Vėdinimo sistemos projektavimas: 5 faktoriai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Išaugus pastatų energetiniams reikalavimas vėdinimo sistemos sparčiai išpopuliarėjo statant praktiškai bet kokio dydžio naujus būstus. Tačiau vis dar neretai pasitaiko atvejų, kai suprojektuota vėdinimo sistema neduoda tokio rezultato, kokio buvo tikėtasi. Taip dažniausiai atsitinka dėl to, jog projektavimo metu daugiau dėmesio skiriama vėdinimo sistemos parametrams, nei tinkamam jos pritaikymui konkrečioms patalpoms. Todėl norime akcentuoti 5 esminius dalykus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį siekiant, kad vėdinimo sistemos projektavimas būtų atliktas profesionaliai ir leistų džiaugtis maksimaliu patalpų vėdinimo efektyvumu.

1. Įvertinkite patalpų panaudą

Bene svarbiausias dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš pradedant bet kokius vėdinimo sistemos projektavimo darbus – realios patalpų panaudos įvertinimas. Tik pagal ją galima nuspręsti, kaip dažnai ir koks oro kiekis patalpose turėtų būti pakeičiamas švariu, iš lauko atkeliaujančiu oru. Pavyzdžiui, 5 asmenų šeimai 150 kvadratinių metrų ploto bute reikalingas apie 70 l/s galingumo rekuperatorius. Dar vienas svarbus aspektas – lubų aukštis. Ne retai pabrėžiama, kad būstui, kurio lubos yra aukštesnės, reikalingas didesnis šviežio oro kiekis nei tam, kurio lubos žemesnės.

Nors renkantis rekuperacinę sistemą jos techniniuose parametruose nurodoma, kokio dydžio patalpoms rekuperatorius yra skirtas, šis rodiklis vėdinimo sistemų specialistų labiau vertinamas kaip apytikslis orientyras nei tikslus skaičiavimas, kuriuo būtina vadovautis. Jų teigimu, orą naudoja žmonės, o ne kvadratiniai metrai, todėl būtina atkreipti dėmesį į patalpomis nuolat besinaudojančių žmonių skaičių bei tai, kokiomis veiklomis jie patalpose užsiims. Jei rekuperacinę sistemą renkatės namams, kuriuose dirbate ir laisvalaikį leidžiate pasyviai, prireiks mažesnio galingumo rekuperatoriaus nei, pavyzdžiui, to paties dydžio salei, kurioje vyks fizinės treniruotės.

2. Ypatingą dėmesį skirkite ortakių sistemai

Norint, kad patalpose įrengta vėdinimo sistema veiktų iš tiesų kokybiškai, nemažai dėmesio reikėtų skirti ir teisingam ortakių pasirinkimui bei išplanavimui. Nepriklausomai nuo būsto dydžio, oro padavimo ortakiai turi būti montuojami visuose miegamuosiuose (pagrindiniame miegamajame reikėtų rinktis didesnį oro srautą galinčius generuoti prietaisus). Siekiant itin efektyvios oro kaitos, oro padavimo ortakiai turėtų būti montuojami ir svetainėje bei valgomajame. Kalbant apie oro ištraukimo ortakius, šiuos būtina įsirengti vonioje, tambūre, koridoriuje, spintoje ir virtuvėje. Padavimo ir ištraukimo ortakių kiekis turi sutapti, ne mažiau svarbūs ir atstumai tarp oro paėmimo ir šalinimo angų bei pats ortakių skersmuo.

Vėdinimo sistemos projektavimas

Svarbu žinoti ir tai, jog pačią oro paskirstymo sistemą galima įsirengti naudojant standartinius metalinius (industrinio tipo) arba sandarius plastikinius ortakius. Renkantis, kokius ortakius montuoti konkrečių savo patalpų atveju, verta atkreipti dėmesį į tai, jog metalinių ortakių paviršius (padengtas lipnia antikorozine mase), priešingai nei plastikinių, yra idealus paviršius sukibimui su įvairiais nešvarumais ir dulkėmis. Maža to, valyti tokią sistemą yra gana komplikuota dėl joje sumontuotų sklendžių.

