėmesio reikėtų skirti ir pačios ortakių sistemos pasirinkimui bei išplanavimui. Siekiant itin efektyvios oro kaitos, nepriklausomai nuo būsto dydžio, oro padavimo ortakiai turėtų būti montuojami visuose miegamuosiuose, svetainėje bei valgomajame. Kalbant apie oro ištraukimo ortakius, šiuos būtina įsirengti vonioje, tambūre, koridoriuje, spintoje ir virtuvėje. 

Svarbiausia kalbant apie ortakių sistemos įtaką rekuperatoriaus skleidžiamam garsui – žinoti, jog pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Šis sprendimas gali lemti faktą, kiek tylus rekuperatorius gali būti jūsų namuose. Garso atžvilgiu ne mažiau svarbus aspektas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš renkantis ortakius savo vėdinimo sistemai – jų lankstumas. Rekomenduojame rinktis plastikinius ortakius, pasižyminčius didesnėmis lankstumo galimybėmis. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, ji taip pat bus ir gerokai mažiau pralaidi garsui, o aukšto lygio sandarumas, atsparumas nešvarumams ir dulkėms bei itin paprastas montavimas taps itin dideliais užtikrinti maksimaliai komfortišką patalpų orą.

Sistemos sureguliavimas ir projektavimas

Norint namuose nuolat kvėpuoti švariu oru ir džiaugtis mažomis elektros energijos sąnaudomis – neužtenka tik įsigyti didelio galingumo rekuperatorius su drėgmės grąžinimu. Tiek rekuperatoriaus efektyvumui garantuoti, tiek pačios sistemos minimaliam veikimo garsui užtikrinti, sistemos srautai privalo būti suprojektuoti bei sureguliuoti tinkamai. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida taip pat atsiranda, kai abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis yra nustatomas ties 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Vis dėlto beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas, todėl projektuojant vėdinimo sistemą ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, galėtų būti konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų). Šią darbo dalį atlikus ne pakankamai kokybiškai, net ir tylus rekuperatorius veikimo metu gali skleisti gerokai didesnį garsą nei įprasta konkrečiam modeliui.

Netinkamas vėdinimo sistemos suprojektavimas dažniausiai baigiasi tuo, jog garsiai veikiančią rekuperacinę sistemą namuose tiesiog nustojama naudoti. Svarbu paminėti ir tai, jog nepaisant to, kad ir kokią gerą vėdinimo sistemą įsigytumėte, aukščiausią efektyvumą ir tylų veikimą garantuosite tuo atveju, jei sistema bus sureguliuota tinkamai. Dėl šios priežasties ypač svarbu atkreipti dėmesį į rekuperacinės sistemos valdymo galimybes – kiek plačiai gali būti koreguojami jos nustatymai, kas, esant reikalui, galėtų sumažinti ir patį rekuperatoriaus veikimo triukšmą.

Tinkamai parinkta rekuperatoriaus vieta

Tiesa ta, jog, kad ir kokią kokybišką rekuperacinę sistemą įsigytumėte, esant galimybei, geriausia ją montuoti atskiroje patalpoje, tokiu būdu užtikrinant maksimalią garso izoliaciją. Nors šiuo metu rinkoje itin paklausūs, naujausi rekuperatorių modeliai veikia ypač tyliai, jų izoliacija atskirose patalpose – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią tylą nepaisant rekuperacinės sistemos veikimo intensyvumo. Tokiu būdu nuolatinis prietaiso veikimas netrukdys nei jūsų darbui, nei poilsiui. Svarbu akcentuoti ir tai, jog turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, taip pat galėsite daugiau dėmesio skirti svarbiausioms rekuperacinės sistemos savybėms, užuot rūpinęsi prietaiso veikimo garsu. 

Kokybiška rekuperacinė sistema

Nors kalbant apie tai, koks tylus rekuperatorius gali būti, jo efektyvumas įtakos veikimo garsui praktiškai neturi, klaidinga būtų teigti, jog prietaiso skleidžiamas triukšmas nėra susijęs su jo kokybe. Dėl šios priežasties rinkdamiesi vėdinimo sistemą savo namams būtinai atkreipkite dėmesį ir į technines sistemos galimybes, rekuperatoriaus sudedamųjų dalių kokybę.

Jei vis dar svarstote, nuo ko vertėtų pradėti renkantis rekuperacinę sistemą savo namams, daugiausia dėmesio rekomenduojame skirti pagrindinėms jo funkcijoms: šilumogrąžai bei oro drėkinimui. Net ir įsirengus didelio galingumo rekuperatorių oras namuose gali būti tiesiog per sausas, jei prietaisas nepasižymės svarbia entalpijos funkcija (tai reiškia, kad drėgmę patalpose teks palaikyti papildomų prietaisų pagalba). Ne mažiau dėmesio svarstant apie rekuperatorių lietuviško klimato zonoje stovinčiam namui reikėtų skirti ir šilumogrąžos funkcijai.

Ar verta rinktis brangesnį rekuperatorių?

Ieškodami, koks rekuperatorius galėtų būti tinkamiausias pasirinkimas lietuviškam klimatui, greičiausiai išgirsite, jog tylus rekuperatorius kainuoja ne pigiai. Tačiau, prieš priimant galutinį sprendimą reikėtų nepamiršti, kad gera ir tyliai veikianti vėdinimo sistema gerokai mažina šildymo išlaidas bei saugo jūsų ramybę. Pavyzdžiui, nors nors mūsų rekomenduojamas priešpriešinių srautų rekuperatorius su entalpijos funkcija kainuos brangiau nei rotacinis, jų elektros sąnaudos šaltuoju metų laiku taip pat skirsis ženkliai. Skirtumus pastebėsite ir prietaisų skleidžiamame garse – rotacinis rekuperatorius veiks garsiau. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu bei veikimo garsu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau, o nuolatinis rekuperatoriaus veikimas ilgainiui taps trukdžiu jūsų poilsiui.

