Vėdinimo sistemos: kaip išsirinkti tinkamiausią?

Sparčiai populiarėjant profesionalioms vėdinimo sistemoms, jų pasiūla auga ne lėčiau. Todėl klausimas, kaip išsirinkti tinkamiausią, tampa vis aktualesnis šių dienų statybų rinkoje. Nors akivaizdu, jog kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, jos taip pat pasižymi tam tikrais skirtumais, kurie bene labiausiai priklauso nuo pasirinkto rekuperatoriaus.

Tam, kad konkrečios vėdinimo sistemos pasirinkimas būtų labiau pagrįstas, specialistai, visų pirma, rekomenduoja atsakyti į klausimą, kodėl jums reikalinga vėdinimo sistema? Tai ne tik padeda geriau suprasti šio prietaiso veikimo svarbą, bet ir nuspręsti, į kokias savybes renkantis rekuperacinę sistemą svarbiausia atkreipti dėmesį.

Visų pirma, svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek įtakos švarus namų patalpų oras turi mūsų savijautai ir produktyvumui. Tačiau, atsižvelgiant į naujos statybos namų sandarumą, užtikrinti, jog kvėpuosime švariu, išvalytu oru be specialiai tam skirtos vėdinimo sistemos – praktiškai neįmanoma. Esminė to priežastis – oro kaita besirūpinančios vėdinimo sistemos užtikrina, kad iš lauko patenkantis oras būtų ne tik naujas, bet ir kokybiškai išvalytas. Būtent dėl šios priežasties, renkantis prietaisą savo namas, dėmesį svarbu atkreipti į rekuperacinėje sistemoje sumontuotus filtrus. Kuo vėdinimo sistemos filtras kokybiškesnis, tuo į patalpas patenkantis, naujas oras bus išvalytas geriau.

Antra, profesionalios vėdinimo sistemos gali grąžinti panaudotą šilumą ir stipriai sumažinti šildymo sąskaitas žiemos metu. Neretai švarų patalpų orą vis dar bandoma užtikrinti atidarytais langais arba natūralios traukos principu – kai šiltas, jau panaudotas oras pašalinamas per ištraukimo angas ir ortakius pastato viršuje, o naujo oro įsileidžiama per orlaides ar atidarytus langus. Vis dėlto, vėdinimo sistemų specialistai tvirtina, jog toks patalpų oro atnaujinimo būdas – nėra efektyvus. Remiantis specialistų skaičiavimais, oras privalo patalpose privalo keistis ne rečiau nei vieną kartą per tris valandas tam, kad būtų galima užtikrinti švarų namų deguonį. Tai reiškia, jog norint užtikrinti kokybišką vėdinimą, patalpos turėtų būti vėdinamos ir šildomos vienu metu. Nesunku suprasti, kaip toks patalpų vėdinimas žiemą atsilieps šildymo sąskaitoms.

Trečias, tačiau ne mažiau svarbus dalykas – rekuperacinės sistemos kokybe ir ilgaamžiškumas. Atsižvelgiantį į tai, jos vėdinimo sistemos – ne mažai finansų ir laiko reikalaujanti investicija, specialistai pataria daugiau dėmesio skirti techninėms rekuperacinių sistemų galimybėms ir prekės ženklui. Čia svarbu akcentuoti ir tai, jog dažniausiai apie vėdinimo sistemos kokybę ne mažai pasako jos kaina. Vertėtų žinoti, jog kainai didelę įtaką daro vėdinimo sistemoje naudojamų medžiagų kokybė. Pasirinkus pigiausią vėdinimo sistemos variantą, mechaninė vėdinimo sistema savo funkciją atlieka, ieškantiems kokybės ir ilgaamžiškumo, profesionalai į pigiausius variantus dairytis nerekomenduoja. Mažiau kokybiškų vėdinimo sistemų eksploatacinės išlaidos ir galimų problemų kiekis šaltuoju periodu, lyginant su aukštos kokybės sistemomis, skiriasi drastiškai. Tik aukščiausio lygio vėdinimo sistema, veikdama tinkamai ir tyliai, patalpose iš tiesų užtikrins nuolatinę švaraus oro kaitą minimaliomis energijos sąnaudomis.

Kodėl reikalingos vėdinimo sistemos?

