Vėdinimo sistemos namui: kaip įsirengti tinkamiausią?

Šiais metais įsigaliojus didesnio energetinio efektyvumo reikalavimams naujiems statiniams, vėdinimo sistemos namui įrengimas tapo neatsiejama statybų proceso dalimi. Ši sistema ne tik padeda užtikrinti, jog pastatas atitiks naujuosius reikalavimus, bet ir garantuoja, kad jūs bei jūsų artimieji kasdien kvėpuojate švariu ir kokybiškai išvalytu oru, kuris turi įtakos tiek sveikatai, tiek produktyvumui.

Vis dėlto, egzistuojant didelei rekuperatorių pasiūlai, išsirinkti, kokios vėdinimo sistemos namui galėtų būti tinkamiausios jūsų būsto atveju, nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl dalinamės esminiai patarimais, padėsiančiais išsirinkti jums tinkamiausią vėdinimo įrenginį. 

Kodėl reikalingos oro vėdinimo sistemos namui?

vėdinimo sistemos namui
Zehner vėdinimo sistemos namui

Vis dar ne maža dalis mūsų šalyje stovinčių statinių yra vėdinami pačiu paprasčiausiu būdu – reguliariai atidarant langus. Tačiau, svarbu žinoti, jog, nepaisant to, kaip dažnai atidarius langą yra vėdinamos jūsų namų ar darbo patalpos, tai negarantuoja, jog namuose kvėpuojate iš tiesų nauju ir švariu oru. Specialistų teigimu, remiantis profesionalų atliktais skaičiavimais, trijų valandų vėdinimo tiesiog atidarius langus efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui.

Tokie skaičiavimai leidžia suprasti, jog, norėdami savo patalpose kvėpuoti grynu oru, gyventi privalote nuolat atidarytais langais, kas iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui, nes šildyti ir vėdinti patalpas tampa būtina vienu metu. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų.

Siekiant užtikrinti iš tiesų kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios garantuoti švarų patalpų orą bei sutaupyti šilumos energijos, kartu sumažinant ir šildymo sąskaitas šaltuoju metų laiku. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras. Šis prietaisas – vienas svarbiausių dalykų, į kurį reikėtų atsižvelgti renkantis profesionalią vėdinimo sistemą savo a++ klasės namui.

Kaip išsirinkti vėdinimo sistemą?

Nors pradėjus ieškoti oro vėdinimo sistemos namui me retai išgirsite, kad iš tiesų kokybiška sistema nebus labai pigus sprendimas, vertėtų nepamiršti ir to, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema gerokai sumažins jūsų šildymo išlaidas. Taigi, nors bandydami sutaupyti vėdinimo sistemos įrengimui greičiausiai taip pat džiaugsitės švariu namų oru, jūsų tikrai nedžiugins šildymo sąskaitos – pigesnės oro vėdinimo sistemos namui dažniausiai gerokai skiriasi savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau.

Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, taip pat įvertinti drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.

Renkantis, kokios oro vėdinimo sistemos namui galėtų būti tinkamiausios jūsų būsto atveju, rekomenduojame atkreipti dėmesį į jų valdymo galimybes. Šis dalykas taip pat turi įtakos optimizuojant elektros energijos sąnaudas patalpų vėdinimo metu. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į vėdinimo sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus – tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką mūsų sveikatai.

profesionalios vėdinimo sistemos namui
Profesionalios vėdinimo sistemos namui

Renkantis vėdinimo sistemą, daugiausiai dėmesio įprasta skirti tokiems dalykams, kaip sistemos ekonomiškumas. Vis dėlto, dar vienas, nuolatiniam vėdinimo sistemos naudojimui ypač svarbus dalykas – jos veikimo garsas. Didelis vėdinimo sistemos skleidžiamas triukšmas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Paskutinis svarbus aspektas – tam, kad patalpų vėdinimas būtų maksimaliai efektyvus, pati vėdinimo sistema turi būti pritaikyta konkrečiam pastatui. Dėl šios priežasties, kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais. Tokią sistemą renkant konkrečiam pastatui, būtina gerai įvertinti esmines pastato konstrukcijas, techninius pastato duomenis bei atsižvelgti į patalpose gyvenančiu ar dirbančių žmonių skaičių, veiklos pobūdį, įvairias aplinkos ypatybes. 