5 tinkamiausi variantai lietuviškam klimatui

tylus rekuperatorius

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir 180 (entalpinis) (iki 100m2)

Ieškant, kokią rekuperacinę sistemą įsirengti savo nedideliame būste, specialistai vis dar ne retai siūlo mini rekuperatorius, kurie pasižymi mažesniu efektyvumu, tačiau užima gerokai mažiau vietos. Vis dėlto, ieškant efektyviausio vėdinimo sistemos sprendimo, kai rekuperatoriaus pagalba norima susigrąžinti kuo didesnį kiekį šilumos energijos ir drėgmės, rekomenduojame rinktis Zehnder ComfoAir 180.

Šie, patalpoms iki 100 m2 skirti rekuperatoriai, pasižymintys kompaktišku dydžiu ir tyliu veikimu, yra puiki mini rekuperatorių alternatyva. Tylus rekuperatorius yra skirtas nedidelio dydžio patalpoms, o jam būdingos labai mažos šilumos energijos sąnaudos – iš kambario ištrauktas, panaudotas oras prateka į rekuperatoriuje esantį šilumokaitį ir šalinimo iš patalpų metu atiduoda savo šiluminę energiją, kuri naudojama iš lauko įeinančio oro srauto pašildymui. Jis taip pat gali turėti drėgmės grąžos funkciją, kurios dėka patalpų oras neišsausėja.

tylus rekuperatorius Paul Climos

Rekuperatorius PAUL Climos 200 (entalpinis) (iki 120m2)

Norint įsirengti kokybišką bei tyliai veikiančią vėdinimo sistemą nedideliame būste, puikiu pasirinkimu taps ir horizontalaus išpildymo rekuperatorius PAUL Climos 200, kuris gali būti montuojamas ant lubų ir ant sienos (tiek horizontaliai, tiek vertikaliai). Jis taip pat pasižymi nedidelėmis elektros energijos sąnaudomis. Nors šio prietaiso vėdinimo galia siekia net 200 m3/h prie 150Pa, jis taip pat rinkoje žinomas kaip tylus rekuperatorius, tinkamas patalpoms iki 120 m2.

Remiantis patirtimi, perteklinės ar per mažos drėgmės problemas dažnai bandoma spręsti įsigijant drėgmės surinktuvus arba oro drėkintuvus, tačiau dažniausiai šių prietaisų poveikis – laikinas – optimali patalpų drėgmė palaikoma tol, kol prietaisas veikia. Dėl šios priežasties ne tik sunku užtikrinti optimalią patalpų drėgmę, tačiau ženkliai išauga ir nuolatinės elektros sąnaudos. Drėgmę patalpose kokybiškai subalansuoti padės tik namuose įrengta profesionali oro vėdinimo sistema, jei rinkdamiesi, kokią sistemą įsigyti, atkreipsite dėmesį į jai būdingus drėgmės grąžinimo parametrus. Šiuo atveju profesionalus vėdinimo įrenginys  PAUL Climos 200 visais atvejais turi drėgmę grąžinantį šilumokaitį ir gali grąžinti net iki 70 % drėgmės.

rekuperatorius zehnder

Rekuperatorius Zehnder ComfoD 350 V ERV (entalpinis) (iki 200m2)

Nuolat augant šilumos energijos kainai ir didėjant komforto poreikiams, svarbu rasti ne tik efektyvų, bet ir ekonomišką vėdinimo sistemos variantą. Nors egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę oro kaitą, tik kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti didelį procentą išeinančio oro šilumos ir tokiu būdu sutaupyti. Tylus rekuperatorius Zehnder ComfoD 350 V ERV – vienas tokių efektyvių prietaisų pavyzdžių.

Dideliu efektyvumu pasižymintis šilumokaitis neleidžia prietaisui užšalti ir efektyviai grąžina ne mažiau nei 84 % energijos esant net -15-10 °C temperatūrai. Taupūs EC ventiliatorių varikliai užtikrina mažas elektros sąnaudas, o didelis sandarumas – mažesnį nei 1 % oro nuotekį.

Svarbu! Renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms rekomenduojame gerai išanalizuoti rekuperatoriaus parametrus bei atkreipti dėmesį į tai, ar prietaisas pasižymi entalpijos – drėgmės grąžinimo funkcija. Pastarieji dažniausiai leidžia susidaryti pirminį įspūdį apie pačios sistemos kokybę.

Zehnder rekuperatorius

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350 ERV

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q350. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija (iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Šis entalpinis tylus rekuperatorius yra tikras flagmanas savo klasėje – jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis entalpinis rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.

rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder

Entalpinis rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV (entalpinis)

Didesnėms patalpoms iki 350 m2 rekomenduojamas priešpriešinių srovių entalpinis tylus rekuperatorius su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir Q600 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija ( iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos. Naujos kartos sandaresni filtrai, modernus dizainas ir ypač tylus veikimas užtikrina šio įrenginio nepakeičiamumą bet kuriame būste. Jis yra ne tik išmanus, bet ir ypač paprastai naudojamas, lengvai montuojamas, tyliai veikiantis. Kokybišką, optimalios drėgmės orą grąžinantis tylus rekuperatorius taps nepakeičiamas bet kuriuose namuose.