Dar vienas svarbus aspektas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį prieš renkantis ortakius savo vėdinimo sistemai – jų lankstumas. Norint turėti higienišką, patikimą ir ilgaamžę oro paskirstymo sistemą, siūlome rinktis plastikinius ortakius, pasižyminčius didesnėmis lankstumo galimybėmis. Nors jų įrengimo kaina bus šiek tiek didesnė, o pati sistema – mažiau pralaidi orui, aukšto lygio sandarumas, dulkėms atsparus vidus, paprastas montavimas ir kompaktiškumas taps ypač svarbiais privalumais savo namuose ar darbo patalpose siekiant užtikrinti maksimaliai švarų ir komfortišką orą.

Taigi, atsižvelgiant į tai, kad metaliniai ortakiai pasižymi gana reikšmingais trūkumais, tokiais kaip geriau dulkes pritraukiantis paviršius, sąlyginai žemas sandarumas, prastesnė garso izoliacija bei lankstumo trūkumas, plastikiniai ortakiai projektuojant naują vėdinimo sistemą galėtų būti labiau dėmesio vertas pasirinkimas. 

3. Pasirinkite jūsų patalpoms tinkamą rekuperatorių

Remiantis bendromis specialistų rekomendacijomis, patalpose oras turėtų visiškai pasikeisti bent vieną kartą per 3 valandas, nepaisant patalpų dydžio. Vis dėlto norint, kad būstas atitiktų statybos techninio reglamento A+ komforto klasės reikalavimus, per valandą jame  turi pasikeisti mažiausiai 90 m3 oro, įskaitant ir tuos atvejus, kai pats būstas yra nedidelis – jį sudaro tik vienas kambarys su papildomomis virtuvės ir vonios patalpomis. Atsižvelgiant į šias rekomendacijas nesunku apskaičiuoti, kiek ir kokio galingumo rekuperatorių reikės jūsų būste.

Norint išgauti maksimaliai komfortabilų namų klimatą, kartu užsitikrinant ir vėdinimo sistemos efektyvumą, taip pat rekomenduojame atkreipti dėmesį į rekuperacinės sistemos technines galimybes. Pavyzdžiui, net ir įsirengus didelio galingumo rekuperatorių oras namuose gali būti tiesiog per sausas, jei prietaisas nepasižymės entalpijos funkcija. Praktikoje gausu pavyzdžių, kai įsirengus drėgmės grąžinimo funkcijos neturintį rekuperatorių drėgmę stengiamasi palaikyti įvairių pagalbinių prietaisų pagalba. Vis dėlto svarstantiems, kokią vėdinimo sistemą įsirengti savo namuose, tokio varianto visiškai nerekomenduojame, nes nuolatiniam patalpų drėkinimui skiriamos išlaidos gerokai viršys naudą.

Atsižvelgiant į tai, kad rekuperatorius patalpas vėdina nuolat, vienintelis ilgalaikis ir garantuotas drėgmės subalansavimo patalpose sprendimas –  tokios vėdinimo sistemos projektavimas, kurioje būtų įmontuotas entalpinis rekuperatorius. Šis rekuperatorius ne tik grąžina ypač didelį procentą oro drėgmės, bet ir turį didžiausią šilumos gražinimo koeficientą, o, esant neigiamai lauko temperatūrai, gali dirbti įprastu rėžimu.