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus Zehnder, galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Šių gamintojų produktams būdingas itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas.

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

Šiomis dienomis vienu rinkoje populiariausių modelių lietuviškiems namams galime laikyti išmanųjį Zehnder ComfoAir Q 350ERV, kuris gali grąžinti net iki 98% šilumos ir pasižymintis entalpijos funkcija (gali grąžinti net iki 73% drėgmės).

Verta paminėti ir tai, jog, kaip ir kitiems, mūsų įmonės atstovaujamiems Zehnder produktams, šios rūšies vėdinimo prietaisams būdingas itin kokybiškas ir tylus veikimas. Ne mažesnis jų privalumas – inovatyvus dizainas, ypač aktualus tuo atveju, kai rekuperatoriaus įrengimui neišeina skirti atskiros patalpos.

Zehnder ComfoAir Q 350ERV (labiausiai tinkamas patalpoms nuo 35m2 iki 200 m) yra išmanus, bet tuo pačiu labai paprastas naudoti – lengvai valdomas tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle. 

Dėmesio! Svarbu nepamiršti, jog nustačius rekuperatorių pirmąjį kartą, jo papildomai reguliuoti nereikia, išskyrus tuos atvejus, kai namuose susirenka didesnė žmonių kompanija arba išvykstate atostogų.

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir E350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir E350 ERV (entalpinis) (iki 200m2)

Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių, drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Būtent dėl šios priežasties renkantis vėdinimo sistemą savo namams rekomenduojame atkreipti dėmesį, ar jūsų pasirinkta oro vėdinimo sistema namui pasižymi drėgmės grąžinimo funkcija.

Patalpoms iki 200 m2 rekomenduojame rinktis priešpriešinių srovių rekuperatorių su drėgmės grąžinimu Zehnder ComfoAir E350 ERV. Šis vėdinimo įrenginys pasižymi ne tik energijos taupymu, bet ir drėgmės grąžos fukcija (iki 73%) bei galimybe grąžinti net iki 98% šilumos.

Šiems Zehnder rekuperatoriams būdingas paprasčiausias veikimo principas: šilumokaityje tarp plokštelių priešpriešiniais srautais teka oras – kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras, o per kitus tarpus teka šaltas (lauko) oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi, į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Rekuperatorius PAUL Climos 200 (entalpinis) (iki 120m2)

Norint įsirengti kokybišką bei tyliai veikiančią vėdinimo sistemą mažesniame būste, rekomenduojame apsvarstyti horizontalaus išpildymo rekuperatorių PAUL Climos 200, kuris gali būti montuojamas ant lubų ir ant sienos (tiek horizontaliai, tiek vertikaliai). Jis pasižymi ypač mažomis elektros energijos sąnaudomis, o šio rekuperatoriaus vėdinimo galia siekia net 200 m3/h prie 150Pa, todėl jį galima naudoti patalpoms iki 120 m2.

Zehnder Group“ priklausantis Vokietijos vėdinimo įrengimų ir šilumokaičių gamintojas „PAUL Wärmerückgewinnung Gmbh“ yra žinomas ir kaip pasyviems namams skirtų aukštus energijos vartojimo efektyvumo rodiklius turinčių vėdinimo įrenginių ekspertas. Todėl įsigiję šį įrenginį, džiaugsitės iš tiesų mažomis elektros energijos sąnaudomis,

Vis dar svarstantiems, ar namuose verta įsirengti rekuperatorių su entalpiniu (drėgmę grąžinančiu) šilumokaičiu, vertėtų žinoti ir tai, jog vasaros metu, kai oro temperatūra tiek patalpose, tiek lauke yra panaši, drėgmę grąžinantis šilumokaitis greičiausiai veiks kaip visi. Tačiau, kai patalpose bus vėsiau nei lauke arba norėsite šį pojūtį sukurti, tam ypač padės atvirkštinis drėgmės grąžinimo procesas. Rekuperatorius neleis drėgnesniam lauko orui patekti į patalpas, tokiu būdu padėdamas pasiekti komfortišką klimatą patalpose.

