Vedinimo sistemos montavimas: kodėl jį reikėtų patikėti profesionalams?

vėdinimo sistemos montavimas

Norint savo namuose užsitikrinti nuolat cirkuliuojantį švarų orą ir komfortabilią jo temperatūrą, į kokybišką vėdinimo sistemą investuoti tikrai neužtenka. Tam būtinas profesionalus vėdinimo sistemos montavimas, kurį reikia atlikti atsižvelgiant į keletą svarbių faktorių, todėl nuo pradžių iki pabaigos šį darbą rekomenduojame patikėti atlikti tik savo profesiją puikiai išmanantiems specialistams.

Vėdinimo sistemos montavimo eiga

Vėdinimo sistemos montavimui reikalingi paruošiamieji darbai pradedami dar gerokai anksčiau nei tuomet, kai rekuperacinė sistema atsiduria ant lubų ir sienų. Norint užtikrinti aukščiausią vėdinimo sistemos veikimo rezultatą, veiksmai turi būti atliekami iš eilės, o nuosekliam patalpų įvertinimui reikalingi duomenys – neprieštarauti vieni kitiems. Taigi, kaip turėtų atrodyti teisingas vėdinimo sistemos montavimas?

1. Visapusiškas pastato įvertinimas

Tam, kad kokybiškai sumontuota rekuperacinė sistema duotų norimą rezultatą, dar prieš rengiant jos projektą būtina visapusiškai įvertinti techninius pastato niuansus bei šilumos, drėgmės, teršalų išsiskyrimą patalpoje, kurioje planuojama montuoti rekuperatorių. Šis žingsnis – ypač svarbus, todėl jo atlikimui rekomenduojame rinktis profesionalų pagalbą.

Tik įvertinus pastato padėtį, apsaugą nuo vėjo, pastato šilumines, orinio sandarumo, architektūrines bei konstrukcines ypatybes, galima pereiti prie patalpų, kurias planuojama vėdinti, panaudos įvertinimo, kurį galite atlikti ir patys. Nors renkantis rekuperacinę sistemą jos techniniuose parametruose visuomet nurodoma, kokio dydžio patalpoms konkretus rekuperatorius yra skirtas, šis rodiklis vėdinimo sistemų specialistų labiau vertinamas kaip apytikslis orientyras nei tikslus skaičiavimas, kuriuo privalu vadovautis. 

Nesunku suprasti, jog orą naudoja žmonės, o ne kvadratiniai metrai, todėl būtina atkreipti dėmesį į patalpomis nuolat besinaudojančių žmonių skaičių bei tai, kokiomis veiklomis jie patalpose užsiims. Pavyzdžiui, jei rekuperacinę sistemą renkatės namams, kuriuose dirbate ir laisvalaikį leidžiate pasyviai, prireiks mažesnio galingumo vėdinimosistemos nei, pavyzdžiui, to paties dydžio salei, kurioje vyks fizinės treniruotės. Taigi, šis žingsnis tampa ypač svarbus tam, kad galima būtų sužinoti patalpose išskiriamų šilumos, drėgmės bei teršalų kiekius. Tai padės nuspręsti, kaip dažnai ir koks oro kiekis patalpose turėtų būti pakeičiamas švariu, iš lauko atkeliaujančiu oru. 

Remiantis bendromis rekomendacijomis, patalpose oras turėtų visiškai pasikeisti bent vieną kartą per 3 valandas, nepaisant patalpų dydžio. Žinant realią patalpų panaudą, nesunkiai apskaičiuosite, kaip dažnai ir koks oro kiekis patalpose turėtų būti pakeičiamas švariu, iš lauko atkeliaujančiu oru. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

2. Profesionaliai parengtas vėdinimo sistemos projektas

Nors ne retu atveju įsirenginėjant vėdinimo sistemas bandoma sutaupyti vėdinimo sistemos projekto sąskaita, patalpose įrengiamas nepakankamas arba perteklinis vėdinimas dažniausiai sukelia ne mažai papildomų nuostolių. Taigi, tam kad vėdinimo sistemos projektas konkrečiam pastatui būtų parengtas, o vėliau įgyvendintas tinkamai, jo rengimą bei išpildymą rekomenduojame patikėti tik savo sritį gerai išmanantiems specialistams. Jie ne tik tinkamai apskaičiuoja vėdinimo sistemoje judančio oro kiekius, srautus, oro judėjimą konkrečiose patalpose, atstumus tarp oro paėmimo ir šalinimo angų, ortakių skersmenį, atlieka skaičiavimus, bet ir nurodo reikalingą rekuperatoriaus galią, todėl prietaisą savo būstui išsirinkti tampa gerokai lengviau.