Būtina paminėti ir tai, kad šio tipo rekuperatoriui nėra reikalingas kondensato nuvedimas. Kadangi įsirengus entalpinį rekuperatorių didžioji dalis drėgmės yra grąžinama atgal į patalpas, standartinėmis gyvenimo sąlygomis kondesatas entalpiniame šilumokaityje nesusidaro. Dėl šios priežasties, įsirengus entalpinį rekuperatorių nėra susiduriama su užšalusio vandens problema, o ilgais žiemos mėnesiais išsaugoma kur kas daugiau drėgmės ir klimatas tampa ženkliai komfortiškesnis.

4. Apsvarstykite rekuperatoriaus įrengimo vietą

Remdamiesi savo ilgamete patirtimi vėdinimo sistemų srityje, savo klientams rekomenduojame būsimą rekuperatoriaus vietą apsvarstyti dar prieš tai, kai pradedamas vėdinimo sistemos projektavimas. Nors šiuo metu dauguma rinkoje paklausių, aukšta kokybe pasižyminčių rekuperatorių veikia ypač tyliai, esant galimybei, šiuos prietaisus vis tiek rekomenduojame įsirengti atskiroje patalpoje. Tai – paprasčiausias būdas garantuoti maksimalią rekuperacinės sistemos skleidžiamo garso izoliaciją, užtikrinant, jog namuose įrengto rekuperatoriaus garsas netrukdys nei darbui, nei poilsiui.

Turėdami galimybę rekuperatorių įmontuoti atskiroje erdvėje, taip pat galėsite daugiau dėmesio skirti svarbiausioms rekuperacinės sistemos savybėms, tokioms kaip efektyvumas, elektros energijos sąnaudos, šilumogrąža ir drėgmės grąžinimo galimybės bei mažiau atsižvelgti į tokius dalykus, kaip rekuperatoriaus garsas ar dydis.

Ne retai pasitaiko atvejų, kai dėl riboto gyvenamųjų patalpų ploto vėdinimo sistemos įrengimui taip pat galima skirti tik ribotą plotą. Tokiu atveju, siekiant palaikyti švarų buto patalpų orą, specialistai gana dažnai rekomenduoja įsirengti mini rekuperatorius, kurie užima sąlyginai mažai vietos. Ši vėdinimo sistema pasižymi ypatingu kompaktiškumu, todėl yra tinkama net ir nedidelio būsto atveju.

Tiesa, įsirengus mini rekuperatorius gyvenamuosiuose kambariuose, šiems veikiant didesniu intensyvumu skleidžiamas garsas prilygs kambaryje veikiančiam ventiliatoriui, kitaip vadinamam vėjeliu.  Viena išeičių – galimybė sumažinti rekuperatoriaus veikimo intensyvumą, kurio poreikis tiesiogiai priklauso nuo patalpų naudojimo. Šiuo atveju rasti papildomų, garso izoliaciją sustiprinti galinčių priemonių – gana sudėtinga, nes estetiškai atrodanti ir nedaug vietos užimanti vėdinimo sistema su mini rekuperatoriais yra įrengiama tik atlikus visus buto apdailos darbus.

Vėdinimo sistemos projektavimas: rekuperatorius butui

Rekuperatorius butui Zehnder ComfoAir 70 ERV (entalpinis) (Mini) (iki 50m2)

Mini rekuperatorius butui Zehnder ComfoAir 70 ERV – dar vienas populiarus mūsų klientų vėdinimo sistemos pasirinkimas, galintis garantuoti švarų patalpų orą ir ypač aukšto lygio šilumogrąžą. Naudodamas plokštelinį šešiakampį – drėgmę grąžinantį šilumokaitį jis sugeba išgauti net 89% šilumogrąžos efektyvumą.

Šis vėdinimo įrenginys yra skirtas mažesnių butų ar atskirų patalpų grupių vėdinimui. Visas prietaiso korpusas yra polipropileno formoje, kuri garantuoja itin gerą triukšmo barjerą ir aukštus sandarumo rodiklius.