Nepaisant to, kaip dažnai vėdinamos namų ar darbo patalpos, palaikyti iš tiesų švarų kambario orą nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mokslininkų apskaičiuota, jog trijų valandų vėdinimo efektas išnyksta praėjus vos pusvalandžiui, o  iš oro anglies dvideginis, oro teršalai ir vandens garų perteklius pašalinamas tik patalpas vėdinant nuolat. Taigi, bandymas užtikrinti švarų patalpų orą be papildomų sistemų reikalauja jų vėdinimo ir šildymo vienu metu, o tai iš esmės prieštarauja efektyviam energijos naudojimui. Maža to, nusprendus kambarius vėdinti natūralios traukos principu, iš lauko į patalpas patenkantis oras nėra sušildomas ir išfiltruojamas, todėl dažniausiai susidaro skersvėjis, o kartu į patalpą patenka ir dulkių bei kitų nešvarumų. 

Siekiant užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, vis dažniau naujos statybos namuose įrengiamos profesionalios vėdinimo sistemos, leidžiančios užtikrinti reguliarią oro kaitą. Pagrindinės vėdinimo sistemos dalies – rekuperatoriaus dėka, į patalpas patenka tik kokybiškai išvalytas ir jau šiltas oras. Viena svarbiausių savybių, kuria pasižymi vėdinimo sistemos – jos sukurtos taip, kad atlikdamos vėdinimo funkciją taip pat taupytų energiją ir šilumą, mažinant vartotojo išlaidas. Todėl vėdinimo sistemoje esantis rekuperatorius naują, iš lauko į patalpas patenkantį orą šildo energija, gauta iš jau panaudoto oro. Taigi, švarus, iš lauko atkeliaujantis oras, prieš patekdamas į patalpas, visų pirma, pereina filtrus ir šilumokaitį.

Vėdinimo sistemų rūšys

Nuolat brangstant šilumos energijai, o komforto poreikiams sparčiai augant, svarbu rasti ne tik efektyvų, bet ir ekonomišką vėdinimo sistemos variantą. Egzistuoja ne viena vėdinimo sistemų rūšis, galinti jūsų patalpose optimaliomis energijos sąnaudomis užtikrinti nuolatinę oro kaitą. Tačiau, nors kiekviena šių sistemų atlieka iš esmės tą pačią funkciją – valo ir šildo orą, jos taip pat pasižymi tam tikrais skirtumais, kurie bene labiausiai priklauso nuo pasirinkto rekuperatoriaus.

Plokšteliniai rekuperatoriai

Vėdinimo sistemas su plokšteliniais rekuperatoriais, tinkančias praktiškai bet kokio tipo patalpoms, tačiau ši technologija jau pasenusi. Šio tipo vėdinimo sistemos išskirtinumas – dviejų oro srovių atskyrimas.  Vėdinimo sistemas su plokšteliniais rekuperatoriais veikimo principas – ypač paprastas – tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą. 

Plokštelinis rekuperatorius lyginant su kitais yra žemesnio efektyvumo – vėdinimo metu gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos. Tai pat, plokšteliniai rekuperatoriai nėra ypač tinkami mūsų regionui, nes neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris ypač svarbus šaltuoju metų laiku, kai patalpos yra šildomos.

Rotaciniai rekuperatoriai

Rotacinio rekuperatoriais rodikliai, be papildomo šildytuvo, prie 3.6 laipsnio.

Priešingai nei plokšteliniai rekuperatoriai, rotaciniai rekuperatoriai gali veikti prie itin žemos temperatūros – jų atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra, todėl pačios vėdinimo sistemos nereikia stabdyti privalomam atitirpinimui, rekuperatorius pats mažina savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis, dėl to šiek tiek kenčia efektyvumas. Šios vėdinimo sistemos pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, jos taip pat dalinai grąžina oro drėgmę (iki 50%). Tačiau norint užtikrinti komfortišką vėdinimą ir šaltuoju periodu, reikalingas papildomas kanalinis oro šildytuvas, nes esant lauko temperatūrai žemiau 0, rekuperatoriaus grąžinimo oro temperatūra skiriasi apie 7 laipsniais, todėl patalpos bus atvėsinamos.

Vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras. Per sušildytus vamzdelius keliaujantis naujas lauko oras sušyla, tokiu būdu panaudojant išmetamo oro šilumą. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus, o šiems atsidūrus padavimo pusėje – vandens lašeliai išgaruoja į naujai patalpoms tiekiamą orą. Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir dalį drėgmės. Šios rūšies rekuperatoriai dėl savo šilumokaičio tipo taip pat maišo kvapus (maisto gaminimo, skalbimo ar sanitarinių patalpų).

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai

Plokštelinio rekuperatoriaus rodikliai, be papildomo teno, prie 2.5 laipsnio. (vidaus temperatūra 22.5 laipsnio)

Paskutinė, tačiau viena iš populiariausių rekuperatorių rūšių – priešpriešinių srautų rekuperatoriai, dar skirtomi į entalpinius su drėgmės grąžinimu (ERV) ir standartinius (HRV). Šios rūšies rekuperatoriai pasižymi bene paprasčiausiu veikimo principu: Šilumokaityje tarp plokštelių teka oras priešpriešiniais srautas. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai, kurių šilumokaičiai su entalpijos funkcija, grąžina ne tik daug šilumos, bet ir didelę dalį drėgmės iš išleidžiamo oro. Vėsesnio klimato šalims būdingu ilgu šildymo periodu patalpose oras yra dažnai per sausas, todėl naudojami papildomi oro drėkintuvai. Pasirinkus vėdinimo įrenginį su entalpijos funkcija, to išvengtumėte. Šilumokaityje su entalpijos funkcija yra speciali membrana, kurios pagalba vandens garų molekulės juda iš drėgnesnės membranos pusės į sausesnę. Membranos struktūra užkerta kelią sklisti įvairiems teršalams ir kvapams iš vieno oro srauto į kitą.

Vėdinimo sistemos su šio tipo rekuperatoriais pasižymi galimybe grąžinti iki 93% energijos ir 78% drėgmės (ERV tipo šilumokaičiai su entalpija). Vėdinimo sistemai su tokio tipo rekuperatoriumi, nėra reikalingas papildomas oro pašildymas. Priešingai nei rotacinis rekuperatorius, šis nestabdo savo darbo net ir esant lauko temperatūrai -30 °C (kai yra naudojamas tenas). Apsaugai nuo užšalimo naudojamas šilumokaičio pakaitinimo tenas, tačiau dėl gan šiltų žiemų Lietuvoje, tenas gali net ir neįsijungti per visus metus.

Priešpriešinių srautų rekuperatoriai taip pat pasižymi mažiausiu jautrumu žemai temperatūrai – todėl vėdinimo sistemos puikiai veikia net ir esant -30 °C temperatūrai.

Kaip išsirinkti vėdinimo sistemą?

Nors renkantis vėdinimo sistemą dažnai girdime, kad gera vėdinimo sistema brangiai kainuoja, vertėtų nepamiršti, kad iš tiesų gera vėdinimo sistema gerokai mažina šildymo išlaidas. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, tačiau tikėtina, jog nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau. Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis vėdinimo sistemą savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, taip pat įvertinti drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas. Greičiausiai dėl šių priežasčių rinkoje jau ilgus metu populiariausios išlieka vidutinės kainos vėdinimo sistemos. 

Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei.

Turite pasiūlymą, bet abejojate dėl deklaruojamų duomenų? Visada galite juos pasitikrinti pasyvių namų sertifikavimo duomenų bazėje.

Dar vienas, tačiau nuolatiniam vėdinimo sistemos naudojimui ypač svarbus dalykas – jos veikimo garsas, nors renkantis vėdinimo sistemą daugiau dėmesio dažniausiai skiriama tokioms savybėms, kaip ekonomiškumas, didelis vėdinimo sistemos skleidžiamas garsas ne tik daug pasako apie pačios sistemos kokybę, bet ir tampa bene dažniausia priežastimi, kodėl įrengtą vėdinimo sistemą nustojama naudoti.