vėdinimo sistemos

Mūsų darbo praktikoje vis dar ne retai pasitaiko atvejų, kai rekuperacinę sistemą ketinama įsirengti be jai paruošto specialaus projekto. Tačiau svarstant apie kokybišką patalpų vėdinimą vertėtų žinoti, kad projektas rekuperacinės sistemos įrengimui yra būtinas ne tik dėl darbų nuoseklumo, bet ir dėl teisingo vėdinimo sistemos parinkimo konkrečioms patalpoms.

Tam, kad vėdinimo sistemos projektavimas vėliau atneštų norimus rezultatus, ją reikėtų suprojektuoti taip, kad sistemos oro srautai galėtų būti sukonfigūruoti tinkamai. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida taip pat atsiranda, kai abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis yra nustatomas ties 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Vis dėlto beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas, todėl projektuojant vėdinimo sistemą ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, galėtų būti konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų). 

Bogai suprojektavus vėdinimo sistemą ir taip apribojant tinkamos konfigūracijos galimybes, vėdinimo sistema veiks garsiai, išaugs ir jos elektos energijos sąnaudos. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad vėdinimo sistemoje pasirinkus naudoti lanksčius plastikinius ortakius, juos konfigūruoti bus daug paprasčiau nei valcuotų ortakių sistemas.

3. Tinkamiausios vietos rekuperatoriui parinkimas

Technologijoms sparčiai pažengus, dauguma rinkoje siūlomų, aukštesnės kokybės rekuperacinių sistemų veikia ypač tyliai, tačiau ne retai klientai, įsirengę brangią vėdinimo sistemą savo namuose, vėliau ieško papildomų priemonių, kurios gali užtikrinti geresnę jos veikimo garso izoliaciją. Tokioje situacijoje atsiduriama tada, kai dideliu efektyvumu pasižyminti rekuperacinė vėdinimo sistema didinant jos veikimo efektyvumą skleidžia ir didesnį garsą. Dėl šios priežasties, nusprendus įsirengti rekuperatorių savo namuose, rekomenduojame ypač gerai apsvarstyti jo vietą ir, esant galimybei, jį įsirengti atskirose patalpose. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui.

Atskira, specialiai rekuperacinei sistemai paskirta namų patalpa taip pat leisdaugiau dėmesio skirti pačios vėdinimo sistemos funkcionalumui bei naudingumo parametrams, tokiems kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės, užuot koncentruojantis į rekuperatoriaus veikimo garsą.

Taigi, vietą rekuperatoriui suplanuoti taip pat galite ir patys, tačiau vertėtų žinoti, jog bene pagrindinis reikalavimas, kurį turi atitikti patalpos, kad jose būtų galima įrengti rekuperacinę sistemą – nuolat jose besilaikanti, ne žemesnė nei 15° C temperatūra. Todėl, jei rekuperacinei sistemai sugalvojote skirti vietos garaže ar palėpėje, visų pirma, įsitikinkite, kad šiose patalpose nuolatinė temperatūra nebūtų per žema. Dar vienas, gana svarbus dalykas – rekuperacinę sistemą reikėtų montuoti taip, kad priėjimas prie jos nebūtų itin komplikuotas. Nors šiais laikais dauguma profesionalių sistemų yra valdomos tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle, o jas nustačius pirmą kartą papildomai šių reguliuoti nereikia, pasitaiko situacijų, kai rekuperatoriams tenka atlikti profilaktinę priežiūrą ar panašius techninius darbus. 