Gerokai paprasčiau pasirūpinti vėdinimo sistemos skleidžiamo garso izoliacija galima įsirenginėjant rekuperatorių su šilumogrąža. Vienas pagrindinių skirtumų, kuriuo rekuperatorius su šilumogrąža skiriasi nuo mini rekuperatoriaus, yra tai, jog pirmojo atveju tiek šviežio oro patekimui, tiek panaudoto oro pašalinimui yra naudojamas vienas ir tas pats ortakis. Dėl šios priežasties visos oro valymo bei pašildymo funkcijos yra atliekamos prietaiso viduje – iš lauko šviežiam orui patekus į rekuperatoriaus vidų, čia jis yra išfiltruojamas ir sušildomas specialaus šilumokaičio dėka, o tuomet yra įleidžiamas į namų patalpas.

Rekuperatorius su šilumogrąža taip pat pasižymi gana mažomis šilumos energijos sąnaudomis – iš kambario ištrauktas, panaudotas oras prateka į rekuperatoriuje esantį šilumokaitį ir šalinimo iš patalpų metu atiduoda savo šiluminę energiją, kuri naudojama iš lauko įeinančio oro srauto pašildymui.

Vėdinimo sistemos projektavimas:r ekuperatorius ComfoAir Q

Rekuperatorius Zehnder ComfoAir Q350 ERV (entalpinis)

Šiuo metu vienas rinkoje populiariausių modelių – išmanusis Zehnder ComfoAir Q 350ERV rekuperatoriusgalintis grąžinti net iki 98% šilumos ir pasižymintis entalpijos funkcija (gali grąžinti net iki 73% drėgmės). Kaip ir kitiems mūsų atstovaujamiems vokiečių įmonės Zehnder produktams, šios rūšies rekuperatoriui būdingas itin kokybiškas ir tylus veikimas. Ne mažesnis šio prietaiso privalumas – inovatyvus dizainas, ypač aktualus tuo atveju, kai rekuperatoriaus įrengimui neišeina skirti atskiros patalpos.

5. Užtikrinkite tinkamą sistemos konfigūraciją

Tam, kad vėdinimo sistemos projektavimas vėliau atneštų norimus rezultatus, ją reikėtų suprojektuoti taip, kad sistemos oro srautai galėtų būti sukonfigūruoti tinkamai. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida taip pat atsiranda, kai abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis yra nustatomas ties 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Vis dėlto beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas, todėl projektuojant vėdinimo sistemą ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, galėtų būti konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų).

Bogai suprojektavus vėdinimo sistemą ir taip apribojant tinkamos konfigūracijos galimybes, vėdinimo sistema veiks garsiai, išaugs ir jos elektos energijos sąnaudos. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad vėdinimo sistemoje pasirinkus naudoti lanksčius plastikinius ortakius, juos konfigūruoti bus daug paprasčiau nei valcuotų ortakių sistemas.

Profesionalus vėdinimo sistemos projektavimas

Kad ir kokią gerą vėdinimo sistemą įsigytumėte, aukščiausią rezultatą išgausite tada, kai visas vėdinimo sistemos projektavimas bus atliktas tinkamai. Dėl šių priežasčių tokią sistemą renkantis ypač rekomenduojame pasitarti su savo sritį gerai išmanančiais profesionalais, kurie, remdamiesi savo ilgamete patirtimi, padės išsirinkti jums labiausiai tinkančią ir dideliu efektyvumu pasižyminčią oro vėdinimo sistemą. Šiose sistemose specializuojamės jau ne vienerius metus, todėl vėdinimo sistemos projektavimas – tema, kuria galime suteikti profesionalią konsultaciją tiek apie vėdinimo sistemas išmanantiems, tiek visiškai šioje srityje naujiems klientams. Atstovaudami vokiškų vėdinimo sistemų gamintojus PAUL ir Zehnder taip pat galime pasiūlyti efektyviausius, aukščiausios kokybės vėdinimo sistemų įrenginius iš pirmų rankų.

X