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje. 

Kaip išsirinkti tinkamiausią vietą rekuperatoriui?

Ne mažiau nei vėdinimo sistemos namui pasirinkimas svarbi yra vieta, kurioje planuojate įrengti rekuperacinę sistemą. Atsižvelgiant į tai, kad profesionalios oro vėdinimo sistemos pastatuose įprastai įrengiamos dar prieš sukant gipsą, vietą rekuperatoriui reikėtų gerai apgalvoti ir numatyti dar namo statybų etape.

Užsitikrinkite garso izoliaciją

Nors šiuolaikinių technologijų dėka dauguma rinkoje siūlomų, aukšta kokybe pasižyminčių rekuperatorių veikia ypač tyliai, tačiau ne retai klientai, įsirengę brangią vėdinimo sistemą savo namuose, vėliau ieško papildomų priemonių, kurios gali užtikrinti geresnę jos veikimo garso izoliaciją. Taip yra todėl, nes itin dideliu efektyvumu pasižyminti rekuperacinė vėdinimo sistema veikdama didesniu pajėgumu dažniausiai vis tiek skleidžia bent nedidelį, tačiau girdimą garsą. Taigi, už nuolatinę oro kaitą atsakingą, didesnio galingumo rekuperatorių įsirengus pagrindinėse gyvenamosiose patalpose, gali tekti atsisakyti komfortiškos tylos.

Dėl šios priežasties, nusprendus įsirengti rekuperatorių savo namuose, rekomenduojame ypač gerai apsvarstyti jo vietą ir, esant galimybei, jį įsirengti atskirose patalpose. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui.

Prietaisą rinkitės pagal funkcionalumą

Svarbu paminėti ir tai, jog turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, taip pat galėsite mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis bei daugiau dėmesio skirti jo funkcionalumo ir naudingumo parametrams, tokiems kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės.

Užtikrinkite rekuperatoriui būtiną temperatūrą

Svarstant, kurioje namų vietoje įrengti rekuperacinę sistemą, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad pasirinktoje patalpoje nuolat besilaikanti temperatūra būtų ne žemesnė nei 15° C. Todėl, jei rekuperacinei sistemai sugalvojote skirti vietos garaže ar palėpėje, visų pirma, įsitikinkite, kad šiose patalpose nuolatinė temperatūra nebūtų per žema.

Pasilikite priėjimą prie rekuperacinės sistemos

Dar vienas, gana svarbus dalykas – rekuperacinę sistemą reikėtų montuoti taip, kad priėjimas prie jos nebūtų itin komplikuotas. Nors šiais laikais dauguma profesionalių sistemų yra valdomos tiek valdikliu ant įrenginio, tiek išnešamu pulteliu arba mobilia programėle, o jas nustačius pirmą kartą papildomai šių reguliuoti nereikia, pasitaiko situacijų, kai rekuperatoriams tenka atlikti profilaktinę priežiūrą ar panašius techninius darbus. 

Apsvarstykite visus galimus įrengimo vietos variantus

Verta paminėti ir tai, kad mūsų darbų praktikoje ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl mažo gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju tinkamiausios vietos vėdinimo sistemai taip pat vertėtų paieškoti, net jei ši nebus idealiausias galimas pasirinkimas. Mūsų komandos gana dažnai svarstoma ir klientams siūloma alternatyvi vėdinimo sistemos įrengimo vieta – specialiai įrenginiui pritaikyta spinta. Ši ne tik paslepia prietaisą, negadindama gyvenamųjų patalpų interjero, bet ir leidžia panaudoti ne mažai garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių, tokiu būdu jūsų namuose užtikrinant komfortišką tylą.

X