Įrenginėjant rekuperacines sistemas klientų namuose ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl mažo gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui taip pat galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju tinkamiausios vietos vėdinimo sistemai taip pat vertėtų paieškoti, net jei ši nebus idealiausias galimas pasirinkimas. Mūsų komandos gana dažnai svarstoma ir klientams siūloma alternatyvi vėdinimo sistemos įrengimo vieta – specialiai įrenginiui pritaikyta spinta. Ši ne tik paslepia prietaisą, negadindama gyvenamųjų patalpų interjero, bet ir leidžia panaudoti ne mažai garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių, tokiu būdu jūsų namuose užtikrinant komfortišką tylą. Ne prastesnis pasirinkimas – lubinis rekuperatorius, leidžiantis ne tik užtikrinti gerą prietaiso skleidžiamo garso izoliaciją, bet ir taupyti patalpų erdvę, kuri tampa ne mažiau svarbi nei tyla mažo gyvenamojo būsto atveju.

4.Teisingai sumontuoti ortakiai

Vienas baigiamųjų, tačiau ne mažiau svarbių vėdinimo sistemos montavimo etapų – ortakių montavimas. Nepriklausomai nuo būsto dydžio, oro padavimo ortakiai turi būti montuojami visuose miegamuosiuose (pagrindiniame miegamajame reikėtų rinktis didesnį oro srautą galinčius generuoti prietaisus). Siekiant itin efektyvios oro kaitos, oro padavimo ortakiai turėtų būti montuojami ir svetainėje bei virtuvėje. Kalbant apie oro ištraukimo ortakius, šiuos būtina įsirengti vonioje, tambure, koridoriuje, spintoje ir virtuvėje. Padavimo ir ištraukimo ortakių kiekis turi sutapti, ne mažiau svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo.

5. Teisingas vėdinimo sistemos subalansavimas

Teisingai sumontavus ortakius ir pakabinus rekuperacinę sistemą bei galutinai sumontavus difuzorius, galima pradėti vėdinimo sistemos balansavimą. Atliekant šį darbą užtikrinama, jog oro padavimo ir ištraukimo srautai patalpose sutaps, nes kitu atveju patalpos bus vėdinamos netinkamai – tiekiamo oro temperatūra bus neteisinga ir stipriai mažės pačios vėdinimo sistemos naudingumas. Nors vis dar pasitaiko atvejų, kai rekuperacinę sistemą namuose įsirengę klientai jos balansavimą bando atlikti patys, šio darbo atlikti patiems – nerekomenduojame, nes kokybiškas balansavimas reikalauja kompetencijos vėdinimo sistemų srityje.

vėdinimo sistemos balansavimui skirtas įrenginys

Verta žinoti, jog rekuperatoriaus balansavimas yra atliekamas anemometro pagalba, kuris leidžia greitai ir tiksliai nustatyti oro įleidimo ir išleidimo angomis keliaujančius oro srautus. Prietaisas nustato ne tik anga keliaujančio oro srauto greitį, bet ir kryptį, taip pat tūrinį srautą ir temperatūrą. Nors iš pirmo žvilgsnio šis darbas gali atrodyti gana nesudėtingas, norint užsitikrinti tinkamą jo atlikimą ir aukščiausio lygio oro vėdinimo sistemos efektyvumą, būtina jį patikėti savo sritį gerai išmanantiems profesionalams.

Didžiausią dėmesį skiriame tam, kad mūsų projektuojamos Zehnder rekuperacinės sistemos visapusiškai atitiktų klientų poreikius, todėl į mūsų projektavimo kainą jau yra įskaičiuotas ir rekuperatoriaus balansavimas. Šią paslaugą galime suteikti ir atskirai, susisiekite su mumis dar šiandien ir susitarsime dėl jums patogaus darbų atlikimo laiko.

Kodėl reikalingos tinkamai subalansuotos vėdinimo sistemos?

Nepaisant to, kaip dažnai vėdinamos namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų kambario orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą, neprarandant namuose esančios šilumos. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras.

Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi kokybiškos vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Todėl vėdinimo sistemoje esantis rekuperatorius naują, iš lauko į patalpas patenkantį orą šildo energija, gauta iš jau panaudoto oro. Vis dėlto, norint užtikrinti iš tiesų efektyvų rekuperacinės sistemos darbą, būtina atlikti profesionalų vėdinimo sistemos balansavimą.

X