Paskutinis svarbus aspektas – tam, kad patalpų vėdinimas būtų maksimaliai efektyvus, pati vėdinimo sistema turi būti pritaikyta konkrečiam pastatui. Dėl šios priežasties, kad ir kokią vėdinimo sistemą nuspręstumėte pasirinkti, prieš ją įsigyjant rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais. Profesionalią vėdinimo sistemą renkant konkrečiam pastatui, privaloma ne tik įvertinti esmines pastato konstrukcijas bei techninius pastato duomenis, svarbu atsižvelgti ir į patalpose gyvenančiu ar dirbančių žmonių skaičių, veiklos pobūdį bei įvairias aplinkos ypatybes. 

Vėdinimo sistemų srityje specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl galime suteikti profesionalią konsultaciją vėdinimo sistemos įrengimo jūsų patalpose klausimu. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės įrenginius iš pirmų rankų. Šių gamintojų produktams būdingas itin didelis efektyvumas ir ypač tylus veikimas, todėl pasirinkę PAUL ir Zehnder vėdinimo sistemas, džiaugsitės net iki 93 % siekiančia šilumogrąža bei galimybe grąžinti net iki 78 % drėgmės.

Kiek kainuoja vėdinimo sistema?

Kaip ir daugelio kitų konstrukcijų, vėdinimo sistemų kaina priklauso nuo keleto faktorių, todėl, jei norite sužinoti, kiek tiksliai kainuos jūsų pasirinkta vėdinimo sistema bei jos įrengimas jūsų patalpoms, rekomenduojame kreiptis į mūsų įmonę tiesiogiai. Tik atidžiai įvertinę techninius patalpų duomenis bei jūsų poreikius, galėsime pasiūlyti jums tinkamiausią sprendimą bei nurodyti tikslią darbų kainą ir jų atlikimo laiką.

Ne paslaptis, jog kiekvienos vėdinimo sistemos įrengimo kaina susideda iš keleto dalykų. Svarbi šiuo atveju tampa ne tik vėdinimo sistemoje naudojamo rekuperatoriaus, bei ir pačiam vėdinimo procesui reikalingų medžiagų ir darbų kaina. Gana dažnai sulaukiame klausimo, kodėl, tas pačias funkcijas atliekančios mechaninės vėdinimo sistemos kaina skiriasi net du ar tris kartus. Tiesa ta, jog kainai gana didelę įtaką daro vėdinimo sistemoje naudojamų medžiagų kokybė. Nors pasirinkus pigiausią vėdinimo sistemos variantą, mechaninė vėdinimo sistema savo funkciją taip pat atlieka, ieškantiems kokybės ir ilgaamžiškumo, rekomenduojame nesidairyti į pigiausius variantus. Tikėtina, jog pigesnių, mažiau kokybiškų vėdinimo sistemų eksplotacinės išlaidos ir galimų problemų kiekis šaltuoju periodu skirsis drastiškai.

Tik aukščiausio lygio vėdinimo sistema, veikdama tinkamai ir tyliai, patalpose iš tiesų užtikrins nuolatinę oro kaitą ir paties oro švarą, o šildymo sąskaitas šaltuoju laikotarpiu leis sumažinti iki 50%. Tačiau, rinkdamiesi vėdinimo sistemą, taip pat svarbu nepamiršti, jog daug įtakos jos veikimo kokybei turės ir pačių sistemos montavimo darbų kokybė. Dėl ne iki galo atliktų darbų dėka, vėdinimo sistema gali neveikti taip, kaip turėtų arba pasižymėti tam tikrais, naudojimui įtakos turinčiais defektais, dėl kurių dažnai kaltinama pati vėdinimo sistema, bet ne jos įrengimas.

Vėdinimo sistemų srityje besispecializuodami jau ne vienerius metus, galime pasiūlyti profesionalų jų įrengimą. Geriau nei bet kas kitas žinome, kad kokybiškai atlikti vėdinimo sistemų montavimo darbai svarbūs ne mažiau nei tinkamai parinkta ir suprojektuota vėdinimo sistema, todėl savo darbuotojams keliame ypač aukštus reikalavimus. Mūsų meistrai vėdinimo sistemos bei rekuperatorių montavimo darbus atlieka itin greitai ir kokybiškai. Jie ne tik atsakys į visus jums kilusius klausimus apie vėdinimo rekuperatorių įrengimą, bet ir ras sprendimą kiekvienai kilusiai problemai. Todėl siūlome dar šiandien kreiptis į mūsų įmonę ir užsiregistruoti konsultacijai